captcha image

A password will be e-mailed to you.

Gigantyczne drzewo, liczące ponad 1300 lat, wycięto i przerobiono na słupki i gonty. A w tym samym lesie z rąk drwali padło wiele tysięcy drzew znacznie starszych niż sekwoja „Mark Twain”…

Gigantyczna sekwoja nazwana „Mark Twain” miała 1341 lat, kiedy została ścięta w 1891 roku. Jej długie życie rozpoczęło się w czasach, kiedy upadek Cesarstwa Rzymskiego był całkiem świeżą sprawą, a władcą Bizancjum był Justynian I Wielki. Kiedy drzewo padło, mierzyło niemal 101 metrów wysokości oraz 5,5 metra średnicy i 27,4 metra obwodu u podstawy. Dziś można oglądać jego ogromny pień w Parku Narodowym Kings Canyon w Kalifornii.

Fot. C.C. Curtis / Library of Congress Online Catalog

To zdjęcie łamie serce na kilku poziomach. Nad ścięciem „Marka Twaina” drwale pracowali przez osiem dni. To i tak mało, bo nad liczącym 7,6 metra średnicy i ponad 90 metrów wysokości pomnikowym „Mammoth Tree”, które ścięto w 1853 roku również w Kalifornii, pięciu drwali męczyło się aż przez 22 dni. Kiedy skończyli, czuli dumę ze swojego triumfu nad dziką, przedwieczną przyrodą, dlatego powalone na ziemię pnie traktowali jak trofea i w takim tonie się z nimi fotografowali.

Co się stało z drewnem z pomnikowej sekwoi „Mark Twain”? Większość została przerobiona na słupki do ogrodzeń i winorośli oraz gonty. A ponieważ było to cudownie symetryczne drzewo – jedno z najdoskonalszych na obszarze porośniętym przez gigantyczne sekwoje – zostało przez drwali w pewien sposób docenione. Jeden przekrój podstawy jego pnia trafił do American Museum of Natural History w Nowym Jorku, a drugi – do British Museum of Natural History w Londynie.

Muzeum w Nowym Jorku prezentuje swój przekrój „Marka Twaina” jako „katedrę przyrody” zbezczeszczoną przez cywilizację europejską przełomu XIX i XX wieku. A czy gdyby drzewo dotrwało do dziś, to potraktowano by je inaczej? W amerykańskich lasach pierwotnych wciąż trwa wycinka starych drzew, a u nas drwale tną z zapałem wszystkie lasy bez wyjątku, zasadzając się nawet na objęte ścisłą ochroną połacie Puszczy Białowieskiej, będące – przypominam – jedyną w Europie pozostałością po puszczy pierwotnej, która wyrosła tu po ostatnim zlodowaceniu. Na słojach „Marka Twaina” nowojorskie muzeum wypisało daty wielkich wydarzeń z ludzkiej historii, takich jak spalenie Biblioteki Aleksandryjskiej w 640 roku czy przybycie Kolumba do Ameryki w 1492 roku.

Przez ponad 13 wieków wielkiej sekwoi nie dotyczyły żadne ludzkie sprawy, ale na swoje nieszczęście w 1888 roku znalazła się na celowniku naszych przodków, których nienasycenie w niczym nie odbiegało od dzisiejszego apetytu na drewno i inne zasoby naturalne. W tym czasie obszar lasów w górach Sierra Nevada, w którym rosła gigantyczna sekwoja, został zakupiony przez firmę Kings River Lumber Company, należącą do baronów drzewnych Hirama T. Smitha i Austina D. Moore’a. Do 1905 roku firma ścięła tam około 8000 gigantycznych sekwoi, z których każda miała ponad 2000 lat. Powtórzmy to: 8000 gigantycznych sekwoi, po 2000 lat każda. I całe mnóstwo takich, które żyły „zaledwie” 1000 czy 1300 lat. Prawdziwa botaniczna tragedia, jakich wiele było w naszej historii.

Pozostałość po sekwoi „Mark Twain” w Parku Narodowym Kings Canyon w Kalifornii. Fot. daveynin / Flickr (CC BY 2.0)

Niestety, niespecjalnie zmądrzeliśmy od czasu wycinki „Marka Twaina” i wiele takich tragedii rozgrywa się wciąż, i to na naszych oczach. W Polsce drzewa wycina się na potęgę, mimo że regulują gospodarkę wodną, pełnią kluczową rolę w produkcji tlenu i redukcji dwutlenku węgla, spowalniają wzrost temperatury na Ziemi, redukują smog, zmniejszają erozję gleby, zatrzymują wiatr, wspierają bioróżnorodność, dając schronienie owadom, ptakom i małym ssakom, zapewniają cień i ochłodę w upalne dni oraz są najtańszym i najprostszym sposobem ograniczenia tempa i skutków zmian klimatu. To mało? Dla wielu tak.

Moim zdaniem nie mamy moralnego prawa pozbawiać nasze dzieci i wnuki zasobów, które w dużej mierze zasadzone zostały przed naszym urodzeniem i należą nie do nas, ale do przyrody. Dodajmy, że często jedynym powodem takiej wycinki jest czyjeś przekonanie, że drzewa mu jesienią „śmiecą” na przycięty na 3 mm trawnik. I to jest najsmutniejsze w tym wszystkim.

Jeśli zgadzacie się ze mną, że drzewa trzeba chronić, podpiszcie, proszę, petycję o wprowadzenie w Polsce „Moratorium dla drzew”, a więc o ograniczenie wycinki drzew na terenach zurbanizowanych tylko do przypadków faktycznie zagrażających bezpieczeństwu. Naprawdę trzeba powstrzymać tę wycinkę. Inaczej potomni będą nas wspominać z podobną odrazą albo dezaprobatą jak my ludzi sfotografowanych przy powalonym pniu sekwoi „Mark Twain”, a przede wszystkim tych, którzy tę wycinkę zlecili.

Nie jesteśmy portalem. To blog tworzony przez dwie osoby – Olę i Piotra. Jeśli nasz tekst Ci się spodobał, do czegoś się przydał lub coś wyjaśnił – to świetnie. Wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były rzetelne i jasne. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

3.8 22 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

23 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
Ania
1 rok temu

Chyba Pani trochę przesadza. Ekogisci zrobili Pani wodę z mózgu.

Ania
Ania
Reply to  Ania
1 rok temu

Ekologiści*

Paweł
Paweł
Reply to  Ania
1 rok temu

Tu nie ma ani trochę przesady. Ale jak widać należy pani do tłumu tych, którzy nie umieją spojrzeć dalej niż czubek swojego ludzkiego nosa.

Agata
Agata
Reply to  Paweł
1 rok temu

Patrzenie na czubek własnego nosa to dalej patrzenie w przód nie wstecz. Ten artykuł jest takim opieprzaniem dziesięciolatka za to, że jak miał trzy to jeszcze słabo chodził.

Grzegorz
Grzegorz
Reply to  Ania
1 rok temu

Ekolodzy 😉

Spawacz.
Spawacz.
1 rok temu

Puszcza Białowieska nie jest lasem pierwotnym, jeszcze straszą w Niemczech wycinają w pień bo pod nią są złoża węgla brunatnego do niemieckich elektrowni węglowych. Leśnicy i drwale w Białowieży są daleko od Parku Narodowego. Proszę przyjechać i zobaczyć, zapraszam na wycieczkę. Pozdrawiam – Tubylec….

Stolarz
Stolarz
1 rok temu

8000 gigantycznych Sekwoi. Ile materiału!!!😍

Agata
Agata
1 rok temu

Podłości? Głupoty i nieświadomości. W tamtym czasie była to norma. Ludzie za mało wiedzieli. Może skupmy się na tu i teraz i zmieniajmy co możemy? bezmyślnym jest pisać taki artykuł. Wiecznie rozdrapywać rany zamiast szerzyć wiedzę o tym co możemy zrobić dziś.

Last edited 1 rok temu by Agata
Piotr Stanisławski
Piotr Stanisławski
Admin
Reply to  Agata
1 rok temu

Zamiast? Stale szerzymy wiedzę o tym, co można zrobić dziś.
A czasami piszemy też o tym, co wydarzyło się kiedyś.

Adam
Adam
1 rok temu

A proszę mi powiedzieć, w czym niby 1300 letnie drzewo jest lepsze od kamienia? Przekonanie, że tzw. żywy organizm jest czymś obiektywnie bardziej wartościowym, jest przejawem pychy…

Magda
Magda
Reply to  Adam
1 rok temu

W czym? Chociażby w usługach ekosystemowych, które świadczy. Praca każdego drzewa, ale przede wszystkim dużego, ma krytyczne znaczenie dla człowieka, dzięki drzewom oddychamy i żyjemy. Od ładnych paru lat jesteśmy w stanie nawet są wyliczyć, ile zyskujemy finansowo na pracy drzew. Możemy też wyliczyć wartość drzewa, a w przypadku ponad 1000-letniej sekwoi byłyby to liczby przyprawiające o zawrót głowy.

wojtek
wojtek
Reply to  Adam
1 rok temu

jakiś przygłupi jestes??? regulują gospodarkę wodną, pełnią kluczową rolę w produkcji tlenu i redukcji dwutlenku węgla, spowalniają wzrost temperatury na Ziemi, redukują smog, zmniejszają erozję gleby, zatrzymują wiatr, wspierają bioróżnorodność, dając schronienie owadom, ptakom i małym ssakom, zapewniają cień i ochłodę w upalne dni oraz są najtańszym i najprostszym sposobem ograniczenia tempa i skutków zmian klimatu.

kamień.
kamień.
Reply to  Adam
1 rok temu

to się proszę uśmiercić. i będzie pan kamieniem. Czy jednak lepiej być żywym?

Last edited 1 rok temu by kamień.
Maras
Maras
1 rok temu

Jeśli nasza cywilizacja ulegnie zagładzie, potem za kilka tysięcy lat powstanie nowa cywiliza to z naszych małych zagajników, też urosną olbrzymie , kilku tysięczne olbrzymie drzewa 🤔

Marcin
Marcin
Reply to  Maras
1 rok temu

Popieram
Obie skrajnosci sa beee , i tych ekoswirow i tych niszczycieli przyrody . Edukacja edukacja i jeszcze raz edukacja w zdrowym rozsadku . Piekne powiedzenie : Niebyło nas był LAS niebedzie nas bedzie las . Apeluje o rozsadek wszystkich.

Marek
Marek
1 rok temu

Ciekawe skąd te długości życia owych drzew? Podejrzewam, że wyssane z palca, bo informacji na temat źródła tych danych brak

Piotr Stanisławski
Piotr Stanisławski
Admin
Reply to  Marek
1 rok temu

Czy słyszałeś o słojach drzew i ich liczeniu?

Jan
Jan
Reply to  Marek
1 rok temu

Istnieje taka nauka która tym się zajmuje – Dendrochronologia.
Więcej szczegółów znajdzie Pan w każdej dobrej encyklopedii.

lipa
lipa
1 rok temu

najwięcej to wycina się lasów państwowych żeby realizować za te pieniądze różne wizje rządzących i napychać portfel najważniejszym na stołkach w lasach państwowych.

Inka
Inka
1 rok temu

Dziękuję za artykuł, ważne aby o tym mowic/pisac. Przyroda jest naszym wspólnym dobrem o które wszyscy powinniśmy dbać. Im szybciej każdy to sobie uświadomi tym lepiej dla nas i naszych dzieci…

Janusz
Janusz
1 rok temu

Pomijając w

Marian
Marian
1 rok temu

Zmiany klimatyczne to spuścizna społeczeństwa XX wieku i tylko my i nasi rodzice i dziadkowie są odpowiedzialni za nadmierny konsumpcjonizm, bezsensowne przedsięwzięcia, przepalanie zasobów dla własnej często bezcelowej uciechy itp… no tak zostaliśmy nauczeni od jeszcze starczych pokoleń, które wydzierały przyrodzie ziemię pod uprawy lub kradły miód z uli, od ludzi dla których przyroda miała 'niewyczerpalne’ zasoby. Nie ma ich co za to winić, podobnie jak ludzie na zdjęciu z wyciętą w 1891 sekwoją robili to co każdy człowiek potrafi – starali się PRZETRWAĆ, a że technologia była taka jaka była to wycinali drzewa, z których produkowali „słupki do ogrodzeń… Czytaj więcej »

Wojciech
Wojciech
1 rok temu

To dlaczego kupujecie meble z płyty meblowej? Najpierw wycina się lasy, żeby potem zmielić pnie drzew i zrobić z wiórów płytę, a po 5-10 latach wyrzuca się meble i kupuje nowe. Gdyby z tego drewna zrobić meble ludzie używaliby je dziesiątki lat.

Last edited 1 rok temu by Wojciech
Nie ma więcej wpisów
23
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: