captcha image

A password will be e-mailed to you.
Studenci z Politechniki Wrocławskiej, którzy weszli do finału konkursu Inspiration Mars. Fot. PolakPotrafi.pl

Studenci Politechniki Wrocławskiej – członkowie zespołu, który dostał się do finału konkursu Inspiration Mars. Fot. PolakPotrafi.pl

Możemy mówić o podwójnym sukcesie: nie dość że mamy w Polsce superzdolnych studentów, którzy weszli do finału kosmiczngo konkursu, to jeszcze sprawdziliśmy się jako internetowa społeczność!

Ale zacznijmy od początku. Studenci Politechniki Wrocławskiej zakwalifikowali się do finałowej dziesiątki w konkursie Inspiration Mars Student Design Contest. Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie misji na Marsa, w ramach której dwuosobowa załoga wykona lot wokół Czerwonej Planety i wróci na Ziemię bez lądowania. Mile widziane są innowacyjne pomysły dotyczące konstrukcji statku kosmicznego i szczegółów technicznych lotu. Najciekawsze jest to, że najlepsze pomysły mają rzeczywiście szansę sprawdzić się podczas lotu na Marsa – w misji sfinansowanej przez miliardera i pierwszego kosmicznego turystę Dennisa Tito oraz The Mars Society, która wyruszy w 2018 roku.

Innowacją zaproponowaną przez polski zespół jest wykorzystanie zbiornika po paliwie jako pomieszczenia mieszkalnego dla załogi. Wrocławscy studenci chcieliby, żeby po zużyciu ciekłego wodoru można było w łatwy sposób rozpiąć na stalowych linach membrany i zagospodarować pomieszczenie tak, by służyło ludziom przez ponad 500 dni lotu.

Między innymi dzięki temu pomysłowi Polacy zakwalifikowali się do finału konkursu. Tu jednak zaczęły się schody, bo aby mieć szansę na wygraną, trzeba było osobiście zaprezentować swój projekt przed jury. A podróż do Centrum Badawczego NASA Ames w Stanach Zjednoczonych niestety kosztuje.

O pomoc studenci zwrócili się więc do internautów. I oni nie zawiedli. Dzięki zbiórce prowadzonej przez serwis Polakpotrafi.pl udało się zgromadzić ponad 90 tys. zł (celem minimum były 4 tys. zł na wyjazd jednej osoby), dzięki którym wszystkich ośmioro członków zespołu będzie mogło polecieć do USA. To wielki sukces. Zbiórka kończy się jutro (czyli 24 kwietnia), a przed końcem kwietnia odbędzie się prezentacja 10 finałowych projektów. Trzymamy kciuki za polski zespół, bo oprócz satysfakcji z wygranej w perspektywie są naprawdę atrakcyjne nagrody – zwycięzca otrzyma 10 tys. dol.!

W konkursie wzięły też udział dwa inne zespoły z Polski. Ekipa z Politechniki Rzeszowskiej zajęła 11. miejsce, a zespół z Politechniki Wrocławskiej – 13. miejsce.

Zobaczcie apel polskiego zespołu o wsparcie:

O szczegółach projektu poczytacie tutaj

 

Polecamy też:

17-latka z Polski, która opracowała sposób na raka trzustki

 

 

Nie ma więcej wpisów