captcha image

A password will be e-mailed to you.

Krótka odpowiedź brzmi: pod wpływem słońca. Ale co tam się dokładnie dzieje? 

Piegi są “skutkiem ubocznym” mechanizmu obrony naszej skóry przed słońcem. 

Zacznijmy od początku. Piegi pojawiają się latem, a zanikają zimą. Stają się widoczne wtedy, kiedy jesteśmy dłużej wystawieni na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe (UV). 

Pod wpływem UV skóra, głównie naskórek, wytwarza więcej melaniny – pigmentu, który chroni DNA komórek skóry przed uszkodzeniami. Melanina częściowo pochłania i rozprasza promienie UV – to ostatnie oznacza, że odbijają się w różnych kierunkach, nie przenikając do głębszych warstw skóry. Kiedy zwiększa się ilość melaniny, naskórek ciemnieje, a więc opala się. 

Najbardziej narażone na słońce obszary skóry – najczęściej na twarzy, ramionach i barkach – produkują więcej melaniny niż inne. Pigment tworzy tam niewielkie skupiska, czyli plamki nazywane piegami.

Po jakimś czasie opalony naskórek złuszcza się, ustępując miejsca nowym komórkom przemieszczającym się na powierzchnię. W ten sposób blednie opalenizna, a wraz z nią i piegi. 

Piegi są nieszkodliwe dla skóry.

ALE… 

  • Jeśli zbyt długo przesiadujesz na słońcu (zwłaszcza bez kremu z wysokim filtrem UV) albo masz jasną karnację i w związku z tym niewiele melaniny w skórze, to bardziej narażasz się na oparzenia słoneczne. To oznacza, że promieniowanie UV przenika do głębszych warstw skóry, gdzie może uszkodzić DNA, co prowadzi do nowotworów. 
  • Nagromadzone uszkodzenia DNA skóry wywołane słońcem mogą spowodować pojawienie się plam soczewicowatych (niepięknie zwanych też wątrobowymi lub starczymi). Nie są one piegami, choć również powstają pod wpływem UV, wskutek zwiększenia się produkcji melaniny. 
Plamy soczewicowate, fot. Alain Gérard (CC BY-SA 4.0)

Plamy soczewicowate nie bledną zimą i częściej występują u osób starszych. Nie są to zmiany nowotworowe i nie wymagają leczenia, ale mogą wyglądać podobnie do niektórych nowotworów skóry. Jeśli martwi Cię wygląd danej plamy lub zauważysz, że szybko się zmienia, koniecznie pokaż ją lekarzowi. 

Więcej naukowych odpowiedzi na trudne pytania usłyszycie w Podcastach Crazy Nauki!

Linki do źródeł, z których korzystałam:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/pcmr.12232

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323471#freckles-sun-spots-and-moles

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/23091-freckles 

https://medlineplus.gov/ency/anatomyvideos/000125.htm


Nie jesteśmy portalem. To blog tworzony przez dwie osoby – Olę i Piotra (a ten tekst napisałam ja, czyli Ola). Jeśli mój tekst Ci się spodobał, do czegoś się przydał lub coś wyjaśnił – to świetnie. Wkładamy w nasze materiały dużo pracy, starając się, by były rzetelne i zrozumiałe. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nie ma więcej wpisów