captcha image

A password will be e-mailed to you.
Cyjanotypy glonów morskich. Fot. Anna Atkins

Cyjanotypy glonów morskich. Fot. Anna Atkins

Anna Atkins pojawiła się niespodziewanie w dzisiejszym Google Doodle. To świetna wiadomość, bo Google po raz kolejny potrafi przypomnieć nietuzinkowych acz mało znanych naukowców. Anna Atkins nie jest już dziś pamiętana, choć wiele osób mogło widzieć jej przepiękne prace – cyjanotypowe zdjęcia glonów pochodzące z książki “British Algae: Cyanotype Impressions”.

Glon morski. Fot. Anna Atkins

Glon morski. Fot. Anna Atkins

Dzisiejszy doodle pojawia się z okazji 216. urodzin brytyjskiej przyrodniczki i fotografki. Anna Atkins urodziła się w 1799 roku, jej matka zmarła w kilka miesięcy po porodzie ale jej ojciec był znanym ówcześnie brytyjskim uczonym o bardzo szerokich zainteresowaniach. Anna Atkins odebrała od niego niezwykłe jak na kobietę tamtej epoki wykształcenie przyrodnicze i ogólne. Już w wieku 23 lat dała się poznać jako znakomita rysowniczka ilustrując przetłumaczoną przez jej ojca książkę o muszlach.

Ale to, co sprawiło, że Anna Atkins do dziś jest podziwiana, to jej fotografie. Uznaje się, że była pierwszym człowiekiem, który wydał książkę w całości ilustrowaną zdjęciami. Anna Atkins miała szczęście uczyć się technik fotograficznych od samego Williama Henrego Foxa Talbota, pioniera czarno-białej fotografii. Dzięki niemu była świadkiem narodzin współczesnej fotografii i uznawana jest za jedną z dwóch pierwszych kobiet-fotografów (nie wiadomo, czy ten tytuł powinna otrzymać Anna Atkins, czy żona Talbota).

Mak. Fot. Anna Atkins

Mak. Fot. Anna Atkins

Techniki cyjanotypowej Anna Atkins nauczyła się od jej wynalazcy, Johna Herschela w ok. 1842 roku. Cyjanotypy otrzymuje się wykorzystując światłoczułe właściwości soli żelaza, a otrzymywane zdjęcia mają piękny niebieski kolor powstały dzięki błękitowi pruskiemu. Anna Atkins tworzyła swoje zdjęcia kładąc okazy glonów bezpośrednio na papierze światłoczułym.

Badaczka zebrała wspaniały zielnik, a jego część uwieczniła na fotografiach ilustrujących jej dzieło “British Algae: Cyanotype Impressions”. Książka wydana została w trzech tomach ukazujących się między 1843 a 1853 rokiem. Anna Atkins wydała książkę własnym sumptem, napisaną odręcznym pismem i w ograniczonej liczbie egzemplarzy. Do dziś zachowało się tylko 17 kopii znajdujących się w różnym stanie i często niekompletnych. Są one bardzo kosztowne – jedna z nich uzyskała na aukcji w 2004 roku cenę 229 250 funtów.

Liście. Fot. Anna Atkins

Liście. Fot. Anna Atkins

Anna Atkins wydała jeszcze kilka książek – zarówno zwykłych, jak i ilustrowanych cyjanotypami. Zmarła w roku 1871 w wieku 72 lat.

Nie ma więcej wpisów