captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

To wcale nie musza być niesamowite rośliny – bluszcz pospolity, chryzantema, dracena i paprocie są doskonałymi filtrami powietrza w naszych domach.

Przekroczone normy, w powietrzu pyły i toksyczne zanieczyszczenia. Są dni, w których zaleca się pozostanie w domu, ale przecież i tu musimy czymś oddychać. W dodatku również to, z czego zrobione są nasze domy często wydziela niebezpieczne substancje. Rozwiązaniem mogą być kosztowne maszyny filtrujące powietrze, ale warto zacząć od doskonale znanych roślin.

Właśnie im przyjrzała się NASA, która w 1989 roku przeprowadziła badanie mające wskazać, jakie rośliny najskuteczniej oczyszczają powietrze. Nie skupiano się na dziwnych i mało znanych gatunkach, ale właśnie na tym, co często trzymamy w doniczkach.

W ten sposób powstała lista 18 roślin, które najskuteczniej filtrują powietrze z trichloroetylenu, aldehydu mrówkowego, benzenu, ksylenów i amoniaku. To substancje, które często wydzielają się z farb, wykładzin, ścian czy instalacji w budynkach i przez codzienne wdychanie szkodzą nam. Objawy mogą być różne – podrażnienia dróg oddechowych, suchość i pieczenie oczu, wyschnięta śluzówka nosa, kaszel, większa podatność na infekcje.

Okazało się, że niedoścignione w oczyszczaniu powietrza z wymienionej piątki substancji jest chryzantema wielkokwiatowa, dracena odwrócona oraz skrzydłokwiat. Oto wielka trójka:

Chryzantema, dracena i skrzydłokwiat najskuteczniej oczyszczają powietrze. For. Wikimedia Commons

Chryzantema, dracena i skrzydłokwiat najskuteczniej oczyszczają powietrze. For. Wikimedia Commons

Na kolejnych miejscach znalazły się bluszcz pospolity i sansewieria gwinejska.

Bluszcz pospolity i sansewieria gwinejska. Fot. Wikimedia Commons

Bluszcz pospolity i sansewieria gwinejska. Fot. Wikimedia Commons

Dalsze miejsca na liście zajmowały:

 • rapis wyniosły
 • gerbera Jamesona
 • dracena wonna
 • Dypsis lutescens
 • figowiec benjamina
 • epipremnum złociste
 • anturium Andrego
 • liriope szafirkowata
 • daktylowiec niski
 • nefrolepis wyniosły
 • Nephrolepis obliterata
 • zielistka Sternberga
 • aglaonema

Zapytaliśmy dr. hab. Marcina Zycha z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego o mechanizm i skuteczność takiego filtrowania. Okazuje się, że rośliny potrafią chronić się przed zanieczyszczeniami wchłaniając niebezpieczne substancje i wiążąc je w postaci, która przestaje być szkodliwa. Drugim zjawiskiem (to na nie właśnie wskazuje w swoim badaniu NASA) jest działanie mikroorganizmów żyjących w glebie oraz układu korzeniowego roślin. Im lepszy dostęp powietrza do gleby, tym skuteczniejsze jego oczyszczanie.

Dr Zych wskazał jeszcze jedną grupę roślin, które mogą się doskonale sprawdzić w oczyszczaniu powietrza w domu. Chodzi o rozmaite gatunki paproci, które z jednej strony są łatwe do utrzymania, a z drugiej bardzo skutecznie wiążą toksyczne substancje.

Opisywane mechanizmy sprawdzają się w oczyszczaniu powietrza z niebezpiecznych związków chemicznych, ale nie zapewnią usuwania pyłów zawieszonych, których normy są regularnie w Polsce przekraczane. Zdaniem dr. Zycha częściowo pomóc tu może „filtr” w postacie warstwy liści, przez które musi się przedostać powietrze, zanim trafi do domu. Najskuteczniejsze są drzewa oddzielające nas od dróg, ale w domowych warunkach pewnym rozwiązaniem może być sadzenie i rozpinanie np. na balkonie bluszczu. Nie należy jednak liczyć na zbyt wiele – taki sposób filtrowania pyłu nie zapewni nam czystego powietrza, a tylko wspomoże oczyszczanie.

Więcej o roślinach pomagających w oczyszczaniu powietrza dowiesz się z audycji Homo Science w radiu TOK FM z 14 stycznia 2017 roku. Zapraszamy wysłuchania rozmowy z dr hab. Marcinem Zychem z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego:

 

Jakie rośliny ochronią nas przed smogiem i innymi zanieczyszczeniami?
5 (100%) 5 głosów

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów