captcha image

A password will be e-mailed to you.
Dlaczego kolory blakną? fot. Felix O

Dlaczego kolory blakną? fot. Felix O

Kolory blakną na słońcu, ponieważ światło słoneczne niesie ze sobą bardzo dużo energii. Fotony lecące prosto ze Słońca, które uderzają w barwniki powodują rozpad związków chemicznych, z których te się składają. Związki chemiczne w barwnikach zmieniają swoją strukturę fizyczną i przestają spełniać funkcję, którą miały pierwotnie – pochłanianie i odbijanie określonych długości fal świetlnych.

Najszybciej na słońcu blaknie kolor czerwony, bo ten barwnik odbija tylko światło czerwone, a więc to, które z pasma widzialnego niesie najmniejszą energię. Pochłania za to wszystkie inne długości fali, które mają energię większą. Największą energię niesie światło fioletowe i ultrafiolet i to one przede wszystkim powodują, że kolory blakną.

Szczególnie podatne na rozpad pod wpływem światła słonecznego są barwniki organiczne, a najszybciej uszkodzeniu ulegają te związki chemiczne, które mają dużo wiązań podwójnych. Czasami do pewnych materiałów dodaje się swoiste “filtry słoneczne” zawierające benzofenon, który pochłania wiele promieniowania ultrafioletowego chroniąc inne związki chemiczne.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sosnowa 11
Sosnowa 11
7 lat temu

Najszybciej blaknie kolor czarny. Wyjaśnienie jak powyzej, tylko bardziej (bo czerwonego też nie odbija 😉 )

Gość
Gość
Reply to  Sosnowa 11
7 lat temu

Czy czarny to kolor?

Sosnowa 11
Sosnowa 11
Reply to  Gość
7 lat temu

Jeśli nie kolor, to co? 😉

Nie ma więcej wpisów
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d