captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Jak zobaczyć coś wyraźnie bez okularów, nawet gdy masz dużą wadę wzroku?

Jak zobaczyć coś wyraźnie bez okularów, nawet gdy masz dużą wadę wzroku?

To prosta sztuczka, która może pomóc w trudnej sytuacji – zepsute okulary, soczewka, która wypadła z oka. Sposób ma swoje ograniczenia, ale działa zaskakująco dobrze.

Co zrobić? Zwiń ciasno palce tak, by pozostała między nimi maleńka dziurka. Naprawdę mała – 1-2 mm średnicy. Teraz przyłóż palce do oka i popatrz przez dziurkę. Niezależnie od tego, czy jesteś krótko- czy dalekowidzem sposób zadziała – przez małą dziurkę będziesz widzieć wszystko ostro.

Dziurka – o taka:

Podstawowe ograniczenie to światło. Jeśli gdzieś jest ciemno, to niewiele zobaczysz – przez taki otwór do siatkówki dociera naprawdę niewiele światła. Ale teraz, gdy czytasz te słowa na ekranie komputera, telefonu czy tabletu jasność jest wystarczająco duża, byś mógł przeprowadzić eksperyment.

Jeżeli jesteś dalekowidzem, zdejmij okulary, zrób dziurkę między palcami i popatrz przez nią na ten tekst. Bez palców będzie nieostry. Przez palce wyostrzy się. Jeśli jesteś krótkowidzem, popatrz na odległe, ale jasne miejsce. Też działa!

Jak to się dzieje? Zjawisko działa podobnie, jak mrużenie oczu – kto ma wadę wzroku, ten wie, że przymrużenie oka pozwala na chwilę widzieć nieco ostrzej. Dzieję się tak dlatego, że w ten sposób omijamy to, co dzieje się w naszym oku przez jego niewłaściwe działanie.

Gdy patrzymy na coś, światło odbite od obiektu biegnie do naszego oka. Soczewka wyłapuje wiele tych promieni i skupia je tak, by na siatkówce utworzył się precyzyjny obraz obiektu. Problem zarówno u daloko- jak i bliskowidza polega na tym, że przez niewłaściwe ukształtowanie gałki ocznej lub problemy z działaniem soczewki światło nie skupia się dokładnie na siatkówce, ale trochę przed nią lub za nią.

Jeśli patrzymy przez małą dziurkę, do soczewki dociera tylko bardzo wąski strumień światła i jej nieodpowiedni kształt nie ma szans zniekształcić tego, co trafia na siatkówkę – przez środek soczewki promienie przelatują na wprost, odchylane są te trafiające na jej boczne krawędzie.

Działa to tak samo, jak mała przesłona w obiektywnie – kto zajmował się trochę fotografią, ten wie, że łatwo uzyskać dużą głębię ostrości robiąc w przesłonie małą dziurkę. Wada – zdjęcie może wyjść ciemne.

Cały ten mechanizm pięknie wyjaśnia film z kanału Minute Physics. Są polskie napisy!

Nie ma więcej wpisów