captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Dlaczego po kawie chce się kupę? Fot. Jen

Dlaczego po kawie chce się kupę? Fot. Jen

Wiele osób zaraz po porannej kawie musi pędzić do toalety. Okazuje się, że mechanizm tego zjawiska wcale nie jest taki prosty do wyjaśnienia.

Na początek refleksja. Związek kawa – chwilę później kupa wcale nie jest oczywisty i pewnie spora część czytających ten tekst popuka się w głowę, bo u nich kawa wcale nie wywołuje takiego efektu. Bo według nielicznych badań na ten temat 29% osób reaguje na spożycie kawy pospieszną wizytą w toalecie (przeczytajcie też o tym, dlaczego po kawie chce się siku).

Ale ci, u których takie zjawisko występuje, dobrze zrozumieją, o co chodzi. Mija zaledwie kilka minut od wypicia kawy, gdy potrzeba wypróżnienia staje się alarmująco silna. To właśnie jedna z największych zagadek tego mechanizmu – jak to możliwe, że średnio po 4 minutach pojawia się silne parcie?

Początkowo próbowano to wyjaśnić, sprawdzając aktywność jelita grubego i siłę, z jaką pracują zwieracze odbytu. Badano 14 ochotników (tak, tak), spośród których ośmioro deklarowało związek między kawą a kupą. Najpierw przez odbyt wprowadzano im czujniki, które mierzyły aktywność esicy – ostatniego odcinka jelita grubego. Potem badani przez pół godziny wypoczywali (nic dziwnego), a następnie szybko wypijali 200 ml czarnej kawy. Na koniec jeszcze przez godzinę mierzono aktywność ich esicy.

U tych, którzy mówili o związku kawy z kupą, dawało się stwierdzić wyraźne pobudzenie aktywności ostatniego odcinka jelita grubego. U pozostałej szóstki takiego działania nie wykryto.

Co ciekawe efekt ten pojawiał się zarówno po kawie zwykłej, jak i bezkofeinowej. Co jeszcze ciekawsze kawa nie miała najmniejszych szans dotrzeć w ciągu kilku minut od ust do końcowego odcinka jelita grubego – taka podróż powinna jej zająć kilka godzin. Jednak efekt był niemal natychmiastowy.

Bezpieczny zestaw. Fot. David Wright

Bezpieczny zestaw. Fot. David Wright

Wyjaśnieniem wydaje się być działanie gastryny – hormonu produkowanego w żołądku i części dwunastnicy. Gastryna składa się z wielu związków, a jej działanie odczuwamy w różnych sytuacjach. Generalnie pojawia się ona wtedy, gdy jesteśmy mocno najedzeni: pobudza wydzielanie kwasu solnego w żołądku, kurczy dolny zwieracz przełyku, dając znać, że nic już się nie zmieści, oraz wzmaga przepływ krwi przez układ pokarmowy.

Ma jeszcze jedną funkcję – wzmaga perystaltykę przewodu pokarmowego, również w jego końcowym odcinku. I to wydaje się wyjaśniać mechanizm działania kawy. Do żołądka i dwunastnicy kawa dociera bardzo szybko i od razu zaczyna działać, pobudzając wydzielanie gastryny. A ta napędza jelito grube, zmuszając je – bardzo szybko – do intensywnej pracy.

Dlaczego akurat kawa pobudza wydzielanie gastryny, a sok czy woda nie? Tego jeszcze nie wiemy.

Jednak nie u wszystkich ten mechanizm tak działa. Badanie Browna i Canna z 1990 roku przeprowadzono na grupie 99 osób, spośród których tylko u 29% stwierdzono przyspieszanie defekacji przez kawę. Dwukrotnie częściej ten mechanizm występował u kobiet. Co więcej zauważono związek z porą dnia (rano) i nawykami dotyczącymi picia kawy. 99 osób to – jak na takie wnioski – dość mało, ale mimo wagi problemu badań na ten temat jakoś zbyt wiele nie ma.

Polecamy też:

Dlaczego po kawie i piwie chce się siku?

 

 

Czego u nas szukaliście?

4 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

24 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
silnoręki
silnoręki
7 lat temu

Kupa wiedzy.

Adramel
Adramel
7 lat temu

Jestem w tych 29%. Pije kawę przed treningiem siłowym. Dzięki tej właściwości kawy lżej się ćwiczy.

Witek
Witek
7 lat temu

Jestem pewien, ze to sprawa nawykowa. Niektórzy tak mają rano po zapaleniu pierwszego papierosa , zjedzeniu posiłku lub wypiciu wody. Impulsem może być wiele rzeczy robionych na co dzień, nie tylko jedzenie czy używki…

kawa dobra na zatwardzenie :D
kawa dobra na zatwardzenie :D
Reply to  Witek
7 lat temu

Ja kawę piję okazjonalnie i zawsze niezależnie od por dnia, tego w jakim stopniu jestem najedzona, zmęczenia, i wielu innych, zawsze mnie po kawie przeczyszcza.

Salemone Nayykos
Salemone Nayykos
Reply to  kawa dobra na zatwardzenie :D
7 lat temu

To sie nazywa odruch Pawlowa. Nie tyle pora dnia, co chociazby zapach czy smak kawy moze byc katalizatorem danego zachowania. Odruch ten jest wyrabiany stopniowo i systematycznie, najczesciej w dlugim okresie czasu.

jelitko
jelitko
Reply to  Salemone Nayykos
3 lat temu

Nieprawda. Cierpię na jelito drażliwe i kawa u mnie powoduje biegunki za każdym razem, jak chcę spróbować. Sam zapach czy smak (czasem są jakieś kawowe słodycze np.) nie wywołuje tego. Ba, nawet sama kofeina tak na mnie nie działa. Więc kawa musi mieć coś w sobie 😉

Franek
Franek
Reply to  Salemone Nayykos
3 lat temu

Dokładnie.
Mi się już chce w momencie sypania kawy do kubka ?

jacek
jacek
7 lat temu

a mi wystarczy zrobienie kawy – czasem nie zdążę jej spróbować – IMHO kwestia nawykowa.

karuma
karuma
7 lat temu

Medycyna Chińska wyjaśniła ten mechanizm ok. 5 tyś lat temu. W wielkim skrócie smak gorzki-natura kawy- zsyla w dół. Dla porównania smak ostry kieruje energię na zewnatrz czyli działa rozpraszająco, np.powodując poty. Każdy smak ma inną funkcję,tropizm czyli działanie/wnikanie na/do konkretnych narządów,powodując określone działanie także lecznicze.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  karuma
7 lat temu

No tak. 🙂
Ale my tu piszemy o nauce.
Oraz – kawa jest spożywana od okolo 3000 lat. Co nie znaczy „pita”.

Manka
Manka
Reply to  Crazy Nauka
7 lat temu

Chcecie powiedzieć, że medycyna chińska to nie medycyna? Nie nauka?

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Manka
7 lat temu

Normalna chińska medycyna i nauka stoją na światowym poziomie. Ale tak zwana tradycyjna medycyna to mieszanina przesądów i obserwacji bez poparcia naukowego.

wigi11
wigi11
7 lat temu

Albo też efekt Placebo 😀

Panna Oceanna
Panna Oceanna
7 lat temu

hahahha. No dokładnie tak mam! Kawę ledwo do ust zbliżę i już w wc ;D czasem żałuję że dzieci kawy pić nie mogą ;/ synek ma częste zaparcia i musze ratować się wtedy dicopegiem juniorem który mu pomaga, ale tak to bym parzyła mu kawkę i może problem by przeszedł 😉 hehe. żarcik

Mimi
Mimi
6 lat temu

Może zapach ma zwiazek z takim efektem?

kawosz
kawosz
5 lat temu

kawa wywoluje stress, a stress przyczynia sie do pozbycia zbednego balastu, jest powiedzenie „zesikac sie (lub z**srac) ze strachu” organizm tak wlasnie reaguje na stress, a kawa wywoluje ten stress 😉 to kolejna teoria 😉 a po kilku takich razach pojawia sie efekt zaprogramowania organizmu i zaczynamy biec do toalety juz w momencie parzenia kawy 😉 kolejna teoria. I jeszcze moze byc efekt samosprawdzajacej sie przepowiedni 😉

owl
owl
Reply to  kawosz
5 lat temu

ja kawy nigdy nie pijałem, a lece do toalety od samego zapachu 😀

Semperfi
Semperfi
Reply to  kawosz
4 lat temu

Jaki stres? (I dlaczego piszesz to przez dwa „s”?)

Robert Patrykiejew
Robert Patrykiejew
5 lat temu

To prawda, po sobotniej porannej kawie chce mi się zaraz srać, w tygodniu poranną kawe piję w pracy i tego dziwnego zjawiska nie ma 🙂

Marian Wiącek
Marian Wiącek
5 lat temu

Owszem, kawa i piwo są moczopędne ale jak dla mnie to tyle.

Przemek
Przemek
3 lat temu

Kawa powoduje wydzielanie noradrenaliny która z kolei zmusza organizm do czerpania energii z tłuszczu… Ciało pozbywa się w ten sposób innych potencjalnych źródeł energii i rozpoczyna palenie tłuszczu żeby móc jak najdłużej działać w sytuacjach zagrożenia itd.

Awa
Awa
3 lat temu

To wcale nie kawa goni tylko mleko w kawie, po sobie to sprawdziłam

Awa
Awa
3 lat temu

To nie kawa goni tylko mleko w kawie

Zobozowa z cukrem
Zobozowa z cukrem
1 rok temu

A u mnie tak jest nawet po zbozowej, ale co ciekawe – tylko z cukrem

Nie ma więcej wpisów
24
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: