captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Fot. Breaking News Updates/YouTube

Fot. Breaking News Updates/YouTube

Pod koniec zeszłego roku, kierowca ciężarówki w Ohio natknął się na przedziwnie wyglądające drzewo, które wydawało się sczerniałe na zewnątrz, ale wypełnione silnymi, czerwonymi płomieniami w środku. Nagranie stało się niedawno viralowym hitem, z oczywistymi reakcjami typu “jest to dzieło szatana!” A jednak, drzewa płonące od środka, jak to na nagraniu nie są specjalnie rzadkie i istnieje naukowe wyjaśnienie tego zdarzenia (chyba nie myśleliście, że naprawdę Szatan za tym stoi? Zapewniamy was, ma lepsze rzeczy do roboty).

Chociaż przyczyna pożaru drzewa nie jest znana, zwykle za tym zjawiskiem stoi uderzenie pioruna. Dlaczego więc płonie wyłącznie środek, a nie zewnętrzny pień? Powodem jest ilość płynu trzymanego tuż pod korą.

Gdy piorun uderza i przechodzi przez drzewo, soczyste wnętrze drzewa jest o wiele lepszym przewodnikiem od drewna, a sam proces rozgrzewa soki do temperatur bliskich punktu wrzenia. Wewnętrzne ciśnienie może spowodować, że drzewo zostanie rozsadzone od środka, tworząc pęknięcia w pniu, które widzimy również na nagraniu powyżej.

Gdy pogoda jest wyjątkowo sucha, ogień może szybko się rozprzestrzeniać, ale jeżeli zewnętrzna część drzewa jest wilgotna, na przykład z powodu niedawnego deszczu, płomień pozostanie w środku, rozpalając środek popękanego pnia, czasami tląc się w środku całymi dniami. Oto podobny popularny przypadek, zamieszczony na serwisie Reddit parę lat temu:

Fot. Dean Symons

Fot. Dean Symons

Niezależnie od powodów stojących za płomieniami, wszyscy możemy zgodzić się, że napotkanie takiego zjawiska byłoby niesamowitym doświadczeniem, pokazującym doskonale potęgę natury.

 

Nie ma więcej wpisów