captcha image

A password will be e-mailed to you.
Mapa AutaGraph. Źródło: AutaGraph

Mapa AutaGraph. Źródło: AutaGraph

Japończycy stworzyli mapę, która najlepiej oddaje rzeczywiste rozmiary i proporcje ziemskich lądów i mórz. I nie przypomina żadnej ze znanych map.

Większość znanych dwuwymiarowych map świata kompletnie przekłamuje jego obraz. Grenlandia i Afryka właściwie niewiele różnią się na nich rozmiarami. Podobnie rozmiary mają też wyspy należące do północnej prowincji Kanady, Nunavut. Z kolei Australia jest od Grenlandii znacznie mniejsza.

australia_grenlandia

Rzeczywiste proporcje Australii i Grenlandii.

To wina tego, że wiele najbardziej znanych map opiera się na odwzorowaniu walcowym Ziemi (czyli odwzorowaniu Merkatora), które jako koncepcja liczy już sobie niemal 450 lat. Ziemia ma kształt zbliżony do kuli, ale dla potrzeb tego rodzaju odwzorowania rzutowana jest na powierzchnię prostokątną, jakby była walcem. Znamy to z wielu szkolnych map i z Google Maps.

W związku z tym obszary znajdujące się blisko biegunów za nienaturalnie rozciągnięte wszerz, a im wyższa jest szerokość geograficzna, tym zniekształcenie jest większe. To dlatego Grenlandia i północne rejony Kanady wyglądają na niej jak nadmuchane, a znajdująca się na równiku Afryka jest znacznie od nich mniejsza.

Z lewej Afryka (różowa) i Grenlandia (fioletowa) w odwzorowaniu równikowym. Z prawej - rzeczywiste proporcje obu lądów.

Z lewej Afryka (różowa) i Grenlandia (fioletowa) w odwzorowaniu walcowym. Z prawej – rzeczywiste proporcje obu lądów.

A jak jest naprawdę? Wygląda na to, że proporcje kontynentów najlepiej oddaje mapa, którą widzicie poniżej. Dziwna, prawda?

Mapa AutaGraph. Źródło: AutaGraph

Mapa AutaGraph. Źródło: AutaGraph

Mapa, zaprojektowana przez tokijskiego architekta Hajime Narukawę i absolwentów Uniwersytetu Keio, nosi nazwę AuthaGraphic. Projekt ten wygrał organizowany w Japonii prestiżowy konkurs Good Design Awards. Czym ujął jurorów?

Po pierwsze, oddaje rzeczywiste proporcje ziemskich lądów i oceanów. Widzicie Grenlandię? Aż trudno ją rozpoznać. Za to Afryka to prawdziwa potęga! No i wreszcie Antarktyda występuje jako kontynent, a nie w formie białego paska.

Po drugie zaś zachwyt sędziów wzbudził fakt, iż mapę Narukawy można samodzielnie zwinąć w papierowy glob. Projekt ten inspirowany jest kopułami geodezyjnymi: składa się z 96 trójkątów równobocznych. Nic dziwnego, skoro architekt specjalizuje się w zastosowaniach geometrii w codziennym życiu.

Oczywiście należy w tym projekcie uwzględnić jego „japoniocentryczność” – jak widzicie, Kraj Kwitnącej Wiśni leży blisko jego centralnego punktu.

 

 

Czego u nas szukaliście?

8
Dodaj komentarz

avatar
 
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Wiktor MuszyńskiXaweryPrawdziwa mapa świata – Socjolog od kuchniPocząteksłowackiPiotr Kierus Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Gucio
Gość
Gucio

Czekałem na taką mapę całe dzieciństwo

Rafał
Gość
Rafał

Może dla obiektywizmu warto zaznaczyć dlaczego używane jest odwzorowanie walcowe: jeśli dobrze pamiętam że szkoły, jest to jedyne odwzorowanie, które zachowuje kąty. Wiec ulice, które na mapie są pod kątem 45 stopni, w rzeczywistości także przecinają się pod takim kątem. To akurat niezmiernie ważne do celów nawigacji. Inne odwzorowania prowadziłyby do zaburzeń.

Gość
Gość
Gość

Tylko niektóre trójkąty w sferach geodezyjnych są równoboczne.

Piotr Kierus
Gość
Piotr Kierus

Wow!
USA jakie małe!

Począteksłowacki
Gość
Począteksłowacki

Zastanawia mnie czy ludzie zdziwieni jak bardzo odwzorowanie Merkatora przekłamuje proporcje kontynentów widzieli kiedykolwiek globus.

trackback
Prawdziwa mapa świata – Socjolog od kuchni

[…] A przed Wami prawdziwa mapa Świata. Ostrzegam, może Was zdziwić? KLIK […]

Xawery
Gość
Xawery

Czy na tej japońskiem mapie południowe obaszary lądowe Ziemi nie są nienaturalnie oddalone od siebie?

Wiktor Muszyński
Gość
Wiktor Muszyński

Witam Pani Olu.
Jedyna prawdziwa , która nie kłamie to ta:
comment image
nabyta wysyłkowo w USA i oprawiona w ramki wisi u mnie w domu

Nie ma więcej wpisów