captcha image

A password will be e-mailed to you.

Specjaliści z CDC zmieniają zalecenia, nakłaniając teraz wszystkich do noszenia masek po wyjściu z domu. Zmiana nie wynika z tego, że eksperci się wcześniej mylili, ale z tego, że wokół jest coraz więcej zakażonych osób i wiele z nich przechodzi COVID-19 bezobjawowo. W tej sytuacji korzyści z niepełnej ochrony, jaką daje noszenie niespecjalistycznej maski, przeważają nad wadami tego rozwiązania.

Fot. Christo Anestev z Pixabay 

[edit] Również WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) i ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) zmieniły zalecenia dotyczące stosowania masek. Tu dokumenty tych organizacji:

https://www.who.int/publications-detail/advice-on-the-use-of-masks-in-the-community-during-home-care-and-in-healthcare-settings-in-the-context-of-the-novel-coronavirus-(2019-ncov)-outbreak

https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/using-face-masks-community-reducing-covid-19-transmission [/edit]

CDC (czyli amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention) zalecają obecnie, by wychodząc z domu, zakładać maseczki niespecjalistyczne, czyli zrobione z materiału (instrukcje uszycia masek podajemy na końcu!). Ważne, by nosić je prawidłowo, a więc m.in. nie zsuwać ich co chwila, nie dotykać brudnymi rękoma i dbać o to, żeby zakrywały i nos, i usta, a nie tylko same usta, co obserwujemy u wielu osób noszących maski w sklepach, a nawet w polskim Sejmie. Więcej na ten temat poniżej.

W minionych tygodniach wiele osób usiłowało nas przekonywać do tego, byśmy uznali słuszność noszenia maseczek przez każdego. Tyle że my na temat noszenia maseczek nie mamy „własnego zdania”. Nie jesteśmy specjalistami w dziedzinie ochrony epidemiologicznej, żeby głosić naszą opinię na ten temat. My w naszych artykułach, audycjach i wideo na temat koronawirusa przekazujemy Wam OPARTE NA WYNIKACH BADAŃ ZALECENIA SPECJALISTÓW z CDC, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i ECDC (Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób). I te zalecenia – dyktowane obserwacjami dynamiki epidemii – właśnie się zmieniają. Dostosowano je do zmieniających się warunków, więc nie chodzi o to, że naukowcy „znowu się pomylili”. Warto z uwagą przeczytać, co mają w tej sprawie do powiedzenia i trzymać się ściśle tych zaleceń.

Dawniej, czyli przed 4 kwietnia, CDC zalecało – podobnie jak WHO i ECDC – by maski nosili:

 • pracownicy służba zdrowia,
 • osoby z widocznymi objawami COVID-19, takimi jak katar i kaszel (po to, by ograniczyć rozsiewanie przez nie wirusa wraz z kropelkami wydzieliny),
 • osoby opiekujące się chorymi na COVID-19.

Dlaczego, według dawniejszych zaleceń, nie wszyscy mieli nosić maski?

Opisałam to w oddzielnym tekście. W skrócie chodziło o to, że:

 • ochrona przeciwwirusowa, jaką daje noszenie niespecjalistycznej maski (czyli takiej bez filtra N95, N99, FFP2 i FFP3), jest słaba,
 • nieprawidłowe noszenie maski oznacza podwyższone ryzyko zakażenia, a jest to zjawisko niestety powszechne,
 • fakt noszenia maski daje wielu osobom fałszywe poczucie bezpieczeństwa, co może zwiększyć ryzyko zakażenia.

Dlaczego po 4 kwietnia CDC zmieniło zalecenia odnośnie do noszenia masek?

Specjaliści z CDC chcą w ten sposób ograniczyć rozprzestrzenianie infekcji przez osoby, które przechodzą COVID-19 bezobjawowo oraz przez te osoby zakażone, u których objawy jeszcze się nie rozwinęły. Tak więc – chociaż zapewne większość osób noszących maseczki chce chronić w ten sposób siebie samych przed zakażeniem – to jednak CDC ma inne intencje.

Specjaliści z CDC doskonale zdają sobie sprawę z tego, że zwykła tkanina nie zapewnia właściwie żadnej ochrony przed wirusem. Chodzi im natomiast o to, żeby osoby zakażone COVID-19 nie wypluwały i nie wydmuchiwały na innych ludzi kropelek śliny i innych wydzielin podczas mówienia, kasłania czy kichania. Zwykła tkanina zatrzymuje te wydzieliny całkiem skutecznie, a SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową właśnie za pośrednictwem tych wydzielin (rzadko kiedy koronawirus “podróżuje samodzielnie”). Biorąc pod uwagę nowe dowody naukowe na ten temat, specjaliści z CDC zalecają więc teraz noszenie maseczek ze zwykłej tkaniny w miejscach, w których trudno jest zachować co najmniej dwumetrowe odstępy między ludźmi.

Kto powinien nosić maseczki?

Maseczki zrobione ze zwykłych tekstyliów powinni więc nosić wszyscy, którzy wychodzą z domu w takie miejsca jak sklepy spożywcze, urzędy pocztowe, apteki czy środki komunikacji miejskiej.

CDC zaleca stosowanie maseczek robionych domowym sposobem (instrukcje, jak je wykonać, znajdziecie poniżej), a nie maseczek chirurgicznych albo respiratorów z filtrami FFP2, FFP 3, N95 czy N99 (więcej o typach maseczek pisałam TUTAJ), bo te, jako sprzęt o znaczeniu krytycznym, powinny być zarezerwowane dla pracowników służby zdrowia.

Maseczek nie należy wkładać dzieciom w wieku poniżej 2 lat, osobom mającym problemy z oddychaniem lub nieprzytomnym albo takim, które z innych przyczyn nie mogą samodzielnie usunąć maski z twarzy.

Jak prawidłowo nosić maseczkę?

Maska MUSI:

 • Okrywać zarówno usta, jak i nos,
 • Pozwalać  na swobodne oddychanie.
 • Ściśle, ale i wygodnie przylegać do twarzy,
 • Być przymocowana do głowy za pomocą troczków lub pętelek zakładanych na uszy,
 • Być przystosowana do regularnego prania w pralce bez wywoływania uszkodzenia lub zmiany kształtu,
 • Obejmować wiele warstw tkaniny.

NIE WOLNO dotykać oczu, nosa i ust podczas zdejmowania maski z twarzy. Należy myć ręce natychmiast po jej zdjęciu.

Jak samodzielnie uszyć maseczkę?

Co jest potrzebne?

 • Dwa prostokąty z bawełny o wymiarach 25 x 15 cm
 • Dwie gumki lub sznurki o długości 15 cm
 • Igła i nitka
 • Nożyczki
 • Maszyna do szycia

1. Wytnij dwa prostokąty z bawełny o wymiarach 25 na 15 cm. Używaj ciasno tkanej bawełny, takiej jak poszwa na pościel lub prześcieradło, w ostateczności – T-shirt. Ułóż na sobie dwa prostokąty z tkaniny i zszyj je tak, jakby to był pojedynczy kawałek tkaniny.

2. Zawiń dłuższe boki na 0,5 cm i przeszyj. Następnie podwójną warstwę materiału złóż wzdłuż krótszych boków na około 1,3 cm i zszyj.

3. Przeciągnij gumkę o długości ok. 15 cm i szerokości ok. 0,5 cm przez “tunele” po węższej stronie maski. To będą pętle do zaczepienia o uszy. Do przeciągnięcia użyj długiej igły lub szydełka. Zawiąż mocno końce. Nie masz gumki? Użyj gumek do włosów lub elastycznych opasek na głowę. Jeśli masz tylko sznurek, możesz wydłużyć troczki i zawiązać maskę z tyłu głowy.

4. Delikatnie przeciągnij gumkę, aby węzły były schowane wewnątrz “tunelu”. Zmarszcz boki maski na gumce i dopasuj, aby maska pasowała do twarzy. Następnie dobrze przyszyj gumkę do maski, by się nie przesuwała.

Podajemy Wam instrukcje CDC, jak samodzielnie zrobić sobie maseczkę z T-shirtu i bandanki. Grafiki przetłumaczyliśmy samodzielnie.

Jak zrobić maseczkę z T-shirtu?

Materiały:
– T-shirt
– nożyczki

Jak zrobić maseczkę z bandanki?

Materiały
– bandana (albo kawałek bawełny o wymiarach ok. 50×50 cm
– filtr do parzenia kawy
– gumki recepturki lub gumki do włosów
– nożyczki (o ile potrzebujesz wyciąć materiał)

źródła:
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/cloth-face-cover.html
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/diy-cloth-face-coverings.html

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
3 lat temu

“Specjaliści z CDC chcą w ten sposób ograniczyć rozprzestrzenianie infekcji przez osoby, które przechodzą COVID-19 bezobjawowo oraz przez te osoby zakażone, u których objawy jeszcze się nie rozwinęły”
Wszyscy to wiedzieli od początku,CDC przyswoiło tą informację dopiero teraz?Przecież wirus od samego początku był niebezpieczny przez to że rozwijał się bezobjawowo i taka sama słuszność noszenia maseczek była miesiąc temu jak i dziś.Uważam wręcz że gdyby cały świat zrobił to miesiąc temu to dzisiejsza epidemia byłaby ułamkiem tego co teraz.Stąd uważam że są współwinni razem z pozostałymi agencjami tego jak świat teraz wygląda..

Ewa
Ewa
3 lat temu

A dlaczego nie mówią, że takie maseczki przepuszczają wirusa?!!! Przecież potrzebny jest specjalny filtr?
Znowu wszystko było byle było?

Pawel
Pawel
3 lat temu

“NOSZENIE MASEK PRZEZ WSZYSTKICH NA TYM ETAPIE EPIDEMII MA SENS” “Zmiana nie wynika z tego, że eksperci się wcześniej mylili, ale z tego, że wokół jest coraz więcej zakażonych osób i wiele z nich przechodzi COVID-19 bezobjawowo” Przepraszam ale czy Wy kandydujecie w jakiś sposób do jakiegoś plebiscytu ‘głupota roku’ ? Jeżeli ma sen na TYM ETAPIE to zastosowane wcześniej nie doprowadziłoby do TEGO ETAPU.A to że wokół może być cała masa ludzi zarażonych bez objawów było wiadomo jeszcze przed pierwszym przypadkiem w UE.. Toczycie otwartą wojnę z ideą noszenia masek (widziałem na forum kasowane posty i agresywne działania,szczególnie ze… Czytaj więcej »

Arek
Arek
3 lat temu

Maseczki na otwartej przestrzeni nic nie dają, coraz więcej wirusologów o tym mówi, także w Polsce. Przykładowo w Niemczech wprowadzono wymóg noszenia maseczek w transporcie publicznym i w punktach sprzedaży detalicznej. Prezes Światowego Stowarzyszenia Medycznego, Frank Montgomery, skrytykował to jako „niewłaściwe”, a używanie szalików czy chust do zasłaniania twarz jako „śmieszne”. Wybitny szwajcarski infekcjolog dr Pietro Vernazza mówi o „medialnym szumie”. Inni krytycy nazywają to symbolem „przymusowego posłuszeństwa”. W rzeczywistości badania pokazują, że stosowanie maseczek w życiu codziennym nie przynosi wymiernych korzyści osobom zdrowym i bezobjawowym. Ponadto noszący maseczki są chodzącymi inkubatorami GRZYBÓW I BAKTERII PATOGENNYCH. Maseczka ma czas użytkowania… Czytaj więcej »

Lekarz
Lekarz
2 lat temu

Ci co wierzą w bezobjawowe choroby to powinni uwierzyć że mają bezobjawowy mózg.

Nie ma więcej wpisów
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: