captcha image

A password will be e-mailed to you.
Eksperyment z ciężką kulą i piórem w komorze próżniowej. Fot. BBC 2/YouTube

Eksperyment z ciężką kulą i piórem w komorze próżniowej. Fot. BBC 2/YouTube

Jeśli upuścić w tym samym momencie kulę do kręgli i pęk piór, to co pierwsze spadnie? To oczywiste, że na Ziemi pierwsza dotknie gruntu kula. A jednak nie! Spektakularne doświadczenie w największej na świecie komorze próżniowej pokazuje, jak oba przedmioty spadają i dotykają podłoża równocześnie. To trzeba zobaczyć!

Ten eksperyment jest jednym z najbardziej spektakularnych przykładów tego, jak zawodzi nas zdrowy rozsądek. Czy cięższe przedmioty spadają szybciej niż lekkie? Całe nasze życiowe doświadczenie krzyczy: TAK! OCZYWIŚCIE! Tymczasem – nie. Masa obiektu nie wpływa na to, jak on szybko spada.
Ale jak to? Jeśli puszczę równocześnie ciężką kulę do kręgli i piórko, to co pierwsze dotknie ziemi? Kula oczywiście. Tyle, że nie ma to nic wspólnego z masą – chodzi tylko i wyłącznie o powietrze. Pióro stawia znacznie większy opór i otaczający je gaz spowalnia opadanie.

Już Galileusz testował tę zasadę, zrzucając ze znacznej wysokości (według niektórych podań – z Krzywej Wieży w Pizie) dwie ciężkie kule o różnych masach, które dotykały gruntu w tym samym momencie. Zademonstrował w ten sposób zasadę równoważności, która mówi, że przyspieszenie obiektu odczuwane w wyniku grawitacji nie zależy od jego masy, gęstości, składu, koloru, kształtu czy czegokolwiek innego.

Zasada zasadą, ale jak sprawdzić, czy ten sam dystans przemierzy jednocześnie ciężka kula do kręgli i lekkie piórko, jeśli pozbawimy ich otoczenie oporu powietrza? Sami to zobaczcie – prof. Brian Cox, brytyjski fizyk z University of Manchester i popularyzator nauki pracujący dla kanału BBC 2, wykonał ten klasyczny eksperyment w największej na świecie komorze próżniowej (o kubaturze 22 653 m sześc.), w należącym do NASA ośrodku Space Power Facility w stanie Ohio, gdzie naukowcy testują satelity, symulując warunki kosmiczne.

I nie szkodzi, że być może niektórzy z Was widzieli ten eksperyment wykonany w naczyniu próżniowym podczas lekcji fizyki – test w komorze próżniowej robi wrażenie nawet na fizykach obserwujących to doświadczenie zza szyby 🙂

Kula do kręgli i piórko – eksperyment w komorze próżniowej. To wideo zapowiada nową serię filmów popularnonaukowych prowadzonych przez prof. Coxa – „Human Universe”.

Doświadczenie przeprowadzone przez prof. Coxa nawiązuje do słynnego eksperymentu przeprowadzonego przez załogę Apollo 15 w 1971 roku na Księżycu. Dlaczego tam? Bo brak na nim atmosfery spowalniającej ruch piórka. Przed wejściem do statku i odlotem z Księżyca dowódca misji David Scott wziął do jednej ręki ważący 1,32 kg młotek, a do drugiej pióro sokoła ważące 30 g. Wypuścił oba równocześnie i oba majestatycznie w tej samej chwili opadły na księżycowy grunt. Brak powietrza sprawił, że grawitacja zadziałała tak, jak powinna. Warto to niezwykłe doświadczenie zobaczyć, mimo że film ma słabą jakość:

Polecamy też:

Relacja ze stratosfery – film nakręcony z balonu przez polskich gimnazjalistów

Tak działa mózg po grzybkach halucynogennych

 

 

Czego u nas szukaliście?

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz Rajzer
Łukasz Rajzer
8 lat temu

Ten film świetnie nadaje się na każdy szczebel edukacji!

Ziom
Ziom
8 lat temu

Dla mnie bardziej ciekawą rzeczą w tym eksperymencie jest zachowanie się piór uderzających o podłoże z taką prędkością bez udziału otaczającej atmosfery. Poza tym ciekaw jestem jaka maszyna opróżnia tą wielką komorę tzn. jaką ma moc, wydajność, czy tłokowa czy innej konstrukcji (może jest kilka maszyn) i ile trwa wysysanie powietrza.. 🙂

pawlo
pawlo
5 lat temu

Pani Aleksandro
Bardzo Panią proszę nie oszukiwać ludzi !
Każdy kto zobaczy ten eksperyment w komorze NASA widzi oszustwo z kilometra.
Bardzo Panią proszę się nie kompromitować. Doskonale widoczne montowanie obrazu, a wszystko po to aby ukryć fakt, że ciało spadające w próżni nie nabiera przyspieszenia.
NASA kłamie i Pani też kłamie poprzez puszczanie zmontowanych fałszywych filmów i przedstawianie ich jako prawdziwe.

Szaman
Szaman
Reply to  pawlo
3 lat temu

Powiedz ile teraz Ziobro płaci za trollowanie?

Zbigniew
Zbigniew
3 lat temu

Ładny dowód na brak grawitacji, nawe pióra się nie przyciągnęły do tej kuli, a nie było żadnych oporów po drodze. Grawitacja nie istnieje, a nawet jakby, to nie jest żadną siłą, bo tak powiedział Einstein.

Lukasz
Lukasz
Reply to  Zbigniew
3 lat temu

Masa tej kuli jest niczym w porównaniu do masy kuli ziemskiej i przez to grawitacja Ziemska silniej przyciągała pióro niż kula do kręgli. Proste. Włącz myślenie, a nie snujesz jakieś teorie spiskowe.

Nie ma więcej wpisów
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: