captcha image

A password will be e-mailed to you.
Mapa AutaGraph. Źródło: AutaGraph

Mapa AutaGraph. Źródło: AutaGraph

Japończycy stworzyli mapę, która najlepiej oddaje rzeczywiste rozmiary i proporcje ziemskich lądów i mórz. I nie przypomina żadnej ze znanych map.

Większość znanych dwuwymiarowych map świata kompletnie przekłamuje jego obraz. Grenlandia i Afryka właściwie niewiele różnią się na nich rozmiarami. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej.

Z lewej Afryka (różowa) i Grenlandia (fioletowa) w odwzorowaniu równikowym. Z prawej - rzeczywiste proporcje obu lądów.

Z lewej Afryka (różowa) i Grenlandia (fioletowa) w odwzorowaniu walcowym. Z prawej – rzeczywiste proporcje obu lądów.

Na większości map ogromne rozmiary mają również wyspy należące do północnej prowincji Kanady, Nunavut. Z kolei Australia jest – również na mapach – od Grenlandii znacznie mniejsza (w rzeczywistości jest tak jak na ilustracji poniżej).

australia_grenlandia

Rzeczywiste proporcje Australii i Grenlandii.

Skąd te przekłamania? To wina tego, że wiele najbardziej znanych map opiera się na odwzorowaniu walcowym Ziemi (czyli odwzorowaniu Merkatora), które jako koncepcja liczy już sobie niemal 450 lat. Ziemia ma kształt zbliżony do kuli, ale dla potrzeb tego rodzaju odwzorowania rzutowana jest na powierzchnię prostokątną, jakby była walcem. Znamy to z wielu szkolnych map i z Google Maps.

W związku z tym obszary znajdujące się blisko biegunów za nienaturalnie rozciągnięte wszerz, a im wyższa jest szerokość geograficzna, tym zniekształcenie jest większe. To dlatego Grenlandia i północne rejony Kanady wyglądają na niej jak nadmuchane, a znajdująca się na równiku Afryka jest znacznie od nich mniejsza.

A jak jest naprawdę? Wygląda na to, że proporcje kontynentów najlepiej oddaje mapa, którą widzicie poniżej. Dziwna, prawda?

Mapa AutaGraph. Źródło: AutaGraph

Mapa AutaGraph. Źródło: AutaGraph

Mapa, zaprojektowana przez tokijskiego architekta Hajime Narukawę i absolwentów Uniwersytetu Keio, nosi nazwę AuthaGraphic. Projekt ten wygrał organizowany w Japonii prestiżowy konkurs Good Design Awards. Czym ujął jurorów?

Po pierwsze, oddaje rzeczywiste proporcje ziemskich lądów i oceanów. Widzicie Grenlandię? Aż trudno ją rozpoznać. Za to Afryka to prawdziwa potęga! No i wreszcie Antarktyda występuje jako kontynent, a nie w formie białego paska.

Po drugie zaś zachwyt sędziów wzbudził fakt, iż mapę Narukawy można samodzielnie zwinąć w papierowy glob. Projekt ten inspirowany jest kopułami geodezyjnymi: składa się z 96 trójkątów równobocznych. Nic dziwnego, skoro architekt specjalizuje się w zastosowaniach geometrii w codziennym życiu.

Oczywiście należy w tym projekcie uwzględnić jego „japoniocentryczność” – jak widzicie, Kraj Kwitnącej Wiśni leży blisko jego centralnego punktu.

Czego u nas szukaliście?

4.3 7 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gucio
Gucio
6 lat temu

Czekałem na taką mapę całe dzieciństwo

Rafał
Rafał
6 lat temu

Może dla obiektywizmu warto zaznaczyć dlaczego używane jest odwzorowanie walcowe: jeśli dobrze pamiętam że szkoły, jest to jedyne odwzorowanie, które zachowuje kąty. Wiec ulice, które na mapie są pod kątem 45 stopni, w rzeczywistości także przecinają się pod takim kątem. To akurat niezmiernie ważne do celów nawigacji. Inne odwzorowania prowadziłyby do zaburzeń.

Gość
Gość
6 lat temu

Tylko niektóre trójkąty w sferach geodezyjnych są równoboczne.

Piotr Kierus
Piotr Kierus
6 lat temu

Wow!
USA jakie małe!

Począteksłowacki
Począteksłowacki
6 lat temu

Zastanawia mnie czy ludzie zdziwieni jak bardzo odwzorowanie Merkatora przekłamuje proporcje kontynentów widzieli kiedykolwiek globus.

trackback
Prawdziwa mapa świata – Socjolog od kuchni
6 lat temu

[…] A przed Wami prawdziwa mapa Świata. Ostrzegam, może Was zdziwić? KLIK […]

Xawery
Xawery
6 lat temu

Czy na tej japońskiem mapie południowe obaszary lądowe Ziemi nie są nienaturalnie oddalone od siebie?

Wiktor Muszyński
Wiktor Muszyński
5 lat temu

Witam Pani Olu.
Jedyna prawdziwa , która nie kłamie to ta:
comment image
nabyta wysyłkowo w USA i oprawiona w ramki wisi u mnie w domu

Amelia
Amelia
Reply to  Wiktor Muszyński
8 miesięcy temu

Raczej nie bardzo rozumiesz, co tu widzisz, bo nie uważałeś w szkole podstawowej na lekcjach geografii… 😉
Czy tak aby, wyglądają w naturze kontynenty?? sam pomyśl!
Mapa przedstawia rzut stożkowy powierzchni całej Ziemi, widziany z bieguna północnego, aby były widoczne wszystkie kontynenty!
To samo rzucone z bieguna południowego zmieni ten obraz całkowicie, a kontynenty staną się nierozpoznawalne, bo maxymalnie rozciągnięte w swej szerokości.

Last edited 8 miesięcy temu by Amelia
Lukasz
Lukasz
2 lat temu

Niby inna ale tak samo niedokładna przykładem jest Afryka, spokojnie może zmieścić i Rosję i USA i Europe na swoim kontynencie i jeszcze będzie miejsce, a tu wygląda mniej więcej rozmiaru Rosji, więc nie ma się czym radować

Katarzyna
Katarzyna
2 lat temu

Afryka taka ogromna, wow. A Rosja już nie wygląda jak biegnący byk.

Tom
Tom
2 lat temu

To brazylijskie wybrzuszenie nieco razi 😉 Reszta OK!

Wojciech
Wojciech
2 lat temu

Każda mapa dwuwymiarowa “kłamie”. Odwzorowań jest wiele, nie tylko Merkatora. Do roznych celów używa sie roznych odwzorowań. Najwierniejsze, jak ktoś słusznie zauważył jest na globusie (choc oczywiscie Ziemia kula nie jest).

Maciej
Maciej
2 lat temu

Wow! Niezłe zaskoczenie! Wszyscy używamy Google Maps i ten widok potrafi nieco zamieszać. Ciekawe czy mapa trafi do szkół – przynajmniej na studiach i kierunkach rozszerzonych!

karol
karol
2 lat temu

Ludzie kochani, czy ja naprawdę miałem w podstawówce inną geografię niż wy? https://epodreczniki.pl/a/mapa—po-co-ja-tworzymy-i-do-czego-wykorzystujemy-skale/DpvsVLU95

Nie ma więcej wpisów
15
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: