captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Ogień nigdy nie wyglądał równie świetnie. Fot. YouTube/The Slow Mo Guys

Ogień nigdy nie wyglądał równie świetnie. Fot. YouTube/The Slow Mo Guys

Ciężko zacząć ten artykuł bez wzdychania i okrzyków “wow, wow wow wow.” Nawet przyjrzenie się prawdziwemu płomieniowi z bliska nie sprawia podobnego wrażenia do wspaniałego nagrania kanału Slo Mo Guys, ponieważ poskręcane ruchy tego pięknego tornada wyglądają niczym niesamowite rendery 3D jakichś nierzeczywistych plam. Całość sprawia wrażenie nierealnego, ale natura jest przecież najlepsza w takich efektach. Cytując Gavina, jednego z Slo Mo, “To prawdziwa klasa.”

Spójrz powyżej na ten moment, gdy dwa niesamowite naturalnie występujące fenomeny – tornada i pożary – zostają połączone w coś pięknego, ale zamkniętego w obszarze skromnego metalowego wiadra. Ogniste tornada, znane też jako ogniste wiry, naprawdę występują w naturze, ale są względnie rzadkie i mogą pojawiać się w różnej postaci, zależnie od czynników środowiskowych, które je przywołały.

Jak donosi Elizabeth New z Australian Geographic, aby w pożarze pojawił się wir, potrzebna jest “ścięcie”. Ścięcia pojawiają się, gdy kierunek ruchu wiatru lub ognia jest prostopadły do innego ruchu, co tworzy specyficzne zaburzenie odpowiedzialne za wzrost ognistych wirów.

“Jeżeli ścięcie jest już obecne, wiry pojawią się niezależnie od rozmiarów ognia”, mówi Andrew Sullivan, badacz ognia dla CSIRO. “Gdy ścięcie nie jest obecne, często powodują je wtedy duże skupiska ognia. Zależnie od intensywności ognia, mogą pojawić się prądy wstępujące. To stwarza warstwę ścięcia, które porusza się w dwóch kierunkach, tworząc wir.”

Zamiast wyruszać w niepoważną pogoń za bardzo niebezpiecznymi naturalnymi ognistymi tornadami, Slo Mo Guys odtworzyli fenomen z użyciem kręgu 12 wiatraków ustawionych na suchej i czystej powierzchni, skupionych na wiadrze wypełnionym centymetrem nafty. (Teraz, gdy zdradziliśmy wam cały sekret, możemy z czystym sumieniem napisać: NIE próbujcie tego w domu, okej?)

Chłopakom udało się stworzyć 3-metrowe tornado, a gdy obejrzycie ich nagranie, zrozumiecie dlaczego pomysł wart był zachodu. Wygląda niesamowicie. “Zawsze rozgaduję się jak to płyny i ogień wyglądają dobrze, ale wirujący ogień – nawet lepiej. Według mnie, od teraz każdy ogień powinien wirować,” dodaje Gavin.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Centrum Nauki Leonardo da Vinci | Ogniste Tornado w zwolnionym tempie!
7 lat temu

[…] Czytaj więcej… […]

Nie ma więcej wpisów
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: