captcha image

A password will be e-mailed to you.
Domniemany wiek twórców Crazy Nauki wg strony How-Old.net. Fot. Crazy Nauka

Domniemany wiek twórców Crazy Nauki wg strony How-Old.net – zupełnie chybiony 😉 Fot. Crazy Nauka

Microsoft stworzył stronę, która zgaduje, ile macie lat na wskazanym zdjęciu. Po jakich cechach twarzy można rozpoznać jej wiek?

Być może natknęliście się już na zdjęcia, na których przy oznaczonych ramkami twarzach pokazane są informacje o płci i wieku sfotografowanej osoby. Sprawdzić to można na otwartej 1 maja 2015 stronie Microsoftu, która wykorzystuje algorytmy rozpoznawania twarzy.

Zabawy z tego jest cała masa, bo efekty bywają, mówiąc delikatnie, mało adekwatne do rzeczywistości. Widać to chociażby po naszych wynikach, z których żaden nie jest nawet zbliżony do prawdziwego (oboje jesteśmy w podobnym wieku). Tym niemniej pokusa jest silna i zapewne większość z Was sprawdzi, na ile lat wygląda.

cersei_vin

Lena Headey (rocznik 1973) oraz Vin Diesel (1967) w ocenie How-Old.net

Tak naprawdę zamierzeniem Microsoftu było przetestowanie nowego systemu rozpoznawania twarzy, który programiści będą mogli w przyszłości wykorzystywać do tworzenia własnych aplikacji. Inżynierowie rozesłali więc w obrębie firmy prośbę do kilkuset osób o przetestowanie algorytmu na własnych lub podsuwanych przez wyszukiwarkę Bing zdjęciach i odesłanie opinii na temat tego, czy system trafnie odgadł wiek i płeć, a jeśli nie, to gdzie się pomylił. Odzew przerósł najśmielsze oczekiwania i na apel odpowiedziało w ciągu trzech godzin ponad 35 tys. osób, które przesłały do serwisu 210 tys. zdjęć.

Montaż zdjęcia matki i córki: Julie, 61 lat oraz Isabelle, 32 lata. Fot. Ulric Collette. Więcej "genetycznych portretów"

Montaż zdjęcia matki i córki: Julie, 61 lat oraz Isabelle, 32 lata. Fot. Ulric Collette. Więcej “genetycznych portretów”

Microsoft przyznaje, że algorytm dobrze sobie radzi z rozpoznawaniem płci, ale wciąż kuleje na identyfikacji wieku osób z fotografii. To zresztą trudna sztuka, bo przecież nałożenie makijażu, okularów czy zapuszczenie zarostu potrafi diametralnie zmienić wygląd człowieka. Ponadto określenie wieku opiera się na bardzo subtelnych przejawach procesu starzenia się, którego tempo zależne jest od indywidualnych predyspozycji genetycznych. Dlatego niekiedy okazuje się, że wyglądamy starzej lub młodziej od niektórych naszych rówieśników.

Z czego wynikają zmiany wyglądu twarzy związane z wiekiem?

Z wiekiem skóra traci elastyczność, a owal twarzy staje się mniej regularny. Jest to w dużej mierze efektem utraty tkanki tłuszczowej i przemieszczania się kolagenu do głębokich warstw skóry, wskutek czego wiotczeją mięśnie i skóra coraz bardziej obwisa, poddając się grawitacji. Procesy te prowadzą do tworzenia się zmarszczek mimicznych, przyczyniają się też do powstawania zmian w okolicy oczu – wskutek utraty elastyczności skóry zaczynają opadać powieki, pojawia się opuchlizna i cienie. Większość tych symptomów można zaobserwować po czterdziestce, ale proces ten rozpoczyna się dużo wcześniej.

Ciekawe zmiany zachodzą w okolicach szczęki. Ścierające się nieustannie szkliwo zębów sprawia, że stają się one krótsze, co wpływa na wygląd człowieka już po 50. roku życia. Pomniejszanie się zębów powoduje nachodzenie na siebie górnej i dolnej wargi, wskutek czego tworzą się zmarszczki w kącikach ust i zmniejsza się odległość pomiędzy podbródkiem a nosem.

Obrazy wykonane techniką tomografii komputerowej, pokazujące czaszkę kobiety w wieku 20-40 lat (z lewej) oraz kobiety w wieku 65 lat (z prawej). Fot. Howard Langstein/University of Rochester Medical Center

Obrazy wykonane techniką tomografii komputerowej, pokazujące czaszkę kobiety w wieku 20-40 lat (z lewej) oraz kobiety w wieku 65 lat (z prawej). Fot. Howard Langstein/University of Rochester Medical Center

Jednak starzeje się nie tylko skóra, ale również kości. Badania prowadzone przez naukowców z University of Rochester Medical Center w USA pokazują, że twarzoczaszka przekształca się wraz z wiekiem. Powiększają się oczodoły, zmienia się kąt nachylenia kości poniżej brwi, co może wpływać na tworzenie się zmarszczek na czole i „kurzych stopek” w kącikach oczu czy opadanie dolnych powiek.

Zmianom ulega również dolna część twarzy. Naukowcy odnotowali zmiany kąta nachylenia kości czoła, nosa oraz górnych kości szczęki względem siebie, a także zmniejszenie długości i wysokości żuchwy. Zmiany te wykryto u obu płci, jednak – jak dowodzą badania – wiele z nich wcześniej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn.

Tutaj możecie sprawdzić, na ile lat wyglądacie

I jeszcze uwaga: w sieci pojawiły się wątpliwości dotyczące tego, czy Microsoft nie zachowa i nie wykorzysta naszych zdjęć. Dlatego autorzy aplikacji wyjaśniają na blogu, że nie przechowują przesłanych fotografii – są one kasowane natychmiast po zaprezentowaniu. Punkty regulaminu budzące wątpliwości dotyczą szeroko rozumianych usług Microsoft Azure, ale nie odnosi się to do how-old.net.

Polecamy też:

Genetyczne portrety 

Średnie jest piękne – twarze z różnych krajów

 

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów