captcha image

A password will be e-mailed to you.

Polscy naukowcy odkryli koło Lisowic szczątki gada sprzed ponad 200 mln lat. Zbieramy pieniądze na rekonstrukcję czaszki tego zwierzęcia – to chyba pierwsza taka zbiórka na świecie!

Niedawno, po kilku latach pracy, Polacy ogłosili odkrycie gigantycznego gada ssakopodobnego (tu pisaliśmy więcej o tym wydarzeniu). Efektem była publikacja w szacownym piśmie Science, a o odkryciu pisały media na całym świecie.

Ale mieszkamy w Polsce, więc rzeczywistość piszczy. Jeden z autorów odkrycia, prof. Tomasz Sulej, zamówił u świetnej artystki, specjalistki od rekonstrukcji, model czaszki tego stwora. Tylko, że na zapłacenie za niego nie wystarczyło pieniędzy. Nie dała ich ani Polska Akademia Nauk, ani Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

Jeżeli nie uda się zapłacić za czaszkę, model trafi do jednego z muzeów historii naturalnej za granicą. A my baaaardzo chcielibyśmy, by został w Polsce i by każdy z nas mógł go tutaj na miejscu podziwiać.

Dlatego zorganizowaliśmy zbiórkę na opłacenie rekonstrukcji. Koszt nie jest straszny – to 11 000 złotych.

Akcja odbywa się tu: https://zrzutka.pl/czaszka

Zrzutkę zorganizowaliśmy my, czyli Ola i Piotrek Stanisławscy. Patronem akcji jest profesor Tomasz Sulej, paleontolog, kierownik Muzeum Ewolucji PAN w Warszawie. To on jest jednym z odkrywców tego prehistorycznego gada – lisowicii.

Pieniądze wpłyną na konto Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, które zrzesza badaczy popularyzujących naukę. Reprezentuje je dr Monika Koperska. Stowarzyszenie kupi czaszkę i przekaże ją do Muzeum Ewolucji.

Prosimy – dorzućcie choćby kilka złotych!

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x