captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Jak zobaczyć coś wyraźnie bez okularów, nawet gdy masz dużą wadę wzroku?

Jak zobaczyć coś wyraźnie bez okularów, nawet gdy masz dużą wadę wzroku?

To prosta sztuczka, która może pomóc w trudnej sytuacji – zepsute okulary, soczewka, która wypadła z oka. Sposób ma swoje ograniczenia, ale działa zaskakująco dobrze.

Co zrobić? Zwiń ciasno palce tak, by pozostała między nimi maleńka dziurka. Naprawdę mała – 1-2 mm średnicy. Teraz przyłóż palce do oka i popatrz przez dziurkę. Niezależnie od tego, czy jesteś krótko- czy dalekowidzem sposób zadziała – przez małą dziurkę będziesz widzieć wszystko ostro.

Dziurka – o taka:

Podstawowe ograniczenie to światło. Jeśli gdzieś jest ciemno, to niewiele zobaczysz – przez taki otwór do siatkówki dociera naprawdę niewiele światła. Ale teraz, gdy czytasz te słowa na ekranie komputera, telefonu czy tabletu jasność jest wystarczająco duża, byś mógł przeprowadzić eksperyment.

Jeżeli jesteś dalekowidzem, zdejmij okulary, zrób dziurkę między palcami i popatrz przez nią na ten tekst. Bez palców będzie nieostry. Przez palce wyostrzy się. Jeśli jesteś krótkowidzem, popatrz na odległe, ale jasne miejsce. Też działa!

Jak to się dzieje? Zjawisko działa podobnie, jak mrużenie oczu – kto ma wadę wzroku, ten wie, że przymrużenie oka pozwala na chwilę widzieć nieco ostrzej. Dzieję się tak dlatego, że w ten sposób omijamy to, co dzieje się w naszym oku przez jego niewłaściwe działanie.

Gdy patrzymy na coś, światło odbite od obiektu biegnie do naszego oka. Soczewka wyłapuje wiele tych promieni i skupia je tak, by na siatkówce utworzył się precyzyjny obraz obiektu. Problem zarówno u daloko- jak i bliskowidza polega na tym, że przez niewłaściwe ukształtowanie gałki ocznej lub problemy z działaniem soczewki światło nie skupia się dokładnie na siatkówce, ale trochę przed nią lub za nią.

Jeśli patrzymy przez małą dziurkę, do soczewki dociera tylko bardzo wąski strumień światła i jej nieodpowiedni kształt nie ma szans zniekształcić tego, co trafia na siatkówkę – przez środek soczewki promienie przelatują na wprost, odchylane są te trafiające na jej boczne krawędzie.

Działa to tak samo, jak mała przesłona w obiektywnie – kto zajmował się trochę fotografią, ten wie, że łatwo uzyskać dużą głębię ostrości robiąc w przesłonie małą dziurkę. Wada – zdjęcie może wyjść ciemne.

Cały ten mechanizm pięknie wyjaśnia film z kanału Minute Physics. Są polskie napisy!

Czego u nas szukaliście?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Otitis
Otitis
4 lat temu

Działa na pewno dla wady -2,75 dpt w obydwu oczkach 🙂

Katarzyna Sienkiewicz-Żaguń
Katarzyna Sienkiewicz-Żaguń
4 lat temu

Dla -8 nie działa 🙁

Tadeusz
Tadeusz
Reply to  Katarzyna Sienkiewicz-Żaguń
2 lat temu

Dla tak dużej wady może nie działać, jednak warto spróbować zwiększyć oświetlenie. Najbardziej, jak się da – np. lampka halogenowa z bardzo bliska na obiekt.

Monika Niemyjska
Monika Niemyjska
4 lat temu

-5 działa!

Tadeusz
Tadeusz
4 lat temu

Odkrycie Ameryki!
Każdy fotograf to wie i stosuje na co dzień w swoim aparacie fotograficznym… 🙂

NixieBlue
NixieBlue
Reply to  Tadeusz
3 lat temu

Nie każdy jest fotografem ;]

Tadeusz
Tadeusz
Reply to  NixieBlue
3 lat temu

Jak nie, jak tak. Każdy ma smartfona przecież i selfiki wali. To każdy jest fotografem.
(jak w czasach Stańczyka, każdy był lekarzem – choć tu niewiele się zmieniło… 😉 )

Chudnij.pl
Chudnij.pl
4 lat temu

Tak działają okulary ajurwedyjskie, wszystkie promienie prostopadle do siatkówki, przy tym rozluźniają akomodacje – przydatne dla pracujących przy komputerze.

Adi
Adi
3 lat temu

w fotografii działa ALE przy Średniej WIELKOŚCI OTWORU (przyslona 5,6-8), potem następuje zjawisko dyfrakcji i ostrość ulega pogorszeniu, więc nie do końca to prawda (mała dziurka to przysłona 16-22)

Xawery
Xawery
Reply to  Adi
3 lat temu

A co twoim zdaniem jest między f 8 a f 16? Pomojasz kilka działek przysłony bo co? Są brzydkie? Nie istnieją? Są głupie? Właśnie f 11 czy f 13 stosuje się przy zdjęciach krajobrazowych. Te które wymieniłeśto za mało do dużej GO. No. W szerokim kącie wystarczy ale tylko tu ale i tutaj do kepszej ostrości przymyka się do f 10- f 11.

aszgil
aszgil
Reply to  Adi
3 lat temu

a co z camerą obscurą i solarigrafią?

Nie ma więcej wpisów
11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x