captcha image

A password will be e-mailed to you.
Oto zorza polarna widziana dziś z okolic Ostrowa Wielkopolskiego! "To, czego dzisiaj byłem świadkiem, przerosło moje oczekiwania. Sami zobaczcie" - napisał autor zdjęcia Jarek Szwedziak (dzięki!). Tu znajdziecie więcej jego niesamowitych fotografii

Oto zorza polarna widziana 17 marca 2015 z okolic Ostrowa Wielkopolskiego! “To, czego dzisiaj byłem świadkiem, przerosło moje oczekiwania. Sami zobaczcie” – napisał autor zdjęcia Jarek Szwedziak (dzięki!). Tu znajdziecie więcej jego niesamowitych fotografii

17 marca 2015 nad Polską można było zobaczyć najprawdziwszą zorzę polarną! Jej światło nie było tak intensywne jak bywa w okolicach koła podbiegunowego, tym niemniej dało się je zobaczyć, zwłaszcza poprzez sprzęt fotograficzny. Wystarczyło wyjechać z miasta i spojrzeć na północne niebo!

Zobaczcie galerię niesamowitych zdjęć zorzy polarnej w Polsce, przysłanych przez naszych Czytelników!

Według prognozy ze strony www.aurora-service.eu zorza miała być widoczna nad północną, a nawet nad centralną Polską. Miłośnicy astronomii skrzykiwali się na Facebooku i jechali w ciemniejsze rejony, z dala od miast, by fotografować to niesamowite zjawisko. Zorzę widziano pod Warszawą, Łodzią, Poznaniem czy Gdańskiem. Pojawiły się też relacje o zorzy widzianej pod Dąbrową Górniczą, Rzeszowem, a nawet na Podhalu! Świadectwem tego są zdjęcia zorzy przysłane przez naszych Czytelników z całej Polski. To zjawisko bardzo rzadko widoczne jest z tak mocno wysuniętych na południe części kraju.

Zorza polarna z 17 marca była skutkiem wyjątkowo silnych rozbłysków słonecznych, które miały miejsce 15 marca i wywołały na Ziemi burzę magnetyczną. Wyrzucone przez Słońce naładowane cząstki, gdy docierają do pola magnetycznego naszej planety, są przez nie chwytane i odchylane. Ich zderzenia z cząsteczkami gazów wchodzących w skład powietrza powodują świecenie. To jest właśnie to, co nazywamy zorzą polarną.

**

AKTUALIZACJA 17 marca godz. 22.15

Jesteśmy świadkami ciężkiej burzy magnetycznej o nasileniu zbliżającym się do krańca skali. Mamy więc indeks Kp przekraczający 8, a Kp=9 to wartość maksymalna. Zorza widziana była w Busku-Zdroju w województwie świętokrzyskim, a nawet w Oleszycach w województwie podkarpackim!

A tak o zorzy z 17 marca napisał Polski AstroBloger:

Update 20:05 CET: W dalszym ciągu mamy burzę kategorii G4, wskaźnik Kp wyraźnie przekracza 8 zbliżając się do maksymalnego w skali. Brak mi słów. Około 19:20 subtelna wstęga zorzy przecięła mi niemal zenit. Dalej czekam w polu na więcej, burza wciąż jest ciężka.

Update 21:10 CET: Zaburzenia w polu magnetycznym nadal przekraczają Kp=8, burza kategorii G4 w dalszym ciągu zachodzi niemal po niskie szerokości geograficzne. Zorze nad Polską non stop są obserwowane w najefektowniejszym wydaniu podczas trwającego cyklu od 2008 roku. Raportowane są zorze w postaci słupów świetlnych, wałów (znad Bałtyku) i mętnych zabarwień nieba na różowo-fioletowe barwy bez wyraźnych konturów. Wygląda na to, że burza tak prędko nie chce odpuścić.

Zobaczcie nakręcony 17 marca 2015 roku film pokazujący zorzę polarną w Zgierzu: 

Tu zorza z okolic Grudziądza:

I jeszcze Parzynów koło Ostrzeszowa (południowa Wielkopolska)

Polecamy też:

Zorza polarna 17 marca 2015 w Polsce – galeria Waszych zdjęć! 

Zaćmienie Słońca 2015 widoczne z Polski – jak je obserwować?

Można oglądać Ziemię na żywo z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

 

 

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów