captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Porównanie Ziemi i Kepler-452b - nowa planeta jest większa, większe jest też gwiazda, wokół której krąży. Fot. Credits: NASA/JPL-Caltech/T. Pyle

Porównanie Ziemi i Kepler-452b – nowa planeta jest większa, większe jest też gwiazda, wokół której krąży. Fot. Credits: NASA/JPL-Caltech/T. Pyle

NASA ogłosiła właśnie odkrycie przez Teleskop Kepler planety, która może być niemal bliźniaczką Ziemi. Nosi ona mało porywającą nazwę Kepler-452b. Wokół odkrycia zrobiono niezwykłe zamieszanie – to specjalność NASA, która w ten sposób pozyskuje uwagę podatników i zwiększa swoje szanse na solidny budżet w kolejnych latach. Najpierw więc ogłoszono, że będzie konferencja na ważny temat. Potem uchylono rąbka tajemnicy mówiąc, że chodzi o egzoplanetę. I wreszcie powiedziano, o co chodzi.

A chodzi o odkrycie kolejnej egzoplanety, która jest jeszcze bardziej podobna do Ziemi, niż wcześniej znane. Kepler-452b jest o 60% większa od Ziemi i pięć razy od niej masywniejsza. Okrąża swoją gwiazdę, Kepler-452, po orbicie niezwykle podobnej do ziemskiej, rok trwa tam 385 dni.

Porównanie systemu planetarnego gwiazdy Kepler-452, Kepler-186 (poprzedniego, w którym odkryto podobną do Ziemi planetę) i Słońca. Rys. NASA/JPL-CalTech/R. Hurt

Porównanie systemu planetarnego gwiazdy Kepler-452, Kepler-186 (poprzedniego, w którym odkryto podobną do Ziemi planetę) i Słońca. Rys. NASA/JPL-CalTech/R. Hurt

Planeta jest najprawdopodobniej skalista (szacujemy to na podstawie jej rozmiaru i masy) i znajduje się w takiej odległości od gwiazdy, że może na niej występować woda w stanie ciekłym. Największą nowością jest to, że gwiazda Kepler-452 należy do tego samego typu co Słońce, ma taką samą temperaturę, jest o 20% jaśniejsza i 10% większa. Wcześniej odkrywane planety podobne do Ziemi krążyły wokół gwiazd znacznie słabszych, a więc warunki panujące na tych globach były odmienne od Ziemskich.

Alexandra Witze, która opisała Kepler-452b dla pisma Nature, jest mocno zaskoczona zamieszaniem, które wokół planety zrobiła NASA.

Faktycznie to po prostu kolejne przybliżenie do Ziemi 2.0. Choć może przybliżenie to nienajlepsze słowo – Kepler-452b leży ponad 1400 lat świetlnych od Ziemi, więc póki co raczej się tam nie wybierzemy. Trzeba jednak przyznać, że na razie nasze metody odkrywania planet pozasłonecznych są tak niedoskonałe, że globy znacznie „ziemściejsze” od Kepler-452b mogą krążyć wokół całkiem bliskich nas gwiazd.

Czego u nas szukaliście?

54
Dodaj komentarz

avatar
 
13 Comment threads
41 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
33 Comment authors
davgaggavafwnawArturAaaTomi Recent comment authors

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wiktor
Gość
Wiktor

Witajcie Crazy!
//(szacujemy to na podstawie jej rozmiaru i masy) //
ha! Moja żona twierdzi, że to bzdura. Ma rację. Obserwacje Keplara nie pozwalają na wyznaczenie masy planety

Piotr
Gość
Piotr

Owszem jest możliwe jest wyznaczenie masy planety na podstawie jej średnicy, średnicy gwiazdy wokół której krąży oraz odległości pomiędzy tymi ciałami.

Wiktor
Gość
Wiktor

Niestety, te dane nie wystarczają chociaż jest ich nadmiar. Ostatnio publikowane fajne teksty o Plutonie. Namawiam na znalezienie jakiegoś rozsądnego, w którym jest napisane kiedy wyznaczono masę Plutona i jakie odkrycie się temu przysłużyło oraz czy wartość jego średnicy była do tego potrzebna.

