Crazy Nauka

Hawaje zakazują używania toreb foliowych

Hawaje zakazują używania toreb foliowych. Tworzywa sztuczne stanowią 80-90 proc. zanieczyszczeń stałych w oceanach. Fot. NOAA

Hawaje zakazują używania toreb foliowych. Tworzywa sztuczne stanowią 80-90 proc. zanieczyszczeń stałych w oceanach. Fot. NOAA

Hawaje to pierwszy stan USA, który zakazuje używania plastikowych toreb. Podobny krok próbuje wykonać Parlament Europejski, który przyjął w połowie stycznia 2014 roku rezolucję, na mocy której chce wprowadzić identyczny zakaz na terenie UE. Ma on zacząć obowiązywać dopiero w 2020 roku. Przez ten czas zdążymy jeszcze mocno naśmiecić.

Morskie ptaki giną masowo z powodu mylenia plastiku z pożywieniem. Fot. Tim Zim/Flickr

Tworzywa sztuczne stanowią blisko 10 proc. odpadów produkowanych przez ludzkość i 80-90 proc. zanieczyszczeń stałych w oceanach. To przekleństwo naszej cywilizacji: plastik zanieczyszcza lądy i oceany, szkodzi zwierzętom. Te spośród nich, które jak wieloryby czy rekiny wielorybie filtrują wodę w poszukiwaniu jedzenia, pochłaniają ogromne ilości tworzyw sztucznych. Ptaki morskie mylą plastik z pożywieniem, co wiele z nich przypłaca śmiercią.

Używania toreb plastikowych zakazały już hawajskie wyspy Maui, Kauai i Hawai’i, a Oahu zrobi to w 2015 roku. Klienci w sklepach mogą korzystać z toreb wielokrotnego użytku lub papierowych. Jedynym wyjątkiem jest dopuszczenie folii do pakowania mięsa i innych świeżych produktów.

Wcześniej kilka miast amerykańskich wprowadziło podobne przepisy, m.in. Los Angeles, San Francisco, Santa Monica, Portland i Waszyngton. Zakaz używania plastikowych toreb obowiązuje też w niektórych miastach Wielkiej Brytanii, Meksyku, Indii, Birmy, Bangladeszu, Rwandy i Australii. Wiele państw, jak Polska, Włochy, Niemcy, Irlandia czy Belgia, wprowadziło opłaty za torby foliowe lub specjalne podatki z udostępnianie ich klientom.

Hawaje są szczególnie narażone na inwazję plastiku, który nie rozkłada się w wodzie całkowicie, tylko unosi latami, pstrząc brzegi i tworząc dryfujące śmieciowe łachy. Na Pacyfiku przybrało to monstrualne rozmiary: w północnych rejonach oceanu unosi się około 100 mln ton śmieci, jak szacują ostrożnie naukowcy.

Największe skupisko plastiku, dryfujące w okolicach Hawajów, nazwano Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci. Ulokowała się ona tam, gdzie istnieje tzw. wir oceaniczny powstały wskutek działania prądów morskich, dodatkowo napędzanych wiatrem i siłą Coriolisa. Jej granice wyznaczają: Prąd Północnopacyficzny od północy, Prąd Kalifornijski od wschodu, Prąd Północnorównikowy od południa i Prąd Kuro Siwo od zachodu. Takich plam śmieciowych na oceanach zlokalizowano jeszcze cztery. Pisaliśmy o tym w artykule „Śmieci biorą i dają życie” w „Gazecie Wyborczej”.

Z kolei na naszej stronie pisaliśmy o tym, że w plastikowych śmieciach rozwijają się zupełnie nowe formy życia. 

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci to ogromna łacha plastiku unosząca się niedaleko wybrzeży Hawajów. Fot. WHOI

 

 

 

Exit mobile version