captcha image

A password will be e-mailed to you.

Specjaliści z CDC zmieniają zalecenia, nakłaniając teraz wszystkich do noszenia masek po wyjściu z domu. Zmiana nie wynika z tego, że eksperci się wcześniej mylili, ale z tego, że wokół jest coraz więcej zakażonych osób i wiele z nich przechodzi COVID-19 bezobjawowo. W tej sytuacji korzyści z niepełnej ochrony, jaką daje noszenie niespecjalistycznej maski, przeważają nad wadami tego rozwiązania.

Fot. Christo Anestev z Pixabay 

[edit] Również WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) i ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) zmieniły zalecenia dotyczące stosowania masek. Tu dokumenty tych organizacji:

https://www.who.int/publications-detail/advice-on-the-use-of-masks-in-the-community-during-home-care-and-in-healthcare-settings-in-the-context-of-the-novel-coronavirus-(2019-ncov)-outbreak

https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/using-face-masks-community-reducing-covid-19-transmission [/edit]

CDC (czyli amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention) zalecają obecnie, by wychodząc z domu, zakładać maseczki niespecjalistyczne, czyli zrobione z materiału (instrukcje uszycia masek podajemy na końcu!). Ważne, by nosić je prawidłowo, a więc m.in. nie zsuwać ich co chwila, nie dotykać brudnymi rękoma i dbać o to, żeby zakrywały i nos, i usta, a nie tylko same usta, co obserwujemy u wielu osób noszących maski w sklepach, a nawet w polskim Sejmie. Więcej na ten temat poniżej.

W minionych tygodniach wiele osób usiłowało nas przekonywać do tego, byśmy uznali słuszność noszenia maseczek przez każdego. Tyle że my na temat noszenia maseczek nie mamy „własnego zdania”. Nie jesteśmy specjalistami w dziedzinie ochrony epidemiologicznej, żeby głosić naszą opinię na ten temat. My w naszych artykułach, audycjach i wideo na temat koronawirusa przekazujemy Wam OPARTE NA WYNIKACH BADAŃ ZALECENIA SPECJALISTÓW z CDC, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i ECDC (Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób). I te zalecenia – dyktowane obserwacjami dynamiki epidemii – właśnie się zmieniają. Dostosowano je do zmieniających się warunków, więc nie chodzi o to, że naukowcy „znowu się pomylili”. Warto z uwagą przeczytać, co mają w tej sprawie do powiedzenia i trzymać się ściśle tych zaleceń.

Dawniej, czyli przed 4 kwietnia, CDC zalecało – podobnie jak WHO i ECDC – by maski nosili:

  • pracownicy służba zdrowia,
  • osoby z widocznymi objawami COVID-19, takimi jak katar i kaszel (po to, by ograniczyć rozsiewanie przez nie wirusa wraz z kropelkami wydzieliny),
  • osoby opiekujące się chorymi na COVID-19.

Dlaczego, według dawniejszych zaleceń, nie wszyscy mieli nosić maski?

Opisałam to w oddzielnym tekście. W skrócie chodziło o to, że:

  • ochrona przeciwwirusowa, jaką daje noszenie niespecjalistycznej maski (czyli takiej bez filtra N95, N99, FFP2 i FFP3), jest słaba,
  • nieprawidłowe noszenie maski oznacza podwyższone ryzyko zakażenia, a jest to zjawisko niestety powszechne,
  • fakt noszenia maski daje wielu osobom fałszywe poczucie bezpieczeństwa, co może zwiększyć ryzyko zakażenia.

Dlaczego po 4 kwietnia CDC zmieniło zalecenia odnośnie do noszenia masek?

Specjaliści z CDC chcą w ten sposób ograniczyć rozprzestrzenianie infekcji przez osoby, które przechodzą COVID-19 bezobjawowo oraz przez te osoby zakażone, u których objawy jeszcze się nie rozwinęły. Tak więc – chociaż zapewne większość osób noszących maseczki chce chronić w ten sposób siebie samych przed zakażeniem – to jednak CDC ma inne intencje.

Specjaliści z CDC doskonale zdają sobie sprawę z tego, że zwykła tkanina nie zapewnia właściwie żadnej ochrony przed wirusem. Chodzi im natomiast o to, żeby osoby zakażone COVID-19 nie wypluwały i nie wydmuchiwały na innych ludzi kropelek śliny i innych wydzielin podczas mówienia, kasłania czy kichania. Zwykła tkanina zatrzymuje te wydzieliny całkiem skutecznie, a SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową właśnie za pośrednictwem tych wydzielin (rzadko kiedy koronawirus “podróżuje samodzielnie”). Biorąc pod uwagę nowe dowody naukowe na ten temat, specjaliści z CDC zalecają więc teraz noszenie maseczek ze zwykłej tkaniny w miejscach, w których trudno jest zachować co najmniej dwumetrowe odstępy między ludźmi.

Kto powinien nosić maseczki?

Maseczki zrobione ze zwykłych tekstyliów powinni więc nosić wszyscy, którzy wychodzą z domu w takie miejsca jak sklepy spożywcze, urzędy pocztowe, apteki czy środki komunikacji miejskiej.

CDC zaleca stosowanie maseczek robionych domowym sposobem (instrukcje, jak je wykonać, znajdziecie poniżej), a nie maseczek chirurgicznych albo respiratorów z filtrami FFP2, FFP 3, N95 czy N99 (więcej o typach maseczek pisałam TUTAJ), bo te, jako sprzęt o znaczeniu krytycznym, powinny być zarezerwowane dla pracowników służby zdrowia.

Maseczek nie należy wkładać dzieciom w wieku poniżej 2 lat, osobom mającym problemy z oddychaniem lub nieprzytomnym albo takim, które z innych przyczyn nie mogą samodzielnie usunąć maski z twarzy.

Jak prawidłowo nosić maseczkę?

Maska MUSI:

  • Okrywać zarówno usta, jak i nos,
  • Pozwalać  na swobodne oddychanie.
  • Ściśle, ale i wygodnie przylegać do twarzy,
  • Być przymocowana do głowy za pomocą troczków lub pętelek zakładanych na uszy,
  • Być przystosowana do regularnego prania w pralce bez wywoływania uszkodzenia lub zmiany kształtu,
  • Obejmować wiele warstw tkaniny.

NIE WOLNO dotykać oczu, nosa i ust podczas zdejmowania maski z twarzy. Należy myć ręce natychmiast po jej zdjęciu.

Jak samodzielnie uszyć maseczkę?

Co jest potrzebne?

  • Dwa prostokąty z bawełny o wymiarach 25 x 15 cm
  • Dwie gumki lub sznurki o długości 15 cm
  • Igła i nitka
  • Nożyczki
  • Maszyna do szycia

1. Wytnij dwa prostokąty z bawełny o wymiarach 25 na 15 cm. Używaj ciasno tkanej bawełny, takiej jak poszwa na pościel lub prześcieradło, w ostateczności – T-shirt. Ułóż na sobie dwa prostokąty z tkaniny i zszyj je tak, jakby to był pojedynczy kawałek tkaniny.

2. Zawiń dłuższe boki na 0,5 cm i przeszyj. Następnie podwójną warstwę materiału złóż wzdłuż krótszych boków na około 1,3 cm i zszyj.

3. Przeciągnij gumkę o długości ok. 15 cm i szerokości ok. 0,5 cm przez “tunele” po węższej stronie maski. To będą pętle do zaczepienia o uszy. Do przeciągnięcia użyj długiej igły lub szydełka. Zawiąż mocno końce. Nie masz gumki? Użyj gumek do włosów lub elastycznych opasek na głowę. Jeśli masz tylko sznurek, możesz wydłużyć troczki i zawiązać maskę z tyłu głowy.

4. Delikatnie przeciągnij gumkę, aby węzły były schowane wewnątrz “tunelu”. Zmarszcz boki maski na gumce i dopasuj, aby maska pasowała do twarzy. Następnie dobrze przyszyj gumkę do maski, by się nie przesuwała.

Podajemy Wam instrukcje CDC, jak samodzielnie zrobić sobie maseczkę z T-shirtu i bandanki. Grafiki przetłumaczyliśmy samodzielnie.

Jak zrobić maseczkę z T-shirtu?

Materiały:
– T-shirt
– nożyczki

Jak zrobić maseczkę z bandanki?

Materiały
– bandana (albo kawałek bawełny o wymiarach ok. 50×50 cm
– filtr do parzenia kawy
– gumki recepturki lub gumki do włosów
– nożyczki (o ile potrzebujesz wyciąć materiał)

źródła:
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/cloth-face-cover.html
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/diy-cloth-face-coverings.html

Nie ma więcej wpisów