captcha image

A password will be e-mailed to you.
Księżyc widziany z pokładu chińskiego łazika Yutu, misja Chang'e. Fot. CNSA/Chinanews/Ken Kremer/Marco Di Lorenzo

Księżyc widziany z pokładu chińskiego łazika Yutu, misja Chang’e. Fot. CNSA/Chinanews/Ken Kremer/Marco Di Lorenzo

Chiński łazik Yutu, czyli Jadeitowy Królik, zrobił wspaniałą interaktywną panoramę powierzchni Księżyca (można ją obejrzeć poniżej, pod tekstem).

Dwie rzeczy zaskakują na tej fotografii. Po pierwsze, widać na niej Ziemię i Słońce, ale nie gwiazdy. A przecież powinny być wyraźnie widoczne, skoro na Księżycu brak zanieczyszczenia światłem takiego jak na Ziemi i jest tam tak ciemno, że na zdrowy chłopski rozum obiekty na niebie powinny być widoczne jak na dłoni. Owszem, tyle że dotyczy to księżycowej nocy, bo za dnia jest tam niemal tak jasno jak na Ziemi. Mimo to niebo pozostaje czarne, bo Księżyc nie ma atmosfery, która rozpraszałaby światło słoneczne. Ot, i cała tajemnica braku gwiazd.

Drugą sprawą jest kolor księżycowego gruntu, który na zdjęciach zrobionych przez chińską sondę jest szaro-brązowy, zaś wszystkie fotografie wykonane podczas amerykańskich  misji Apollo pokazują Księżyc szaro-srebrny. I tutaj uprzedzamy okrzyki triumfu ze strony zwolenników spiskowej teorii dziejów, wedle której Amerykanie wcale nie wylądowali na – nomen omen – Srebrnym Globie. Łatwo wyjaśnić tę różnicę.

Księżyc sfotografowany podczas misji Apollo 15 w 1971 roku. Fot. NASA

Księżyc sfotografowany podczas misji Apollo 15 w 1971 roku. Fot. NASA

Kolor powierzchni Księżyca zależy od kąta padania promieni słonecznych oraz od składu gruntu na fotografowanym obszarze. Z relacji astronautów i zdjęć wykonanych z księżycowej orbity wynika, że nasz naturalny satelita ma glebę pomarańczową, a niekiedy wygląda, jakby był zrobiony z… zielonego sera (źródło: Apollo 17 Lunar Surface Journal).

Drugą przyczyną różnic w kolorystyce zdjęć chińskich i amerykańskich jest użycie odmiennego sprzętu fotograficznego i różnych sposobów obróbki obrazu. W misjach Apollo wykorzystywano sprzęt przystosowany do robienia zdjęć na Ziemi, która – w przeciwieństwie do Księżyca – ma atmosferę rozpraszającą światło. W przypadku chińskiej misji obróbką cyfrowych zdjęć zajął się komputerowy program graficzny, który najprawdopodobniej uwzględnił odmienności obu środowisk.

Jadeitowy Królik to lądownik misji Chang’e należącej do Chińskiej Agencji Kosmicznej. Wylądował na Księżycu 14 grudnia 2013 roku. Było to pierwsze „miękkie” lądowanie na Srebrnym Globie od 1976 roku (o misji Chang’e pisaliśmy tutaj).

A oto zapowiadana interaktywna panorama powierzchni Księżyca wykonana przez chiński łazik księżycowy. Miłego oglądania!


Lunar panorama: Chang’e 3 lander in out-of-this-world

 

Tutaj pokazujemy, jak wyglądało lądowanie na Księżycu chińskiej sondy Chang’e

 11 rzeczy, których nie wiesz o misji Apollo 11 – nieznane fakty z lądowania Amerykanów na Księżycu

 

 

Nie ma więcej wpisów