captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Ogórek gruntowy jest zwykle bardziej gorzki niż inne odmiany. Fot. OakleyOriginals

Ogórek gruntowy jest zwykle bardziej gorzki niż inne odmiany. Fot. OakleyOriginals

Niektóre ogórki mają paskudny gorzki smak, który długo pozostaje w ustach. Ta gorycz pochodzi od związków zwanych kukurbitacynami – grupy steroidów wytwarzanych przez wiele roślin (choć nie tylko rośliny) w celu obrony przed zjadającymi je zwierzętami. Kukurbitacyny są dla części zwierząt trujące, a niektóre z tych substancji smakują dla człowieka gorzko.

Ale dlaczego tylko niektóre ogórki są gorzkie? Ma to związek z warunkami, w których rosły. Im trudniej było roślinie, tym silniej zabezpiecza się wytwarzając gorzkie kukurbitacyny. Zwykle bardziej gorzkie będą ogórki rosnące w czasie suszy czy w zimnym okresie. Odmiany hodowlane są z reguły niemal pozbawione gorzkiego smaku – praktycznie nie zdarza się, by kupowane w sklepach ogórki-węże były gorzkie. Często natomiast gorzkie są ogórki gruntowe, te które wykorzystujemy do kiszenia. To odmiana bliższa dzikim i mająca więcej kukurbitacyn.

Gorzka substancja gromadzi się głównie w liściach, łodygach i korzeniach rośliny. Dlatego właśnie ogórek jest zwykle bardziej gorzki od ciemniejszej strony – to tym końcem wyrasta z łodygi. Przeciwny koniec, ten „od kwiatu” zwykle ma mało gorzkich steroidów. Kukurbitacyny gromadzą się też głównie na powierzchni owocu (tak, tak – ogórek to owoc), w ciemnej warstwie skórki.

Dlatego jeśli nie chcemy, by nasz piękny, wymarzony ogórek był gorzki trzeba obierać go zawsze od jasnej strony. Dzięki temu nie rozprowadzimy gorzkiego smaku po całym owocu. Można też po każdym przeciągnięciu nożem czy obieraczką spłukać narzędzie pod strumieniem wody i odciąć 1-2 centymetry od ciemniejszej strony.

źródło

Czego u nas szukaliście?

3
Dodaj komentarz

avatar
 
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
ANDRZEJAnnaLidka Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Lidka
Gość
Lidka

W końcu! Eureka Alleluja przez lata żałowałam, że nie zapytałam o to, dlaczego te gruntowe są gorzkie wykładowców z kierunku owoców i warzyw na studiach. W internetach też było tylko “być może”… Normalnie to jak spełnienie snów:) dziękuję!

Anna
Gość
Anna

z botanicznego punktu widzenia ogórek to owoc, owoc rośliny na której rośnie (tak jak marchewka jest korzeniem) , ale z kulinarnego punktu widzenia to warzywo ( i marchewka też) , tak ! Warzywo

ANDRZEJ
Gość
ANDRZEJ

Dawno temu odkryłem że, ogórki zjadane od strony ogonka są gorzkie. Potem zostałem ogrodnikiem ( szkołę taką znaczy się skończyłem) i się dowiedziałem dlaczego. Warto sobie to przypomnieć. Dziękuję. 🙂

Nie ma więcej wpisów