captcha image

A password will be e-mailed to you.

Przymusowe #NIEferie sprawiają, że dzieci się nudzą… A wcale nie muszą! Dlatego my, cali na biało, podsuwamy Wam sprawdzone, inteligentne, niebanalne i ciekawe treści, aby czas spędzony w domach nie był zmarnowany. To treści atrakcyjne również dla tych większych, pełnoletnich dzieci 🙂

#NIEferie Akcja to inicjatywa Oli i Piotra Stanisławskich, czyli nas, z bloga Crazy Nauka oraz Eli i Krzysztofa Mantheyów z bloga Juniorowo. Wspólnie udowadniamy, że można się uczyć, bawiąc. Trzeba tylko wyłuskać z internetu prawdziwe perełki – i tę pracę wykonamy za Was – na zmianę, co drugi dzień na Crazy Nauce i Juniorowie. Więcej polecanek znajdziecie tutaj, szukajcie ich też na stronie NIEferie.pl oraz profilu NIEferie na Facebooku

Przekażcie dalej tę inicjatywę i nasz hasztag #NIEferie – niech i inni na tym skorzystają!

Powiększanie Wszechświata 

Proponujemy Wam COŚ NIESAMOWITEGO: podróż od galaktyk do drobnoustrojów, od mgławic do cząsteczek i atomów. To po prostu TRZEBA ZOBACZYĆ. Chociażby po to, by poszerzyć wyobraźnię. 

Animację warto obejrzeć na komputerze (na smartfonie, niestety, nie działa, jak trzeba) w trybie pełnoekranowym (trzeba wcisnąć szary przycisk ze skrzyżowanymi strzałkami, w prawym dolnym rogu). Obsługuje się ją prostym suwakiem, którym przybliżamy lub oddalamy obiekty – 10-krotnie na każdym piętrze. Do ich zilustrowania użyte zostały fotografie lub wierne grafiki 3D. Uwaga, gdy traficie m.in. na mgławicę Filary Stworzenia (Pillars of Creation), galaktykę Andromedy, nasze Słońce czy wirusa HIV, będziecie widzieć zdjęcia, nie grafiki.

Kiedy z poziomu jądra atomu wodoru dojdziecie do piętra najwyższego, czyli do widzialnego Wszechświata, Wasze powiększenie wyniesie 100 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 razy!

https://intelligenteducation.com/mtu

Dzieciaki móżdżaki – serial o nauce dla dzieci

Wszelkie platformy VOD to świetne rozwiązanie na NIEferie. Dlatego będziemy polecać konkretne programy, o których wiemy, że są tego z pewnością warte. Na początek “Dzieciaki móżdżaki” z Netflixa. Krótkie, mające nieco ponad 20 minut odcinki przeznaczone dla młodszych dzieci – 7-12 lat. Już drugi odcinek poświęcony jest zarazkom – jak znalazł na obecną sytuację. Ale mamy też odcinki o snach, emocjach, wspomnieniach czy kosmosie. 

Oczywiście nie chodzi o to, żeby posadzić dzieci przed telewizorem. Jeśli możecie, obejrzyjcie serial razem. Jeśli nie, zaproponujcie, by młodszy widz opowiedział wam czego dowiedział się z odcinka. Może czegoś nie zrozumiał? Może chce wiedzieć więcej? 

Netflix – Dzieciaki móżdżaki (wymaga posiadania abonamentu)

Mówiąc inaczej – dlaczego tytuły filmów są tak dziwaczne tłumaczone?

NIEferie to również czas, gdy nie ma normalnych lekcji polskiego w szkołach. Ale to też doskonała okazja na lekcje nie-tak-już-całkiem-normalne. A w tej dziedzinie mistrzynią jest Paulina, która prowadzi na YouTube’ie kanał “Mówiąc inaczej”. 

Będziemy nie raz polecali jej filmy, a dziś proponujemy coś, co zawsze budzi wielkie emocje u naszej córki – dlaczego, u licha, tak polskie tłumaczenia filmów są często tak dziwaczne? Zdradzę tylko, że amerykańska “Moana” stała się polską “Vaianą” z dość… dziwnego powodu :)To materiały dla nieco starszych – sądzę, że gdzieś tak do 11.-12. roku życia. 

Polskie tytuły zagranicznych filmów – o co tu chodzi?

YouTube Kids – bezpieczne wideo dla dzieci

Wiadomo, że w tym czasie najmłodsi będą więcej korzystali z telefonów, tabletów. To nic złego, ale ważne, by korzystali bezpiecznie i rozsądnie. Dlatego może warto wziąć pod uwagę specjalną aplikację YouTube Kids, którą opracowano uwzględniając potrzeby dzieci i rodziców. Czyli m.in. tryb akceptowania treści przez rodziców, kontrola czasu korzystania z aplikacji ale też fajne funkcje dające dzieciom prywatność. 

Więcej przeczytacie tu: https://polska.googleblog.com/2018/10/youtube-kids-juz-w-polsce-wyjatkowe.html

Jan Czochralski: Polak, który odmówił Fordowi – opowiada Tomasz Rożek na kanale Nauka. To lubię

Polecamy Wam cały kanał “Nauka. To lubię” prowadzony przez znanego popularyzatora Tomasza Rożka 🙂 Na początek wybraliśmy dla Was odcinek poświęcony Janowi Czochralskiemu – polskiemu wynalazcy, którego odkrycia obecne są dziś w każdym komputerze i smartfonie. Gdyby żył w dzisiejszych czasach, gdyby miał sprawnego menagera, wybudowałby technologiczną potęgę na miarę IBM-a czy Google’a. Gdyby pożył kilka lat dłużej, dostałby Nagrodę Nobla. Niestety wykończyli go komuniści. 

Taki film to dobry początek do rozmowy dotyczącej tego, jak polskie odkrycia i badania zmieniły wiedzę i świat (Kopernik, Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski, Maria Skłodowska-Curie, Hilary Koprowski).

Polak, który odmówił Fordowi

Nie ma więcej wpisów