captcha image

A password will be e-mailed to you.

[AKTUALIZACJA 17:33 14-04-2013]

Wyjaśniamy w skrócie, jak to z tą zorzą nad Polską było.

https://www.crazynauka.pl/czy-zorza-polarna-pojawila-sie-nad-polska/

[AKTUALIZACJA 03:09 14-04-2013]

Brak jak dotąd potwierdzenia, by zorza pojawiła się nad Polską 🙁

Fala z wyrzutu koronalnego dotarła do Ziemi, ale najwyraźniej nie wywołała bardzo silnej zorzy. Być może coś jeszcze przed świtem się pojawi, ale my idziemy już spać.

Jutro pozbieramy informacje i damy znać, czy ktoś gdzieś coś ciekawego wypatrzył.

Dziękujemy, że z nami byliście. Jesteście naprawdę ŚWIETNI!!! 🙂

[AKTUALIZACJA 01:34 14-04-2013]

W Szwecji już się zaczęło:

http://www.auroraskystation.com/live-camera/9/

[AKTUALIZACJA 01:20 14-04-2013]

Jak podał serwis Kosmonauta.net front plazmy wyrzuconej ze Słońca został zarejestrowany przez sondę ACE około godziny 00:20 naszego czasu. Oznacza to, że zjawiska zorzowe powinny zacząć się koło 1:30.

[AKTUALIZACJA 23:25]

Choć widać zwiększenie zasięgu zorzy polarnej, to wciąż nie ma spodziewanej silnej aktywności. W tej chwili zorza jest widoczna w większej części Półwyspu Skandynawskiego i na północy Wielkiej Brytanii.

Prawdopodobnie zorza pojawi się w drugiej części nocy. Czuwamy, czekamy i informujemy.

[AKTUALIZACJA 22:20]

Zorza nie jest jeszcze widoczna z terenu Polski. Na mapie http://helios.swpc.noaa.gov/ovation/Europe.html widać jednak, że poszerza się zarówno pas zorzy (zielona „chmura”), jak i zasięg jej widoczności z ziemi (czerwona kreska).

Spodziewać się można, że szczyt aktywności powinien nastąpić w ciągu godziny, może dwóch. Trzymamy rękę na pulsie i informujemy na bieżąco.

Zapraszamy też na Facbooka – fb.com/crazunauka, gdzie odpowiadamy (w miarę możliwości) na pytania.

Zorza polarna nad Polską, 17 marca 2013

Zorza polarna nad Polską, 17 marca 2013. Fot. Szczepan Skibicki/YouTube

Zorza polarna nad Polską! Uwaga, alarm zorzowy! W nocy z soboty na niedzielę nad Polską może pojawić się zorza polarna.

Dziś rano na Słońcu miał miejsce silny rozbłysk, któremu towarzyszył koronalny wyrzut masy czyli wystrzelenie potężnego pocisku plazmy z powierzchni Słońca. Wszystko wskazuje na to, że leci on dokładnie w stronę Ziemi. Gdy trafi w naszą atmosferę powinien wywołać zorzę polarną widoczną w Polsce. Na tym filmie widać grupę plam słonecznych oznaczonych liczbą 1719, które wywołały rozbłysk.

Gdyby ktoś uznał, że taki rozbłysk to nic, jego skalę lepiej pokazuje ten krótki film, w którym zasłonięta jest tarcza słoneczna:

Mamy mnóstwo szczęścia, bo zorza polarna nad Polską pojawi się wieczorem, prawdopodobnie po godzinie 22.00. W dodatku słoneczny strzał wywołujący zorzę polarną doleci do nas w weekend, więc łatwiej będzie zorganizować obserwację. No i jeszcze Księżyc – gdyby jasno świecił, ukryłby zorzę. Tymczasem będzie na niebie widoczny jako cieniutki sierp.

Pozostaje więc kwestia pogody. Przejrzeliśmy kilka modeli numerycznych oraz gotowych prognoz i wszystko wskazuje na to, że akurat w sobotni wieczór i noc niebo powinno być w większości Polski widoczne przynajmniej częściowo.

A więc wygląda na to, że tym razem zorza polarna nad Polską może nam się udać. Zaglądajcie tu, będziemy na bieżąco informować zarówno o przewidywanym czasie wystąpienia zorzy, jak i o szansach na jej zobaczenie.

A więc trzymamy kciuki za prawdziwą zorzę polarną nad Polską. Jedna już się nam w tym roku trafiła, ale tym razem Słońce jeszcze mocniej strzeliło. Na zachętę film z tegorocznej zorzy polarnej nad Polską – sfilmowana została na Podlasiu 17 marca tego roku:


[AKTUALIZACJA]

Wydaje się, że wszystko zależy tylko od pogody. Model przewidujący szybkość i intensywność wiatru słonecznego (można go obejrzeć tu – zwróćcie uwagę na zielony pik na wykresie) potwierdza czas i siłę dotarcia do ziemi plazmy. Trzymamy więc kciuki za czyste niebo i informujemy na bieżąco co się dzieje.

[AKTUALIZACJA 22:36 12-04-2013]

Zorza polarna nad Polską – gdzie będzie widoczna?

Na razie szacunki siły zorzy polarnej nad Polską, która może się pojawić w sobotę, 13 kwietnia 2013 roku wieczorem wskazują, że prawdopodobnie będzie widoczna w północnej części Polski.

Nie można oczywiście jasno powiedzieć gdzie zorza się pojawi, a gdzie już nie. To, co wiemy to szacunki oparte na obserwacji wyrzutu plazmy ze Słońca. W tej chwili wydaje się, że linia widoczności zorzy może przebiegać gdzieś na wysokości Łodzi. Im bardziej od tej linii na północ, tym większe szanse na zobaczenie zorzy polarnej nad Polską i tym wyżej nad horyzontem może być ona widoczna.

W centralnej Polsce zorza może pojawić się do wysokości około 20 stopni nad horyzontem – to mniej więcej tyle, co dwie pięści ułożone jedna na drugiej na wyciągniętych rękach.

Jeśli jednak mieszkasz we Wrocławiu, Kielcach, Krakowie czy Katowicach – nie trać nadziei, bo zorza może być silniejsza, niż się początkowo wydaje.

Zorza polarna powinna też być widoczna w centralnej i północnej części Wielkiej Brytanii oraz w całej Irlandii.

Czy zorza polarna może być niebezpieczna?

Nie, sama zorza polarna to właśnie efekt działania systemu ochronnego Ziemi. Pole magnetyczne naszej planety przechwytuje i odchyla naładowane cząstki, które w okolicy biegunów wpadają w ziemską atmosferę i tam pobudzają gazy do świecenia.

Natomiast zorza polarna może być związana z silną burzą magnetyczną, a więc zmianami pola magnetycznego Ziemi wywołanymi cząstkami wiatru słonecznego. Taka burza może wywoływać na Ziemi awarie sieci elektrycznych czy działania komputerów.

Jednak wyrzut plazmy słonecznej, który może wywołać zorzę polarną nad Polską 13 kwietnia 2013 roku jest raczej zbyt słaby, by spowodować straty na Ziemi. Zagrożone mogą być niektóre satelity znajdujące się poza strefą ochronnego działania pola magnetycznego.

[AKTUALIZACJA 15:46 13-04-2013]

Jeszcze jakieś sześć godzin, i warto zacząć patrzeć w niebo.

Jak zobaczyć zorzę polarną nad Polską?

1. Znaleźć ciemne miejsce. Naprawdę ciemne – jeśli zorza polarna pojawi się nad Polską   (gwarancji nigdy nie ma), to nie będzie to potężne pasmo przecinające niebo, a raczej dość blada, choć kolorowa poświata nad horyzontem. Więc szanse na zobaczenie jej ze środka miasta są słabe – najlepiej pojechać z dala od świateł i w miejsce, gdzie dobrze widać północny horyzont.

