captcha image

A password will be e-mailed to you.
Gliese 832c jest jedną z najbardziej podobnych do Ziemi egzoplanet. Rys. PHL@UPR Arecibo

Gliese 832c jest jedną z najbardziej podobnych do Ziemi egzoplanet. Rys. PHL@UPR Arecibo

W odległości 16 lat  świetlnych od Ziemi znajduje się planeta Gliese 832c – bardzo podobna do naszego globu. Jeśli tak rzeczywiście jest, może na niej istnieć życie. 

Gliese 832c odkryta została przez astronomów z University of New South Wales. Znajduje się „zaledwie” 16 lat świetlnych od Ziemi, czyli w odległości, jaką pokonuje światło w ciągu 16 lat. A więc nie jest to nasza naprawdę bliska sąsiadka, choć pozostaje najbliższą nam spośród do tej pory odkrytych ziemiopodobnych planet.

Nazwa Gliese 832c pochodzi z wydanego w 1957 roku Katalogu Gliesa, zbioru gwiazd znajdujących się w promieniu 25 parseków od Słońca. Planeta ta krąży wokół czerwonego karła (o nazwie Gliese 832) mającego połowę masy i jasności naszego Słońca. W tym samym układzie planetarnym znajduje się również odkryta pięć lat temu planeta typu jowiszowego, nosząca nazwę Gliese 832b. Przypomina to nieco wzorzec znany z Układu Słonecznego, gdzie znajdującym się bliżej gwiazdy skalistym planetom towarzyszą bardziej oddalone od niej gazowe olbrzymy.

Gliese 832c okrąża swoją macierzystą gwiazdę w ciągu 35 dni. Mimo że znajduje się od niej w niewielkiej odległości, otrzymuje podobną ilość energii jak Ziemia od Słońca, co oznacza, że znalazła się wśród trzech egzoplanet najbardziej podobnych do naszego globu. Gliese 832c jest jednak pięciokrotnie bardziej masywna niż nasza planeta, co może oznaczać, że ma również gęstszą od naszej atmosferę. A to oznacza, że temperatura w niej panująca może być wyższa i bardziej zmienna od ziemskiej – to zbliżyłoby ją charakterem do nieznośnie gorącej atmosfery Wenus. Wówczas istnienie na niej jakiegokolwiek życia byłoby niemożliwe.

AKTUALIZACJA: W komentarzach na Facebooku podkreślacie, że na Ziemi istnieją przecież ekstremofile, czyli organizmy odporne na wysoką lub niską temperaturę, więc podobne stworzenia mogą istnieć i na Gliese 832c. Tak, to prawda. Gdyby jednak w grę wchodziły oba te czynniki, a więc duże wahania temperatury (a to właśnie może się dziać na Gliese 832c), znanym ludzkości organizmom trudno byłoby je przetrwać. Mimo to nie wiemy, jak mogło wyewoluować życie na innych planetach, więc trzeba napisać, że warunki do powstania życia na Gliese 832c są nie niemożliwe, tylko niezmiernie trudne.

Być może jednak istnieją tam stworzenia bardziej elastyczne od ziemskich? Cóż, trudno będzie to sprawdzić, bo ten kosmiczny “rzut kamieniem” to wciąż zbyt daleko dla naszych ziemskich sond. Dla porównania: od najbliższej nam gwiazdy poza Słońcem, czyli Proxima Centauri, dzieli nas 4,2 roku świetlnego. Gdyby wysłać w jej kierunku sondę lecącą z prędkością ok. 240 tys. km na godzinę (z taką prędkością krąży wokół Słońca najszybsza sonda Helios 2), to podróż trwałaby… 19 tysięcy lat.

Polecamy też:

NASA projektuje statek latający z prędkością nadświetlną

 

 

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów