captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Misja lądownika Philae, który w środę odłączył się od sondy Rosetta i lądował na komecie Cziurumow-Gierasymienko przyniosła wiele zaskoczeń. Dziwne było zarówno samo lądowanie, jak i wstępne wyniki badań, jakie prowadził polski penetrator MUPUS.

Dziś Europejska Agencja Kosmiczna pokazała mozaikę zdjęć, które Rosetta wykonała za pomocą przyrządu OSIRIS 12 listopada podczas lądowania Philae. Pokazują one, jak próbnik docierał do powierzchni komety. Fotografie zrobiono z wysokości ok. 15,5 km, jeden piksel to 28 cm.

Kliknięcie zdjęcia powiększa je.

Rosetta fotografuje opadanie Philae. Fot. ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Rosetta fotografuje opadanie Philae. Fot. ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Co też tam widać? Na każdym zdjęciu oznaczono moment jego wykonania według czasu GMT– dzieli je niecałe pół godziny. Patrząc od lewej widzimy kolejne etapy zbliżania się do powierzchni. Zdjęcie zrobione o 15:43 potwierdza wcześniejsze wyniki mówiące, że Philae poruszał się na wschód z prędkością około 0,5 m/s.

Wciąż nie wiadomo, gdzie Philae ostatecznie się zatrzymał o 17:32 GMT. Jednak te zdjęcia w zestawieniu z danymi z przyrządu CONSERT wysyłającego sygnały radiowe, fotografiami przesłanymi przez Philae podczas zbliżania się do komety i na jej powierzchni mogą pozwolić na namierzenie próbnika.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
MrHybryda
MrHybryda
8 lat temu

Ta misja to sukces i podwaliny pod kolejne. Nie mniej, nietrudno dojść do wniosku, że Europejska Agencja Kosmiczna chciała dokonać wielkiego przełomu po kosztach(w części dotyczącej lądownika), efektem czego jest porażka Philae. Tylko tak można wytłumaczyć brak napędu i własnego źródła zasilania, które posłuży więcej niż kilka dni. Pomijam tu kwestię samego manewru lądowania, bo przestrzelili okrutnie. Jednakże są i będą bezcenne dane przesyłane przez sondę, która, miejmy nadzieję dotrwa do końca zaplanowanej misji.

Nie ma więcej wpisów
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: