captcha image

A password will be e-mailed to you.
Fot. Rickbrk/Pixabay

Fot. Rickbrk/Pixabay

Czynność, która wydaje się niewinna – karmienie kaczek chlebem w pobliskim parku – sprawia nam przyjemność, kaczki chodzą najedzone, wszyscy są szczęśliwi. Ba, w samej Anglii kaczki zjadają ponad sześć milionów bochenków chleba rocznie – ale zdecydowanie z takiego dokarmiania jest więcej szkody niż pożytku. Większość odmian chleba to po prostu śmieciowe żarcie dla kaczek, chociaż biały chleb jest najgorszy i może doprowadzić do różnych problemów, w tym fatalnego schorzenia o nazwie “anielskie skrzydło.”

Ta wada sprawia, że w wyniku deformacji ostatniego stawu skrzydła lotki ptaka odstają, zamiast leżeć blisko ciała. Gdy schorzenie rozwinie się, uniemożliwia latanie, co dla dzikiego ptaka kończy się śmiercią. Nie istnieje żaden zabieg, który mógłby pomóc, a “anielskie skrzydło” spowodowane jest właśnie niewłaściwą dietą o zbyt wysokiej zawartości białek i węglowodanów, przy niedoborze witamin D, E i manganu. Dokładnie taką dietę zapewniają ptakom posiłki głównie oparte na białym chlebie.

Uzależnienie

Bezustanne dokarmianie ptaków (“Co się pan czepia, przecież dziecko tylko rzuci kaczuszkom chlebek!”) powoduje, że ptaki zaczynają polegać na tym źródle pożywienia, zamiast na swojej naturalnej diecie. To porównywalne z karmieniem swoich dzieci samą niezdrową żywnością; w końcu uzależnią się od niej, nie będą chciały jeść czego innego, zaczną chorować. Podsumowując – dokarmianie kaczek chlebem daje im dostęp do bardzo niezdrowej diety, która ostatecznie robi im bardzo poważną krzywdę.

A skoro nie chleb, to co?

Kaczki i łabędzie można karmić drobno pokrojonymi warzywami (np. marchewką, białą kapustą), ziarnami zbóż, niełuskanymi pestkami słonecznika, ugotowaną kaszą gryczaną, jęczmienną lub pęczakiem – oczywiście wszystko to bez soli. Dostępna jest też specjalna karma dla ptaków wodnych. Co ważne – NIE sypiemy jedzenia do wody. Rozsypujemy je na brzegu. I jeszcze jedno – jeśli karmić, to w czasie mrozów. Karmienie, gdy kaczki same doskonale sobie poradzą, na pewno im nie pomoże.

Anielskie skrzydło. Fot. Cengland0/Wikimedia Commons; CC BY 3.0

Anielskie skrzydło. Fot. Cengland0/Wikimedia Commons; CC BY 3.0

Co więcej, rzucanie chleba do stawów ma też zły wpływ na samą wodę, zanieczyszczając jej ujścia, doprowadzając do rozrastania się szkodliwych zakwitów na powierzchni, wspomagając wzrost pleśni.

Pamiętaj: Tylko dlatego, że coś robi się od bardzo dawna, nie oznacza, że jest to coś dobrego. Być może po prostu nie wiedzieliśmy, że to coś złego. 

 

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów