captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Fot. Breaking News Updates/YouTube

Fot. Breaking News Updates/YouTube

Pod koniec zeszłego roku, kierowca ciężarówki w Ohio natknął się na przedziwnie wyglądające drzewo, które wydawało się sczerniałe na zewnątrz, ale wypełnione silnymi, czerwonymi płomieniami w środku. Nagranie stało się niedawno viralowym hitem, z oczywistymi reakcjami typu „jest to dzieło szatana!” A jednak, drzewa płonące od środka, jak to na nagraniu nie są specjalnie rzadkie i istnieje naukowe wyjaśnienie tego zdarzenia (chyba nie myśleliście, że naprawdę Szatan za tym stoi? Zapewniamy was, ma lepsze rzeczy do roboty).

Chociaż przyczyna pożaru drzewa nie jest znana, zwykle za tym zjawiskiem stoi uderzenie pioruna. Dlaczego więc płonie wyłącznie środek, a nie zewnętrzny pień? Powodem jest ilość płynu trzymanego tuż pod korą.

Gdy piorun uderza i przechodzi przez drzewo, soczyste wnętrze drzewa jest o wiele lepszym przewodnikiem od drewna, a sam proces rozgrzewa soki do temperatur bliskich punktu wrzenia. Wewnętrzne ciśnienie może spowodować, że drzewo zostanie rozsadzone od środka, tworząc pęknięcia w pniu, które widzimy również na nagraniu powyżej.

Gdy pogoda jest wyjątkowo sucha, ogień może szybko się rozprzestrzeniać, ale jeżeli zewnętrzna część drzewa jest wilgotna, na przykład z powodu niedawnego deszczu, płomień pozostanie w środku, rozpalając środek popękanego pnia, czasami tląc się w środku całymi dniami. Oto podobny popularny przypadek, zamieszczony na serwisie Reddit parę lat temu:

Fot. Dean Symons

Fot. Dean Symons

Niezależnie od powodów stojących za płomieniami, wszyscy możemy zgodzić się, że napotkanie takiego zjawiska byłoby niesamowitym doświadczeniem, pokazującym doskonale potęgę natury.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
DMati
DMati
6 lat temu

Co tak cyklicznie dublujecie elementy wpisu, chodzi o to co na obrazku poniżej. Nie możecie się zdecydować czy nad i pod czy tylko pod? Czy sobie dodawanie tych elementów skomplikowaliście – np: ręczne dodawanie via shortcodes?

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  DMati
6 lat temu

Coś dziwnego się dzieje, kiedy pisze jeden z autorów. Pozostałym to się nie zdarza, nie wiemy o co chodzi. Jeśli jesteś w stanie pomóc, to poprosimy.

Wyzwoliciel
Wyzwoliciel
Reply to  Crazy Nauka
6 lat temu

Osobiście podejrzewam, że autor wkleja tekst z edytora tekstu, który dodaje swoje formatowanie czym psuje wyświetlanie się strony lub samemu dodaje jakieś formatowanie html (w sposób nieprawidłowy) w trakcie wprowadzania tekstu, w celu jego uatrakcyjnienia. Może też taka sprawa wyjść dlatego, że macie nie do końca prawidłowo zrobiony moduł pod artykułem (może to być gdzieś w szablonie). Niby wszystko działa dobrze, ale wystarczy niedomknięty tag lub rozpoczęty nowy dodatkowy ;]

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Wyzwoliciel
6 lat temu

Dzięki za sugestie.
Ale niestety nie – wszystko pisane jest w edytorze WP. I nie grzebiemy w HTMLu.
Szukamy dalej 🙁

Wiktor
Wiktor
6 lat temu

Tak, to prawdopodobnie był niedawny piorun. Jeszcze słychać głuche grzmoty tej burzy.

Nie ma więcej wpisów
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: