captcha image

A password will be e-mailed to you.

DLACZEGO widzę siebie w lustrze? DLACZEGO muchy lubią kupę? DLACZEGO burczy mi w brzuchu? Nie jest łatwo zaspokoić tę cudowną, a niekiedy wręcz “morderczą” ciekawość dzieci. Wie o tym każdy, kto musiał odpowiedzieć na dziesiątki, jeśli nie setki tego typu pytań. Ta książka przychodzi z pomocą wszystkim dwojącym się i trojącym rodzicom czy dziadkom, dając im samym przy okazji sporo frajdy z dowiadywania się fascynujących rzeczy o świecie.

Artykuł jest elementem płatnej współpracy z Wydawnictwem Kropka

Fot. Crazy Nauka

Zacznę od tego, że “Wielka księga pytań dlaczego?” nie jest JESZCZE JEDNĄ KSIĄŻKĄ O NAUCE DLA DZIECI. Ten zbiór dociekliwych pytań i rzetelnych odpowiedzi pochodzi od Britannica, wydawcy najsłynniejszej na świecie encyklopedii. Jest to gwarancją sprawdzonej wiedzy i wysokiej jakości publikacji. Zresztą, nie tak dawno pisałam Wam na FB i IG o “Britannica Encyklopedia Infografika” – wydanym kilka tygodni temu przewspaniałym zbiorze ponad 300 stron grafik i liczb związanych z nami, Ziemią i kosmosem. Ten tytuł po prostu rzucił mnie na kolana zarówno jako książka dla dzieci, jak i (a może przede wszystkim?) dla ciekawych świata dorosłych.

Każde dziecko przechodzi przez etap nieustannego pytania “dlaczego?..”. I to jest piękne, a zarazem upiorne, bo jednak nasza własna wiedza jest ograniczona, a w obliczu pytań kilkulatków nawet internet czasem bywa bezradny. Tak było na przykład, kiedy starałam się odpowiedzieć na pytanie “Dlaczego wszyscy płaczą po cebuli, a tylko ty, mamo, nie?”. Nieźle się naszukałam możliwie rzetelnej odpowiedzi (znalazłam ją w końcu w anglojęzycznych publikacjach naukowych), którą zresztą starannie opisałam w oddzielnym artykule na naszym blogu. Tylko, że szukanie odpowiedzi na trudne pytania to moja praca jako popularyzatorki nauki, a co mają powiedzieć rodzice, którzy w nauce na co dzień nie siedzą? Tu właśnie z pomocą przychodzi “Britannica. Wielka księga pytań dlaczego?”.

Bo właśnie w tym rzecz, żeby starać się jak najlepiej odpowiadać na możliwie najwięcej pytań zadawanych przez dzieci. Dzięki temu nie zabijamy w nich tej entuzjastycznej ciekawości świata, a jednocześnie sami podsycamy swoją. Ręka w górę ci spośród Was, którzy kiedyś – po zadaniu dorosłemu tego typu pytania – usłyszeli: “Nie zawracaj mi już głowy”. Nie róbmy więc naszym dzieciom tego samego, bo jeśli przestaną pytać, obawiając się odmowy odpowiedzi, to być może wyrosną na mało dociekliwych dorosłych.  

Co więc dostajemy w “Wielkiej księdze pytań dlaczego?”? Jest to 270-stronicowy zbiór odpowiedzi na ponad 100 dziwnych pytań o m.in. zwierzęta, ludzkie ciało, maszyny czy przestrzeń kosmiczną. Odpowiedzi zostały zweryfikowane przez ekspertów Britannica, a ponadto sformułowane są w jasny i przystępny sposób. Książka sięga nawet dalej, starając się zgłębić niektóre tajemnice, które naukowcy wciąż próbują rozwiązać.

Na każdej rozkładówce znajdują się duże, przejrzyste grafiki oraz ciekawostki, takie jak ta mówiąca o rybach dwudysznych, które mogą przetrwać poza wodą nawet pięć lat, albo ta o gnieździe bielika, które może ważyć tyle co mały samochód. Na końcu znajdziecie też słowniczek, indeks oraz źródła fotografii i ilustracji.

Czytajmy więc “Wielką księgę pytań dlaczego?” dzieciom, czytajmy ją samym sobie i dobrze się bawmy, bo otaczający nas świat jest naprawdę fascynujący. Czasem tylko trzeba zajrzeć pod warstewkę codzienności. 

Książki: “Britannica. Wielka księga pytań dlaczego?” oraz “Britannica Encyklopedia Infografika” można kupić w księgarni online Wydawnictwa Kropka i Wydawnictwa Marginesy. Między 24 maja a 26 maja 2024 roku, z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka, można będzie kupić wszystkie książki z tej księgarni ZA PÓŁ CENY!

Tytuł: “Britannica. Wielka księga pytań dlaczego?

Autorzy: Sally Symes, Stephanie Warren Drimmer

Opracowanie graficzne: Katie Slater 

Wydawca: Wydawnictwo Kropka

Nie ma więcej wpisów