2. Patrzeć na północ. Zorza może świecić na północy. Zależnie od jej siły pojawiać się może kilkanaście-kilkadziesiąt stopni nad horyzontem. To tyle, co dwie-trzy pięści jedna nad drugą na wyciągniętych rękach.

3. Uzbroić się w cierpliwość. Jeśli zorza się pojawi, będzie widoczna między 22.00, a 23.30. Może pojawić się na krótko, kilkadziesiąt minut lub potrwać do 3-4 w nocy.

4. Fotografować. Często to, co trudno zobaczyć gołym okiem dobrze wychodzi na zdjęciach. Aparat trzeba ustawić na statywie i robić zdjęcia na długim czasie naświetlania – 15-30 sekund (zależnie od jasności nieba). Jeśli zrobimy takich fotografii kilkadziesiąt lub kilkaset, to można je później zmontować w tzw. time lapse – film złożony z serii zdjęć. Tak powstał film z 17 marca, do którego linkujemy wyżej.

Aktualny zasięg zorzy polarnej

Na stronie Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery dostępna jest mapa pokazująca aktualny zasięg zorzy. Co chwile jest aktualizowana, więc nie należy się przejmować, że teraz (ok. 16.00) zasięg jest niewielki – główna aktywność pojawi się dopiero wieczorem. Czerwona linia na mapie pokazuje zasięg widoczności zorzy na powierzchni ziemi przy założeniu dobrych warunków. Tu więcej map i wyjaśnienia.

Czego u nas szukaliście?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

92 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Potężna emisja radiacyjna miała miejsce na słońcu. 13 kwietnia 2013 jest możliwa kolejna zorza polarna w Polsce i zakłócenia łączności « Portal Polityczny Jarka Kefira
9 lat temu

[…] opisaliśmy na https://www.crazynauka.pl/zorza-polarna-nad-polska-13-kwietnia i tam też zapraszamy Was po wszelkie aktualizacje informacji. A o zorzy jeszcze będziemy […]

Ada
Ada

A czy w małym mieście- Ujściu- warto czatować na punkcie widokowym położonym dość wysoko (bo na wysokim polodowcowym urwisku)? Świateł trochę jest,to małe miasto, ale za to skierowany widok na północ o szerokim zasięgu. Czy jednak aż tak będą światła przeszkadzać?

karolina
karolina

Czy w okolicach Rzeszowa zorza będzie widoczna , czy nie jesteśmy a bardzo wysunięci na południe ? , Jakie są szanse zobaczenia zorzy polarnej w moim regionie ?

Kasia
Kasia
9 lat temu

czy zorza polarna nie jest raczej czymś niebezpiecznym i powinniśmy się raczej jej obawiać niż czekać z niecierpliwieniem na nią? …

no
no
Reply to  Kasia
9 lat temu

Słyszałem, że taka zorza to schodzi z nieba i porywa dzieci małe. Były tez przypadki, że okradała bankomaty i frytki z maca. Czasami też zakrada się do domów, żeby przesolić zupę. Lepiej zostań w domu i pilnuj niedzielnego rosołu.

Eva Salome Kaszkowiak
Eva Salome Kaszkowiak
Reply to  Piotr Stanisławski
9 lat temu

tak tak tak tak!!!!!!! jak zobaczę to moje marzenie się spełni !!!!!!!!!

ciekawska
ciekawska
9 lat temu

a w którą stronę świata należy patrzeć ? mam okna od zachodu- 7 piętro

Natalia
Natalia
9 lat temu

Czy zorza będzie widoczna z każdego miejsca w naszym kraju?

beb
beb
9 lat temu

Cześć, czy Warszawa i okolice mogą się jeszcze załapać, czy to już zbytnio na południe?

Marcin
Marcin
9 lat temu

Hm, a jest szansa, że Z Wrocławia będzie widoczna? Chodzi mi bardziej o położenie niż o oświetlenie, bo udałbym się gdzieś poza miasto… i tu pytanie – jest sens wycofywać się na południe – jakieś ciemne górzyste tereny, czy tylko i wyłącznie na północ?

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

A Nowy Sącz, który jest całkiem na południu? Mam tutaj do dyspozycji całkiem ciemne góry dookoła miasta. Już sobie ostrzę kły i aparat. Może jakiś film uda się nakręcić, czy lepiej foty, sam nie wiem…

Lukasz
Lukasz
9 lat temu

Czyli wychodzi na to ze trzeba się szykować jutro nad morze 😉

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

Hej,
czy nad samym morzem będzie lepiej widać czy może cofnąć się za linię drzew?
Trzymam kciuki! 😉

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

Rozumiem, że niebo musi być absolutnie bezchmurne? Może głupie pytanie, ale nadal mam nadzieję na zobaczenie chociaż małej części zorzy. W Koronowie cały dzień się chmurzy, ale co jakiś czas rozjaśnia się i wychodzi słońce.

Anonim 15
Anonim 15
9 lat temu

W Łodzi bedzie widoczna,czy nalezy oddalic się poza miasto?? Jeśli tak to nie mam takiej możliwości zobaczyc zorzy ;((

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

a czy ktoś ma jakiś pomysł na miejsce do obserwacji dla Szczecinian?

tajfun01
tajfun01
Reply to  Anonimowo
9 lat temu

Plaża nad morzem?

vuvu
vuvu
Reply to  tajfun01
9 lat temu

gdzue w szczecinie jest plaza?

trololo
trololo
Reply to  vuvu
9 lat temu

Tramwajem nr 13 na końcowy, później widać już znaki kierujące na plaże.

tajfun01
tajfun01
Reply to  vuvu
9 lat temu

Daleko do Baltyku nie ma. Samochód i jazda. 🙂

bb
bb
9 lat temu

A czy w Danii będzie widać, na zachodniej Zelandii?

Ewa Marszałek
Ewa Marszałek
Reply to  bb
9 lat temu

6 = zorza bardzo silna: przy sprzyjającej pogodzie, widoczna nad głową od Tromsø do Stavanger, nisko nad horyzontem na południe widoczna w Danii i Holandii;

Taka jest prognoza dla Danii wg tej strony
http://www.norwegofil.pl/norwegia/natura/prognoza-zorzy-polarnej.html

tajfun01
tajfun01
9 lat temu

Zdjęcia satelitarne chmur nie napawają optymizmem… 🙁

trackback
Hyde Park EPKT - 2013 - Strona 17
9 lat temu

[…] […]

Patryk
Patryk
9 lat temu

Macie propozycję na jakieś konkretne miejsce w okolicach Warszawy (pewnie najlepiej na północ)? Wygooglałem taką mapkę: http://goo.gl/maps/8thvg ale wolałbym się przejechać w sprawdzone miejsce 😉

Krzysztof Bandosz
Krzysztof Bandosz
9 lat temu

Koło Poznania właśnie się niebo rozchmurza, może się uda 🙂

K4M5Y5
K4M5Y5
9 lat temu

Hej, a czy w okolicach Częstochowy, na jakimś wzniesieniu będzie możliwość cokolwiek zobaczyć? Szukam jakichś map topograficznych uwzględniających wysokość, ale ciężko cokolwiek znaleźć. Jak myślicie, uda się coś zobaczyć?

tajfun01
tajfun01
Reply to  K4M5Y5
9 lat temu

http://helios.swpc.noaa.gov/ovation/Europe.html na razie jedynie nad Norwegią widać. Czerwona linia określa zasięg widoczności. W Częstochowie masz za jasno. Wyjedź za miasto, aby było ciemniej. Może coś zobaczysz.

Ela Krywko
Ela Krywko
9 lat temu

i jak tam? czy ktoś już coś widzi? … tkwię w wiejskim domku na Warmii z nosem w oknie skierowanym na północ i widzę tylko ciemność

Gra w szachy
Gra w szachy
9 lat temu

Zaraz jadę do Ustki. Nad Bałtykiem są rzadsze chmury. Jak coś zobaczę, to napiszę z telefonu.

Anonimowo
Anonimowo
Reply to  Gra w szachy
9 lat temu

Plaża w Unieściu cisza… jedyne co widać to światła Mielna.

Słupszczanin
Słupszczanin
9 lat temu

Bo to może się pojawić za parę godzin. I przy dużych miejscowościach będzie za jasno. Spróbujcie aparatami fotograficznymi złapać, bo łapią one więcej fotonów niż ludzkie oko.

lololo
lololo
9 lat temu

Bardzo chciałbym zorze obaczyć w rzeszowie na obrzeżach mieszkam to mam szanse. Jak ktoś będzie coś widział to niech informuje.

Asia
Asia
9 lat temu

na granicy Mielna i Unieścia ciemno, palce marzną , piasek zgrzyta w zębach…

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

matakie pytanko czy mam jakies szanse zalapac sie na ten spektakl z bonn w niemczech?

Damianek
Damianek
9 lat temu

No wiecie co ja chyba nie zobacze bo jestem w domu. Na północ mam lampe przy drodze więc nie widze. Przy drugiej stronie okna widać część Północo zachodnią. Czy zobacze ją ? Nie wiem a czy wy już widzicie ? 😛

Anonim15
Anonim15
9 lat temu

Czy w Poznaniu bedzie widoczna? I czy z bloku z 9 piętra ja zobacze?

Anonim15
Anonim15
Reply to  Piotr Stanisławski
9 lat temu

ten blok miesci sie praktycznie na obrzezach miastach a nie w centrum.

Anonim15
Anonim15
Reply to  Piotr Stanisławski
9 lat temu

ten blok miesci sie raczej na obrzezach miasta.

Krzysztof Bandosz
Krzysztof Bandosz
Reply to  Anonim15
9 lat temu

Przecież nad Poznaniem chmury są, to nie zobaczysz. Gdyby nie chmury, to mógłbyś zobaczyć wyjeżdżając za miasto.

Damianek
Damianek
9 lat temu

Widać już ją ?

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

Czy była, czy nie?

Anonim
Anonim
9 lat temu

Ludzie patrzcie na mapę pod adresem: http://helios.swpc.noaa.gov/ovation/Europe.html .
A nie wypisujcie głupich komentarzy typu: „czy ją widać już?”.
Dopóki czerwona linia na mapie nie zahaczy o Polskę, to nie będzie jej widać.
Ja raczej się nie spodziewam jej ujrzenia.

Ewa Marszałek
Ewa Marszałek
9 lat temu

w okolicach Oslo nadal nic 🙁

nati
nati
Reply to  Ewa Marszałek
9 lat temu

Hmmm to tylko nad polska???

Ma
Ma
9 lat temu

O nie! Dopiero teraz się dowiedziałam, a jestem w środku miasta. Jutro już po ptakach, co?

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu
Pablo
Pablo
9 lat temu

No troche bajki sa dzisiaj a nie zorza nad Skandynawia. Mieszkam w Norwegii w Hammerfet 71° i zadnej zorzy dzisiaj nie ma. Byla jakas slaba luna i to wszystko. Tez czekam z przyjaciolmi i tylko mi sie slabiej robi jak patrzymy na te wykresy. Bywaly dni bez zadnego solar wind i zorze jak marzenie. Gratuluje jednak bloga, bardzo dobry pomysl, i zycze wytrwalosci 😉

Ewa Marszałek
Ewa Marszałek
Reply to  Pablo
9 lat temu

czyli w ok. Gjøvik-u nie ma na co liczyc ? ale moze jednak poczekam jeszcze troche 🙂

Justyna
Justyna
9 lat temu

Byliśmy w terenie (tzn. za miastem – jesteśmy z Zabrza) od 22:00 – 24:00 nic, teraz wyczytaliśmy informację o tym że szanse są w 2 połowie nocy, a w komentarzach płynących z Norwegii, że nie zawsze można polegać na prognozach zorzy ;). Na zorzę polarną polowaliśmy już w lutym tego roku na północy Norwegii, ale niebo było 4 dni zachmurzone – te 4 które tam spędziliśmy – dziś byłaby to piękna rekompensata, ale zorza musiałaby przywędrować aż na południe Polski. Trzymam kciuki, bo jak tak będzie to i Wy wszyscy ją zobaczycie!!!

Józef Koczur
Józef Koczur
9 lat temu

ludzie szukajmy wszyscy na webcam.com miejscowości objętych obszarem widzialności zorzy….do roboty!!!!! jeśli potwierdzimy że ma miejsce to zjawisko to wtedy będziemy przynajmniej wiedzieć że jest na co czekać

Słupszczanin
Słupszczanin
9 lat temu

Wróciłem z Ustki. Widoczność 0.

Słupszczanin
Słupszczanin
9 lat temu

Obszar zorzy jakby się powiększał… ale nad oceanem! Coś czuję, że nic z tego nie będzie. Nawet jak rozbłyśnie, to nad oceanem i tyle z tego.

Pablo
Pablo
9 lat temu

Hammerfest wrocil do domu, bez rezultatow. Zorzy nie bylo i nadal nie ma. Powoli zaczyna sie rozjasniac tutaj wiec na zorze liczyc juz nie ma co. A do Polski no zycze zeby dotarla…, jezeli jeszcze ktos nie stracil nadziei, bo to niesamowite zjawisko ktorego nigdy za malo.

Sylvia
Sylvia
9 lat temu

Zrobiłam kilka fotek, co prawda nie są wspaniale i nie wiem czy cos widać. Ale na dwóch moim zdaniem widać zorze lecz za chmurami..

Ewa Marszałek
Ewa Marszałek
Reply to  Sylvia
9 lat temu

@Sylvia gdzie zrobilas fotki ? no i pochwal sie 🙂

Słupszczanin
Słupszczanin
Reply to  Sylvia
9 lat temu

A skąd jestes?

Sylvia
Sylvia
9 lat temu

Najpierw musze się upewnić czy to jest to co mysle. Okolice Gdańska 🙂

Słupszczanin
Słupszczanin
Reply to  Sylvia
9 lat temu

A jak niby chcesz się upewnić? Daj do oceny :). Ja przed chwila widziałem przelatujące pierdzielone lampiony chińskie.

Słupszczanin
Słupszczanin
Reply to  Sylvia
9 lat temu

Jak się masz zamiar upewniać? Wrzuć gdzieś i daj link. 🙂

Słupszczanin
Słupszczanin
Reply to  Sylvia
9 lat temu

Na 99% nie! 😉

Michał Narkun
Michał Narkun
9 lat temu

Teleskop mam wycelowany, ale nie ma szans nic zobaczyć. Same chmury.

Janek
Janek
9 lat temu

Chyba już nic nie będzie. Widać, że linia widoczności cofa się na północ. Szkoda. Nawet o Danię nie zahaczyła.

Olencja
Olencja
9 lat temu

Na wydarzeniu facebooka ktoś z Wadowic i Łodzi potwierdził, że widać było.

szafmen
szafmen
9 lat temu

Na stronce: http://www.storm.no/nordlys/ jest mapka: http://www.swpc.noaa.gov/pmap/gif/pmapN.gif z której jeżeli się nie mylę wynika, że zorza o 2:37 powinna być widoczna z prawie połowy Polski o.O
szkoda, że helios.swpc.noaa.gov przestał działać i skończył działalność na 1:55 :/

szafmen
szafmen
9 lat temu

Zaktualizowało heliosa na 3:40 i smutno stwierdzam, że gdyby nie opóźnienie to i północna część Węgier widziałaby zorzę 🙁

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

czy ktoś widział zorzę?

kapo
kapo
9 lat temu

o godzinie 3 45 nad ranem widziałem czerwoną linię a obok niej niebiesko zielone chmury szybko poruszajace się to była na 100% zorza polarna zapewniam ja widzialem

Anonimowo
Anonimowo
Reply to  kapo
9 lat temu

a skad ją obserwowałeś?

Basia
Basia
9 lat temu

Muszę sprawdzić czy w Sztutowie nad morzem zobaczę zorzę.

Nie ma więcej wpisów
92
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: