captcha image

A password will be e-mailed to you.
Mapa emocji w ludzkim ciele. Ilustracja: Aalto University

Mapa emocji w ludzkim ciele. Ilustracja: Aalto University

Wiadomo, że emocje wywołują silne reakcje fizyczne. Naukowcy z Aalto University ustalili, GDZIE te reakcje są „zlokalizowane” w naszych ciałach, a raczej jak to postrzegają ludzie odczuwający te emocje.

Badając 700 osób z Finlandii, Szwecji i Tajwanu, fińscy naukowcy doszli do wniosku, że obszary ciała, które „uaktywniają się” w chwili odczuwania podstawowych emocji, są uniwersalne bez względu na przynależność etniczną czy kulturową. I tak na przykład niepokój objawia się powszechnie bolesnym skurczem w klatce piersiowej, podczas gdy zakochanie wywołuje wrażenie ciepła i błogości w całym ciele.

Eksperyment przeprowadzono w ten sposób, że najpierw wywoływano w badanych ludziach różne stany emocjonalne, a następnie w ankiecie proszono ich, aby na modelach pomalowali te części ciała, które – jak im się wydaje – są stymulowane przez daną emocję i jakiego typu są to odczucia. Osoby biorące udział w eksperymencie subiektywnie nadały swoim fizycznym wrażeniom określone kolory, wykorzystując do tego komputerowe schematy ludzkich sylwetek. Kolorystykę następnie uśredniono i tak uzyskano ilustrację prezentowaną powyżej.

Nie są to więc wyniki obiektywnego obrazowania, którego efektem jest schemat termiczny ludzkiego ciała (jakby to sugerowały ilustracje), tylko suma subiektywnych wyobrażeń wyrażonych przez uczestników eksperymentu.

Badania te ukazały się w prestiżowym piśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

 

Polecamy też:

Zobaczcie dziwne złudzenie optyczne opierające się na animacji zawierającej ludzkie twarze

Tutaj pokazywaliśmy uśrednione twarze z różnych krajów

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Met
Met
7 lat temu

Co jest uwidocznione na skali kolorów? W jakich jednostkach to jest?

Marcin
Marcin
6 lat temu

Spiderman się wstydzi

Dzastka
Dzastka
5 lat temu

A szkoda, że nie przeprowadzono eksperymentu ze schematem termicznym ciała rejestrowanym przez kamerę termiczną (bodajże nazywaną fachowo termowizyjną lub termograficzną), przy wprowadzaniu ludzi w dany stan. To byłoby ciekawe, móc skontrolować wyniki takiego eksperymentu z tym… Ach… pomarzyć można… Chyba, że redakcja o takowym wie i mogłaby udostępnić źródło? 😀

trackback
Emocje – wywołują silne reakcje fizyczne – SUPERWIZJA
4 lat temu
Nie ma więcej wpisów
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x