Crazy Nauka

Samsung LABO – warsztaty z przedsiębiorczości i tworzenia aplikacji mobilnych

Samsung LABO na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Fot. Samsung Electronics Polska

Samsung LABO na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Fot. Samsung Electronics Polska

Masz zdolności, głowę pełną fantastycznych pomysłów, a do tego studiujesz pożądany dziś kierunek techniczny? To może nie wystarczyć. Dlatego Samsung otwiera eksperymentalne laboratorium mające nauczyć studentów i innowacyjności, i przedsiębiorczości.

Z początkiem października ruszyła pilotażowa edycja projektu Samsung LABO, który uczy studentów kierunków technicznych, jak dobry pomysł przekształcić w biznes. Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym (ZUT) w Szczecinie zajęcia w nowocześnie wyposażonym laboratorium Samsunga rozpoczęło 50 studentów wydziałów Elektrycznego i Informatyki. Przejdą drogę, jaką powinien przemierzyć każdy wynalazca: od stworzenia autorskiej innowacji po weryfikację biznesową nowo powstałego produktu.

Programista Java, twórca aplikacji mobilnych, tester oprogramowania to najlepsze zawody 2014 roku

Z jednej strony, studenci ostatnich lat dostają do użytku nowocześnie wyposażone laboratorium z kompletnym wyposażeniem oraz oprogramowaniem koniecznym do tworzenia aplikacji przeznaczonych na platformy Android, Tizen i SmartTV. Dzięki temu będą mogli nauczyć się wysoko cenionej obecnie umiejętności tworzenia aplikacji – zarówno mobilnych, jak i związanych ze środowiskiem SmartTV. Twórca aplikacji mobilnych to obecnie jeden z najbardziej cenionych i poszukiwanych zawodów, obok programisty czy analityka o wykształceniu matematycznym.

Oprócz samego laboratorium, w którym przygotowano kilkanaście stanowisk roboczych, z dodatkowymi monitorami, telewizorami i sprzętem mobilnym niezbędnym do testów aplikacji, studenci mają również do dyspozycji przestrzeń wypoczynkową. To właśnie w takich pobudzających kreatywność miejscach, podczas burzy mózgów, wykuwane są najlepsze programistyczne pomysły wielu wielkich firm technologicznych.

Naturalnie, to jednak laboratorium wygląda najbardziej kusząco, choć w gruncie rzeczy ważniejszy dla przyszłości studentów okazać się może drugi filar zajęć, który jest poświęcony przedsiębiorczości. Uczestnicy zajęć dowiadują się więc, jakie korzyści płyną z utworzenia własnej firmy, jak swoją wiedzę i kompetencje przekuć w sukces wynalazku czy jak dostosować biznes do regionalnego zapotrzebowania.

– Nie wystarczy wynaleźć koło. Trzeba jeszcze umieć je wyprodukować i przekonać wszystkich dokoła, że go potrzebują – przekonuje w rozmowie z Crazy Nauką dr Agnieszka Skala, prezes Szkoły Przedsiębiorczości Innovation Nest (SPIN) i wykładowca przedsiębiorczości na Politechnice Warszawskiej. Specjalistka podkreśla, że wielu polskim innowatorom, twórcom wynalazków czy autorom racjonalizatorskich pomysłów brakuje umiejętności związanych z praktyczną stroną biznesu, dzięki którym ich produkt mógłby ujrzeć światło dzienne. Brakuje im niekiedy nawet świadomości, że przedsiębiorczość jest im niezbędna do pracy nad wynalazkiem. – To dlatego tak ważne jest włączanie wiedzy o praktyce biznesowej w edukację techniczno-inżynierską. Jeśli pominiemy ten etap, będziemy nadal wytwarzać świetne wynalazki i racjonalizacje tylko po to, by ustawić je, jedne obok drugich, na półkach – dodaje dr Skala.

Zajęcia w Samsung LABO na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Fot. Samsung Electronics Polska

W zamierzeniu pomysłodawców Samsung LABO ma przede wszystkim zwiększyć szanse studentów kierunków technicznych na rynku pracy, wyposażając ich w tzw. umiejętności miękkie, które okazują się niekiedy tak samo pożądane przez pracodawców jak kompetencje technologiczne.

– Dokształcając młodych ludzi w zakresie nauk ścisłych i promując te nauki, chcemy przyczyniać się do zasypywania luki kompetencyjnej na rynku pracy, o której coraz głośniej wspominają eksperci zajmujący się edukacją i zatrudnieniem – mówi Hadrian Baumann, prezes Samsung Electronics Polska. – Chcemy wykształcić młode kadry specjalistów i przygotować ich do zawodów przyszłości, z którymi już niedługo będą mieli okazję się zetknąć.

Studenci ZUT, którzy ukończą zajęcia w Samsung LABO, będą mogli dalej rozwijać swoje pomysły w ramach programu inkubacji przedsiębiorstw w Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT, mają też szanse otrzymania grantu w wysokości 1000 euro na rozwój własnego pomysłu biznesowego. Najlepsi trafią na praktyki w Centrum R&D Samsung w Poznaniu.

Firma planuje też uruchomić kolejne laboratorium, tym razem dla uczniów szkół zawodowych z województwa wielkopolskiego. Ma to nastąpić jeszcze w tym roku.

Tekst jest elementem współpracy z firmą Samsung. Partner nie miał wpływu na treść ani opinie, które wyrażamy.

 

Polecamy też:

Trudno uwierzyć, ale to właśnie jest najlepszy zawód przyszłości

Zobaczcie, jakich mamy zdolnych studentów – wygrywają konkursy robotyczne i matematyczne!

Taki będzie świat za 30 lat – te przewidywania naprawdę mogą się spełnić

Futurysta to ryzykowny zawód – tak 100 lat temu wyobrażano sobie przyszłość

 

 

 

 

 

 

Exit mobile version