captcha image

A password will be e-mailed to you.
Cyrkon liczący 4,4 miliarda lat. Fot. John W. Valley

Cyrkon liczący 4,4 miliarda lat. Fot. John W. Valley

Ten niewielki kryształ, cyrkon, nieźle namieszał w naszej wiedzy o początkach istnienia Ziemi. Do niedawna sądzono, że nasza planeta przez długi czas po uformowaniu się nie miała stałej powierzchni i była jednym wielkim oceanem płynnej magmy.

Tymczasem kryształ, który znaleziono na zachodzie Australii ma 4,4 miliarda lat. Oznacza to, że już w tym czasie, a więc zaledwie w 200 milionów lat po powstaniu planety jej powierzchnia stwardniała. Jeszcze na początku XXI wieku sądzono, że doszło do tego dopiero 3,8 miliarda lat temu, a więc różnica w czasie jest ogromna. Obraz zmieniło odnalezienie cyrkonów, jednak przez wiele lat kwestionowano ich wiek. Najnowsze badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Nature potwierdzają jednak, że kryształy naprawdę są tak stare.

Co więcej zgodnie z teorią wielkiego zderzenia 4,5 miliarda lat temu w Ziemię uderzyła planeta wielkości Marsa wybijając materię, która utworzyła Księżyc. Po takim zderzeniu powierzchnia Ziemi powinna stać się płynna. Czy zdołałaby wystygnąć i stwardnieć w ciągu 100 milionów lat?

Badania cyrkonu z Australii, wskazują, że tak się musiało stać – o ile oczywiście faktycznie w Ziemię coś uderzyło. Ale jeszcze ciekawszy jest fakt, że twarda, a więc chłodna powierzchnia planety może gromadzić płynną wodę. A woda oznacza możliwość powstania w niej życia. Obecnie zakłada się, że powstało ono między 3,8 a 3 miliardów lat temu. Ale być może nastąpiło to znacznie wcześniej. Autor badania, profesor John Valley, tak skomentował swoje odkrycie:

Nie mamy dowodów, że życie wtedy istniało. Nie mamy też dowodów, że nie istniało. Ale nie ma też powodów, dla których życie nie miałoby istnieć na Ziemi już 4,3 miliarda lat temu.

Możliwe jest też, że życie powstało na Ziemi kilkukrotnie. Wczesne organizmy mogły wyginąć, a potem pojawić się mogły zupełnie nowe. Problemem w badaniu tak wczesnych etapów istnienia Ziemi jest jej aktywność – skorupa ziemska stale przesuwa się, płyty tektoniczne toną we wnętrzu planety zacierając wszelkie ślady, a na powierzchni dodatkowo stale działa erozja. Australijski cyrkon udało się znaleźć dzięki temu, że trafił do nowszej skały, która pozostała na powierzchni.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek
Maciek
6 lat temu

Oznacza to, że jeśli w pewnym momencie wyginiemy, to wyginie po nas wszelki ślad. Nawet jeśli jakaś obca cywilizacja dotrze za miliard lub więcej na ziemię to nie dowie się że żyły na niej istoty zwane ludźmi, które uważały się za inteligentne:-)
Ciekawe jest również to, czy już w przeszłości istnieli ludzie lub podobne im istoty. Szkoda że najprawdopodobniej o tym się nie dowiemy. Może byśmy się od nich nauczyli co robić żeby nie wyginąć:-)

wojciech
wojciech
Reply to  Maciek
5 lat temu

Aby nie wyginąć należy wrócić do natury a nie za pogonią w technologie i zdobycze nowinek cywilizacyjnych. Rzecz jasna, że nie jest tu wszystko złem co człowiek do dziś dnia osiągnął, ale zagubił się bardzo w porządku świata który nas otacza. To nie środowisko naturalne jest naszą własnością a przyroda przygarnia nas i daje pożywienie. Odwrócone wartości ludzkich spraw powodują w naszym życiu ziemskim katastrofy.

rechot
rechot
Reply to  wojciech
5 lat temu

Dinozaurom ta recepta na przetrwanie jakoś nie pomogła…

Nie ma więcej wpisów
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x