captcha image

A password will be e-mailed to you.

Nie wystarczy wykroić widoczną gołym okiem plamkę pleśni, ale trzeba wyrzucić cały pomidor! Ta zasada dotyczy wielu owoców i warzyw, a także orzechów, nasion, płatków zbożowych, pieczywa, wędlin, nabiału czy przetworów owocowych (tak, zdejmowanie łyżeczką kożucha pleśni z powierzchni powideł również nie wchodzi w grę).

Fot. Crazy Nauka

Pleśń wytwarza toksyny

Pleśń wytwarza niebezpieczne dla zdrowia mykotoksyny, w tym patulinę, która wywołuje zatrucia, wykazuje działanie mutagenne (zmienia materiał genetyczny) i rakotwórcze, a także może powodować wady płodu. Toksyny pleśni mogą m.in. powodować alergie, uszkodzenie wątroby czy zaburzenia układu pokarmowego i oddechowego.

Oczywiście, nie umiera się od jednorazowego czy kilkukrotnego zjedzenia zapleśniałych owoców, kiedy odkroimy od nich plamki z widocznym kożuchem pleśni. Wyraźne problemy zdrowotne albo takie, które się pojawią, ale ich nie zauważymy, bo będzie to np. działanie rakotwórcze, wywołać może częste / regularne spożywanie niewielkich ilości zapleśniałych produktów lub jednorazowe zjedzenie dużej ilości pleśni. Więc po prostu unikajmy jedzenia spleśniałej żywności. I tyle.

Samo usunięcie grzybni nie eliminuje mykotoksyn, które pozostają niewrażliwe na wiele procesów technologicznych, takich jak gotowanie, smażenie, pieczenie, destylacja, fermentacja. Toksyczne mogą być zatem zarówno przetwory wykonane z zanieczyszczonych surowców, jak i produkty, na których nie obserwuje się strzępek grzybów pleśniowych.

W tym ostatnim przypadku jedynym sygnałem wskazującym na rozwój pleśni może być zmieniony smak żywności i jej zmieniona struktura. Takie jedzenie również należy w całości wyrzucić.

Wyjątki od reguły niewykrawania pleśni

Od zasady niewykrawania plamek pleśni istnieją TRZY WYJĄTKI, według zaleceń US Department of Agriculture, Food Safety and Inspection Service:

  • Twarde owoce i warzywa (jak kapusta, marchew, papryka) – jeśli są małe plamki pleśni, odetnij co najmniej 2,5 cm wokół i poniżej miejsca z pleśnią (trzymaj nóż poza samą pleśnią, aby nie zanieczyścił innych części warzywa);
  • Twarde salami i suszone szynki wiejskie – zeskrobać pleśń z powierzchni, przy tym typie produktów obecność pleśni jest normalna i bezpieczna;
  • Twarde sery, w których pleśń jest nie częścią procesu produkcji – odetnij co najmniej 2,5 cm wokół i poniżej miejsca z pleśnią (trzymaj nóż poza samą pleśnią, aby nie zanieczyścił innych części sera).

Wszystkie inne produkty, jeśli widać na nich pleśń, nie kwalifikują się do spożycia. Wyjątkiem jest niezepsuty ser pleśniowy, który zawiera gatunki pleśni nieszkodliwe dla zdrowia.

Jeden zapleśniały owoc w większym opakowaniu – co wtedy?

A co z pojemnikiem np. z borówkami, w którym znajdziemy jeden lub kilka owoców z pleśnią?

W takiej sytuacji należy wyrzucić spleśniałe owoce i te pozostałe, które bezpośrednio się z nimi stykają. Przyjrzyj się uważnie pozostałym owocom z pudełka: jeśli nie ma na nich śladów pleśni i innych oznak zepsucia, dokładnie umyj je przed spożyciem.

Oczywiście należy zachować umiar i nie wyrzucać od razu zawartości połowy lodówki, kiedy w jednym z produktów pojawi się pleśń. Kluczem do niemarnowania jedzenia (tak, to absolutna podstawa!) nie jest zjadanie spleśniałych czy zepsutych produktów, tylko odpowiednie przechowywanie żywności – tak, by się nie psuła – a więc np. mrożenie (wbrew obiegowej opinii zachowuje ogromną większość składników odżywczych w pożywieniu), kiszenie czy robienie pasteryzowanych przetworów.

Na koniec ważna informacja – nie dawajmy spleśniałej żywności (np. chleba) zwierzętom! Dla nich te toksyny mogą być równie, a nawet bardziej, szkodliwe.


Nie jesteśmy portalem. To blog tworzony przez dwie osoby – Olę i Piotra (a ten tekst napisałam ja, Ola). Jeśli mój tekst Ci się spodobał, do czegoś się przydał lub coś wyjaśnił – to świetnie. Wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były rzetelne i jasne. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nie ma więcej wpisów