K
Gość
K

Pozwalaja na to prawa Keplera

Wiktor
Gość
Wiktor

??? Ciekawe które prawo Keplara?

modlicha
Gość
modlicha

Metoda tranzytu którą wykorzystywało się w obserwacjach teleskopem Keplera pozwala uzyskać w większości przypadków komplet danych nt. planety (często z wykorzystaniem innych metod w celu doprecyzowania danych). Poznajemy jej średnice, masę i z wzoru średnią gęstość.

Wiktor
Gość
Wiktor

No NIE! Z przyciemnienia gwiazdy przez jej planetę – co mierzy, mniej lub bardziej dokładnie, kepler – można co najwyżej oszacować rozmiar planety i okres jej obiegu. Mniej dokładnie daje się oszacować promień orbity, a z promienia orbity i okresu obiegu OBLICZYĆ masę GWIAZDY (a nie masę planety).
Tę ostatnią OSZACOWANO zakładając, że jej średnia gęstość jest równa średniej gęstości skalistej Ziemi. Można sobie na to pozwolić, chociaż nikt nie zaręczy, że planeta ta nie jest zbudowana na przykład z pumeksu.
Ukłony dla Crazy.

Wiktor
Gość
Wiktor

Alexandra Witze tłumaczy to rzetelnie:

Rocky world
*Scientists cannot measure the
mass of Kepler-452b directly*, but modelling suggests that the planet is
five times as massive as Earth. That would put it squarely in the
category of rocky planets, which includes Earth, rather than gas giants
such as Neptune. Kepler-452b whirls around its star once every 385 days,
tantalizingly close to Earth’s 365-day year.

Nie ma możliwości bezpośrednio zmierzyć masy Kepler-452b.

Tomek
Gość
Tomek

A moja żona twierdzi, że to nie jest bzdura. 😉

MrHybryda
Gość
MrHybryda

A ja myślę, że te zamieszanie jest jednak potrzebne, co najmniej z trzech powodów. Po pierwsze dlatego, że planeta krąży po niemal identycznej orbicie co ziemia. Sam ten fakt stawia ją w czołówce kandydatów do siedliska życia pozaziemskiego podobnego do ziemskiego. Po drugie pozwala wykreślić kolejny punkt z listy pn. jaka to wyjątkowa jest nasza planeta. Po trzecie reakcja Alexandry Witze to moim zdaniem udawana skromność, bo o głupotę jej nie podejrzewam. To kąsek marketingowy, który trzeba wykorzystać, by dalej móc spokojnie robić swoje, albo nawet jeszcze więcej. Bo nikt nie będzie w nieskończoność płacił za odkrycia gazowego giganta nr… Czytaj więcej »

DMati
Gość
DMati

No to mamy nowy dom. Teraz trzeba się tam jakoś dostać 🙂

Ad
Gość
Ad

Przelicz sobie ile leciała by tam najszybsza sonda.

krzysiek
Gość
krzysiek

Policzyłem i wyszło mi że trzeba tam lecieć co najmniej 25 mln 200 tyś lat ziemskich !!!
Czyli ile to pokoleń w rakiecie ?

Uroboros
Gość
Uroboros

a podali jakie tam jest natężenie pola grawitacyjnego?

Justyna
Gość
Justyna

Ile ta planeta ma lat? Ile ma lat jej słońce?

eliska
Gość
eliska

A skąd ktokolwiek ma to wiedzieć? 1400 lat świetlnych to dosyć daleko żeby zrobić takie pomiary, można tylko snuć domysły…

aga
Gość
aga

A czy jest możliwe że tej planety, którą właśnie odkryli już nie ma? 1400 lat świetlnych temu wyglądała właśnie tak jak zobaczył ją teraz teleskop, więc nie wiemy jak wygląda ona teraz i czy w ogóle tam jest…skoro ten obraz świetlny dociera z takim opóźnieniem.. Nie wiem czy dobrze to rozumuję, ale taka moja myśl.

aga
Gość
aga

znaczy oczywiście niech tam sobie jest i fajnie, tylko chodzi mi o to że to co widzimy tam teraz nie jest w naszym czasie teraźniejszym.

Winiu89
Gość
Winiu89

Masz rację, widzimy i odbieramy sygnały z tej planety z przed 1400 lat 🙂

iron
Gość
iron

lata świetlne to nie miara czasu tylko odległości 🙂 …

domel1114
Gość
domel1114

bajki opowiadasz kobieto

Monika Andryszak
Gość
Monika Andryszak

poważnie jesteś taka głupia, że wierzysz w to, że ta sonda została wysłana przez starożytnych greków??????

Winiu89
Gość
Winiu89

O jakiej sondzie Ty mówisz? Oni ją odkryli za pomocą teleskopu kepler i odbieramy sygnały, które działy się na tej planecie 1400 lat temu.

Monika Andryszak
Gość
Monika Andryszak

Co nie zmienia faktu, że jest na orbicie !!!! A koleżanka myśli chyba, że starożytni grecy go tam puścili i teraz dopiero zdjęcie dostaliśmy !!! Z wikipedii: Kepler – teleskop kosmiczny agencji NASA poszukujący ziemiopodobnych planet pozasłonecznych. Został umieszczony na orbicie wokółsłonecznej 7 marca 2009 roku, w ramach 10. misji programu Discovery. Ma aperturę 0,95 m, masę 1052,4 kilogramów w momencie startu i jest wyposażony w największą matrycę CCD do tej pory wyniesioną w kosmos, posiadającą 95 megapikseli[1]. Po przedłużeniu misji (planowanej wstępnie na 3,5 roku), jego obserwacje potrwać miały co najmniej do roku 2016[2], ale po awariach w roku… Czytaj więcej »

Winiu89
Gość
Winiu89

Koleżance chodzi o to że my widzimy obraz planety z przed 1400 lat bo tyle czasu zajmuje dotarcie sygnału do teleskopu kepler. Czyli my widzimy to co się działo na tamtej planecie 1400 lat temu. Już rozumiesz o co jej chodzi? 🙂

Monika Andryszak
Gość
Monika Andryszak

Nie. Nie rozumiem bo to bzdura totalna i ba – jest to niemożliwe. Już sam fakt tego, że sam kepler istnieje od 2009 roku ! a odległość (domyślnie km) to nie to samo co czas (domyślnie sekunda). Lata świetlne to odległość a nie czas ! Dlatego właśnie nie rozumiem. Chyba, że umiemy cofać się w czasie (?) http://www.nasa.gov/press-release/nasa-kepler-mission-discovers-bigger-older-cousin-to-earth

Winiu89
Gość
Winiu89

Nie wiem ile masz lat ale widzę że na fizyce się nie uważało 🙂 oczywiście że widzimy przeszłość! Polecam prosto napisany artykuł na ten temat:

http://m.twojapogoda.pl/wiadomosci/108371,to-co-widzimy-jest-juz-przeszloscia

Monika Andryszak
Gość
Monika Andryszak

dziękuję za linka i powiedzmy, że teraz rozumiem myśl koleżanki. ale tylko w teorii. 🙂

Winiu89
Gość
Winiu89

Chodzi o to, że obraz na niebie, który widzimy to nic innego jak światło, które nam go pokazuje. Ze względu, że światło porusza się z określoną prędkością, to żeby obraz z Keplera 452b dotarł do naszej planety – potrzebuje na to 1400 lat. Bo 1 rok świetlny to nic innego jak odległość jaką światło pokonuje w 1 rok 🙂 Jeżeli stałabyś na księżycu a ja na ziemi i miałbym ogromny teleskop a ty podniosłabyś rękę, to ja zobaczyłbym to po średnio około 1,28 sekundy (a nie natychmiast)

Monika Andryszak
Gość
Monika Andryszak

czyli rozumiem 🙂 dziękuję 🙂

Ziomal
Gość
Ziomal

Tępa w chooy jestes.
I sie nie wypowiadaj juz poniewaz sie juz nie wypowiadaj.

Ziomal
Gość
Ziomal

“Ladna” jestes Monika i tępa niczym mydlo

Winiu89
Gość
Winiu89

Ile trwa na tej planecie dzień i noc? Czy występują pory roku?

Monika Andryszak
Gość
Monika Andryszak

385 dni. zapewne ma pory roku.

Winiu89
Gość
Winiu89

385 dni ma rok a ja pytałem o dzień i noc 🙂

Monika Andryszak
Gość
Monika Andryszak

rok ma 385 dni. Jej orbita jest mniej więcej taka sama (tak pisali) jak ziemska więc różnice w dobie nie powinny być zbyt duże – tego akurat nie podali. ale to zależy jeszcze od kilku innych czynników 🙂

Winiu89
Gość
Winiu89

Rok nie ma nic do rzeczy tutaj chodzi o Ruch obrotowy planety o którym nic nie powiedzieli :-

Monika Andryszak
Gość
Monika Andryszak

no właśnie tu nic nie mówili, ale oglądałam reportaż i coś wspominali – ale niestety nie pamiętam dokładnie. zapamiętałam wyłącznie ten rok 🙂 – w TV był na ten temat reportaż ostatnio, ale nic więcej nie powiem, bo nie pamiętam 🙂

Dominik Kurek
Gość
Dominik Kurek

Alexandra Witze pewnie swą udawaną skromnością robi odbiorcom wice

alkor
Gość
alkor

Mars też leży w ekosferze i co z tego. W porównaniu z nową planetą jest na wyciągnięcie małego palca, a jeszcze ludzi tam nie było. Nawet liczne misje sond bezzałogowych rzadko kończyły się sukcesem. Wartość odkrycia tej planety jest czysto teoretyczna i nawet zbudowanie pojazdu poruszającego się z prędkością zbliżoną do prędkości światła nie przybliża nas do tej planety. Voyager 1 wystrzelony w 1977r niedawno opuścił dopiero heliosferę (granice układu słonecznego), a za 18tys. lat oddali się od słońca na odległość 1 roku świetlnego. Jak macie tyle zer w kalkulatorze możecie policzyć za ile lat by doleciał do Keplera-452b gdyby… Czytaj więcej »

Radek
Gość
Radek

Jesteś idiotą. Takim samym jak Ci którzy podważali wyprawę Kolumba. 100 lat temu nawet nam sie nie śniło o takim skoku technologicznym. Powinniśmy być z tego dumni i cieszyć się z każdego odkrycia.

Dsrtyi
Gość
Dsrtyi

Przed Kolumbem baranie juz byli tam ludzie min. vikingowie i zydzi

Aaa
Gość
Aaa

A nie apacze Indianie rdzenbi amerykani

Tomi
Gość
Tomi

Azylantuw tam wysłać oni mają w kurwe czasu.
Merkel wypożyczy.
Im wystarczą dwie kozy zamiast Łajki.
Podzielo sie.

Przemocek
Gość
Przemocek

tylko nie budujmy tam na początek kościoła

Jol
Gość
Jol

Niech przynajmniej jeden świat będzie wolny od religii.

davgagga
Gość
davgagga

XDDDD

iron
Gość
iron

Mam nowe marzenie: mianowicie chciał bym zobaczyć jam wam tępaki dupę by ściskło (na śmierć chyba, albo inaczej – niewyobrażalnie) jak by się okazało że tam mają kościół i np. podobną religie … 🙂

Malcerz
Gość
Malcerz

Wcale bym się nie zdziwił. W końcu my ludzie wymyśliliśmy tyle milionów różnych religii i bogów, że potencjalni mieszkańcy tego Keplera pewnie też wymyślili swoje miliony bogów. Na pewno część “naszych” religii będzie podobna do siebie.

Wojtek
Gość
Wojtek

USS Enterprisse doleciałby tam w około rok (z prędkością 10 warp 🙂

Jacek
Gość
Jacek

A tam…. Jozin z Bazin jest i gra na trabce

Tomi
Gość
Tomi

Azylantuw hurtem wysyłać.

Artur
Gość
Artur

Chcesz zabłysnąć trudnymi słówkami ale naucz się najpierw podstaw jak nie znasz pisowni to zapytaj rodzinę, sprawdź w słowniku albo możesz zastąpić azylantów na prostsze słowo o tym samym znaczeniu jak uchodźców. Albo zapamiętać podstawowe zasady ortografii polskiej:)

vafwnaw
Gość
vafwnaw

spierdalaj

Nie ma więcej wpisów