captcha image

A password will be e-mailed to you.
Nobel 2017 - cykl dobowy. Rys. nobelprize.org

Nobel 2017 – cykl dobowy. Rys. nobelprize.org

Nobel 2017 z medycyny otrzymali Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash oraz Michael W. Young. Nagrodzono ich za badania nad molekularnymi podstawami cyklu dobowego.

Nobel 2017 został przyznany za coś, co stanowi podstawę naszego życia i jego organizacji. Zależny do tempa obrotu naszej planety cykl dnia i nocy reguluje życie ogromnej części organizmów żyjących na Ziemi. Jego istnienie jest oczywiste, ale mechanizm działania pozostawał długo tajemnicą.

Tegoroczni nobliści badali muszki owocowe, u których udało się wyizolować gen kontrolujący cykl dobowy. Gen ten koduje białko, które gromadzi się wewnątrz komórki w ciągu nocy i ulega rozpadowi w ciągu dnia. Zbadali też inne części składowe mechanizmu tworzącego wewnętrzny zegar komórki.

Okazało się, że te same podstawowe zasady działają u wszystkich organizmów wielokomórkowych, w tym ludzi.

Odkrycia, które nagrodzono tegorocznym Noblem pochodzą jeszcze z lat 80. Wówczas udało się wyizolować gen, którego działanie odkryto dekadę wcześniej. Nazwany period koduje białko PER decydujące o tym, jak organizm reaguje na cykl dnia i nocy.

Dalsze badania pokazały, że biało PER jednocześnie blokuje gen period tym samym tworząc sprzężony mechanizm – obecność białka wyłącza jego tworzenie. Tego odkrycia dokonali Jeffrey Hall i Michael Rosbash. Trzeci z noblistów, Michael Young, odkrył kolejny gen, timeless, który koduje białko TIM. Jest ono niezbędne, by PER mogło dostać się do jądra komórkowego i wpłynąć na mechanizm wytwarzania PER. To dopełniło molekularnego obrazu cyklicznego działania mechanizmu zegara komórkowego.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Nagrody Nobla.

 

Nie ma więcej wpisów