captcha image

A password will be e-mailed to you.

To wcale nie musza być niesamowite rośliny – bluszcz pospolity, chryzantema, dracena i paprocie są doskonałymi filtrami powietrza w naszych domach.

Przekroczone normy, w powietrzu pyły i toksyczne zanieczyszczenia. Są dni, w których zaleca się pozostanie w domu, ale przecież i tu musimy czymś oddychać. W dodatku również to, z czego zrobione są nasze domy często wydziela niebezpieczne substancje. Rozwiązaniem mogą być kosztowne maszyny filtrujące powietrze, ale warto zacząć od doskonale znanych roślin.

Właśnie im przyjrzała się NASA, która w 1989 roku przeprowadziła badanie mające wskazać, jakie rośliny najskuteczniej oczyszczają powietrze. Nie skupiano się na dziwnych i mało znanych gatunkach, ale właśnie na tym, co często trzymamy w doniczkach.

W ten sposób powstała lista 18 roślin, które najskuteczniej filtrują powietrze z trichloroetylenu, aldehydu mrówkowego, benzenu, ksylenów i amoniaku. To substancje, które często wydzielają się z farb, wykładzin, ścian czy instalacji w budynkach i przez codzienne wdychanie szkodzą nam. Objawy mogą być różne – podrażnienia dróg oddechowych, suchość i pieczenie oczu, wyschnięta śluzówka nosa, kaszel, większa podatność na infekcje.

Okazało się, że niedoścignione w oczyszczaniu powietrza z wymienionej piątki substancji jest chryzantema wielkokwiatowa, dracena odwrócona oraz skrzydłokwiat. Oto wielka trójka:

Chryzantema, dracena i skrzydłokwiat najskuteczniej oczyszczają powietrze. For. Wikimedia Commons

Chryzantema, dracena i skrzydłokwiat najskuteczniej oczyszczają powietrze. For. Wikimedia Commons

Na kolejnych miejscach znalazły się bluszcz pospolity i sansewieria gwinejska.

Bluszcz pospolity i sansewieria gwinejska. Fot. Wikimedia Commons

Bluszcz pospolity i sansewieria gwinejska. Fot. Wikimedia Commons

Dalsze miejsca na liście zajmowały:

 • rapis wyniosły
 • gerbera Jamesona
 • dracena wonna
 • Dypsis lutescens
 • figowiec benjamina
 • epipremnum złociste
 • anturium Andrego
 • liriope szafirkowata
 • daktylowiec niski
 • nefrolepis wyniosły
 • Nephrolepis obliterata
 • zielistka Sternberga
 • aglaonema

Zapytaliśmy dr. hab. Marcina Zycha z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego o mechanizm i skuteczność takiego filtrowania. Okazuje się, że rośliny potrafią chronić się przed zanieczyszczeniami wchłaniając niebezpieczne substancje i wiążąc je w postaci, która przestaje być szkodliwa. Drugim zjawiskiem (to na nie właśnie wskazuje w swoim badaniu NASA) jest działanie mikroorganizmów żyjących w glebie oraz układu korzeniowego roślin. Im lepszy dostęp powietrza do gleby, tym skuteczniejsze jego oczyszczanie.

Dr Zych wskazał jeszcze jedną grupę roślin, które mogą się doskonale sprawdzić w oczyszczaniu powietrza w domu. Chodzi o rozmaite gatunki paproci, które z jednej strony są łatwe do utrzymania, a z drugiej bardzo skutecznie wiążą toksyczne substancje.

Opisywane mechanizmy sprawdzają się w oczyszczaniu powietrza z niebezpiecznych związków chemicznych, ale nie zapewnią usuwania pyłów zawieszonych, których normy są regularnie w Polsce przekraczane. Zdaniem dr. Zycha częściowo pomóc tu może „filtr” w postacie warstwy liści, przez które musi się przedostać powietrze, zanim trafi do domu. Najskuteczniejsze są drzewa oddzielające nas od dróg, ale w domowych warunkach pewnym rozwiązaniem może być sadzenie i rozpinanie np. na balkonie bluszczu. Nie należy jednak liczyć na zbyt wiele – taki sposób filtrowania pyłu nie zapewni nam czystego powietrza, a tylko wspomoże oczyszczanie.

Więcej o roślinach pomagających w oczyszczaniu powietrza dowiesz się z audycji Homo Science w radiu TOK FM z 14 stycznia 2017 roku. Zapraszamy wysłuchania rozmowy z dr hab. Marcinem Zychem z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego:

 

Czego u nas szukaliście?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gie
gie
2 lat temu

Sprawdziliście te badania NASA u źródła, czy tylko powielacie informacje z pseudonaukowych portali? Tutaj jest to znacznie inaczej opisane: http://www.bezogrodek.com/2017/01/rosliny-ktore-nie-oczyszczaja-powietrza.html

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  gie
2 lat temu

Sprawdziliśmy. A Ty sprawdzileś, czy tylko przeczytałeś to z bezogródka?

gie
gie
Reply to  Crazy Nauka
2 lat temu

Problem w tym że sprawdzałem i wynika z nich dokładnie to co napisał Bezogródek. Sam jestem wielkim fanem roślin, mam ich w domu mnóstwo i chętnie dowiedziałbym się czy mają one jakikolwiek wpływ na jakość powierza w mieszkaniu – przy standardowych warunkach czyli w normalnych szczelnych doniczkach, bez filtra węglowego i wiatraków wymuszających przepływ powietrza przez glebę, ale niestety nikt o tym nie pisze.

Łukasz
Łukasz
Reply to  Crazy Nauka
1 rok temu

Sprawdziliście no i? W badaniach NASA faktycznie napisali o wentylatorach, etc. Nic o tym nie wspomnieliście, tymczasem autor newsa chwali się rugowaniem pseudonaukowych mitów. Jakie są faktyczne działania tych roślin w domowych warunkach?

Nie ma więcej wpisów
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x