captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
Elektrownia atomowa Tihange. Fot. © Traumrune / Wikimedia Commons / CC BY 3.0

Elektrownia atomowa Tihange. Fot. © Traumrune / Wikimedia Commons / CC BY 3.0

“Czy to prawda, że w Belgii miała miejsce awaria elektrowni atomowej i nad Polskę nadciąga chmura radioaktywna? Czy trzeba zażywać jodek potasu?”. Dostaliśmy dziś już kilka takich pytań z różnych źródeł. Jaka jest sytuacja?

Od razu wyjaśniamy:

 1. Nie było dziś ani w ostatnich dniach żadnej awarii w żadnej europejskiej elektrowni atomowej. 
 2. Nie ma skażenia, nie ma zagrożenia ani w Polsce ani w innych krajach europejskich. 
 3. NIE NALEŻY zażywać jodku potasu ani innych preparatów jodowych.

Do sprawy odniosła się przed chwilą Państwowa Agencja Atomistyki. Na jej stronie czytamy:

W związku z pojawiającymi się zapytaniami dotyczącymi bezpieczeństwa belgijskiej elektrowni jądrowej Tihange, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że na terenie elektrowni nie doszlo do awarii, a w związku z tym nie istnieje jakiekolwiek zagrożenie radiacyjne na terenie Polski. Dystrybucja tabletek ze stabilnym jodem na terenie okolic elektrowni jest działaniem wynikającym z polityki bezpieczeństwa i nie wynika z jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej. Dzięki temu mieszkańcy są wyposażeni w środki bezpieczeństwa, gdyby do awarii doszło w przyszłości.  Uwzględniając powyższe, nie należy podejmować żadnych działań, a w szczególności przyjmować preparatów z jodem na własną rękę. 
Państwowa Agencja Atomistyki jako dozór jądrowy prowadzi bieżący monitoring sytuacji radiacyjnej kraju 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Nie nastąpiło jakiekolwiek podwyższenie poziomu promieniowania jonizującego nad terytorium Polski. Z danych monitoringowych Komisji Europejskiej (system EURDEP) wynika, że sytuacja radiacyjna w Europie również nie odbiega od normy (brak zagrożenia radiacyjnego).

Źródło fałszywej informacji

Skąd wzięła się fałszywa informacja o awarii w elektrowni atomowej w Belgii? Jej źródłem jest wiadomość o tym, że mieszkańcy Akwizgranu i okolic otrzymali możliwość darmowego pobierania z aptek tabletek z preparatami stabilnego jodu (1, 2, 3, 4). Związane jest to z obawami dotyczącymi znajdującej się 70 km od miasta belgijskiej elektrowni atomowej Tihange.
Co jednak najważniejsze – NIC SIĘ NIE WYDARZYŁO w tej elektrowni. Tabletki nie są wydawane po to, by je zażywać. Zostały udostępnione na wszelki wypadek, gdyby kiedyś, w przyszłości, doszło do awarii. To działanie wyłącznie prewencyjne.

 

Rzekoma awaria elektrowni atomowej w Belgii – nic złego się nie stało!
4 (80.5%) 40 głosów

Czego u nas szukaliście?

 • BobekKozi

  O awarii w Czarnobylu też milczano i przekazano do wiadomości publicznej po kilku dniach, kiedy ten syf już dawno był nad Polską.

 • wroc

  Dostałem właśnie informację od zaprzyjaźnionego wojskowego żebym na noc pozamykał okna w domu bo idzie “chmura pyłu” bo był wybuch w Belgii!!!!

  • Ale nie było.

  • Mad

   bawi cię pisanie tych bredni

  • vinni

   Pozdrawiam Wuja.

  • abc

   A są może jakieś filmiki stamtąd na youtube? Każdy ma komórkę, wielu kamerę GoPro, więc filmików powinien być cały wysyp. Widział ktoś może?

 • Qwerty

  Skąd pewność ze nie było ? Moja Siostra mówi ze był wybuch w Belgii i żeby zamknąć okna na noc.

  • Stąd, że poziom promieniowania nie jest nigdzie podniesiony.

 • raz to przeszedłem

  To dlaczego rządowymi kanałami podawana jest ta informacja tylko dla wiedzy rządzących

 • Dezinformacja społeczeństwa

  Też dowiedziałem się od zaufanej osoby z kręgów rządowych, że doszło do wycieku w elektrowni. Dlaczego dezinformujecie ludzi?!!!

  • Cóż za mocny dowód!
   Dlaczego rozsiewasz plotki?

   • Dezinformacja społeczeństwa

    Chcesz powiedzieć, że osoba pracująca w kancelarii prezydenta kłamie lub ktoś ją wkręca? Dlaczego straż pożarna już wie o wycieku, a ludzie nie?????

    • Może sama nie wie? Podaj jej nazwisko, sprawdzimy informację.
     Straż pożarna wie? Jakieś dowody, fakty?
     A, i postawienie wielu znaków zapytania nie podnosi Twojej wiarygodności.

     • Dezinformacja społeczeństwa

      Nazwisko? Chyba żartujesz…
      Jakich dowodów Ty chcesz? Na piśmie? Nagrania? Niby dlaczego mam nie wierzyć tej osobie? A wiele znaków zapytania świadczy o moim zdziwieniu, a nie wiarygodności mojej wypowiedzi. Skoro obstawiasz przy swoim, niech tak będzie. Pozdrawiam

     • Jakichkolwiek dowodów. Poza plotką.
      Bo wszystkie wiarygodne, specjalistyczne agencje i instytuty badawcze pokazują dane, zgodnie z którymi nic się nie stało. A Ty mówisz o jakimś anonimowym kimś, kto coś wie. Tylko nie wiadomo co wie, skąd wie ani właściwie czy ten ktoś istnieje.
      Niby dlaczego mamy wierzyć takiemu nikomu?

     • Dariusz Knocinski

      Problem leży w tym, że ta plotka wypłynęła z kręgów rządzących i wojskowych.
      To mogę potwierdzić bo też z takiego źródła ją otrzymałem.

     • Tak, do nas też dotarła z podobnego środowiska. Co raczej źle świadczy o informatorach, niż podnosi wiarygodność plotki.

     • Dżejms Bonk

      Pytanie: czyj informator mówił prawdę?

     • My nie korzystamy z informatora. My korzystamy z wiedzy specjalistów.

     • Alba Thistle

      Panie Piotrze, a dlaczego się Pan go czepia? Może niech się Pan lepiej zapyta, dlaczego rząd albo prezydent nie wydali oświadczenia? Niech wyjdzie głównodowodzący straży pożarnej i powie nazywam się generał doktor inżynier taki a taki i wam mówię Polacy nic się nie stało? No proszę zacytować jakieś oświadczenia? Nie ma? No właśnie. A dlaczego Pan się czepia czytelnika, co to jest w ogóle że Panu znaki zapytania przeszkadzają? Facet ma taką formę ekspresji? To co? Że głupi bo stawia znaki zapytania? Nie proszę Pana, mądry bo pyta a kto pyta nie błądzi. A czy czytał Pan warunki grupy dyskusyjnej Disqus? Rozumiem że do moderatora się nie stosują? Taki komentarz już w czasach Arystotelesa mówiło się że jest ad personam i świadczy o braku kultury i braku argumentów ad rem. Bravo! Bardziej crazy niż nauka niestety.

     • Oświadczenie cytuję w tekście. Y prezydenci mają wydawać oświadczenia za każdym razem, kiedy w internecie pojawi się kolejna głupia plotka na dowolny temat? Od tego są odpowiednie organy złożone ze specjalistów. I właśnie taki organ wydał oświadczenie, które cytuję.
      A co do formy komentarza – zaczęło się od oskarżenia nas dezinformowanie. Rozmowa w tym tonie po prostu mi nie odpowiada.

  • Dżejms Bonk

   Też otrzymałam informację, że doszło już do wycieku do ziemi. Czekam na dalsze informacje od osoby mieszkającej blisko miejscowości, w której jest ta elektrownia.
   A że nie podano do publicznej wiadomości? Ktoś w poniższych komentarzach sugerował, że nie ma co porównywać do Czarnobylu, bo wtedy były większe blokady informacyjne. Szkoda, że tak mało ludzi jest świadomych, jak dziś w mediach robią z nas idiotów.
   Dlatego wolę czerpać info od osoby tam mieszkającej niż czekać na łaskawe wiadomości z mediów publicznych.

 • Alba Thistle

  Panie Piotrze z całym szacunkiem, jakie ma Pan kompetencje w tym żeby twierdzić że nie ma zagrożenia? Bo pisze Pan od lat o nauce? To nie są wystarczające kompetencje. Ja od lat pisze o matematyce i fizyce kwantowej ale nie czyni mnie to matematykiem ani fizykiem kwantowym. I dlaczego sfery rządowe pod konkretnym imieniem i nazwiskiem nie wydały oświadczenia? Może po to, że nikt poważny nie będzie kłamał w żywe oczy żeby nie ponieść pózniej odpowiedzialności? Ja sama w dzieciństwie przeżyłam czasy czarnobylskie, dokładnie tak samo Polacy nic się nie stało, macie tu płyn lugola na wszelki wypadek. A jako lekarz Panu mowię że nie wydaje sie preparatów jodu bez powodu.

  • Panie anonimie. Ja nie twierdzę, że nie ma zagrożenia. Twierdzą tak fachowcy, na których opinii polegam i których cytuję.
   “Sfery rządowe” wydały oświadczenie. Jest w tekście.
   Skoro jesteś, anonimie, lekarzem to jak sądzisz – do kogo powinien zwrócić się człowiek chory: do lekarza czy przypadkowego ktosia z internetu? Na czyjej opinii polegać?
   Ja polegam na opinii fachowców od zagrożeń radiacyjnych. Radzę robić to samo. Chyba że chcesz wierzyć w światowe spiski.

  • Magdalena Szmal-Nowak

   [PONIŻSZA INFORMACJA JEST NIEPRAWDZIWA – przypis moderatora]
   Uwaga: Nad Polska znajduje sie radioaktywna chmura ( awaria reaktora jadrowego w Belgii). Lepiej zeby dzis i jutro przede wszystkim dzieci w ogole nie wychodzily na dwor. Tej informacji niestety nie ma w serwisach a jesli sa to lakoniczne. Info jest od znajomego pani nauczycielki Boniakowskiej pracujacego w Nar.Centrum Badan Jadrowych. Przeslij dalej te wiadomosc. To pewne informacje. TAKĄ INFORMACJĘ OTRZYMAŁAM OD ZNAJOMEGO!!!!!!

   • @magdalenaszmalnowak:disqus Czy Ty w ogóle czytałaś nasz tekst?! Rozsiewasz głupie plotki. W dodatku wypisujesz bzdury, które mogą ludziom zrobić krzywdę.
    Wyciąłem z Twojego komentarza to, co może ludziom zaszkodzić.
    Nie rozsiewaj takich idiotyzmów, wstydź się.

    • abc

     W moim przypadku ten “znajomy z Nar.Centrum Badań Jądrowych” był znajomym innej osoby. Cała sytuacja wygląda jak wirus albo akcja trolla, który podmienia nazwiska w komunikacie i rozsyła dalej.

     • Konsultowaliśmy to z NCBJ. Nie kojarzą tam takiej pani.

     • abc

      To akurat nie musi być dziwne. Chyba że przepytano wszystkich pracowników. Poza tym, jeśli ktoś podaje taką informację poza oficjalną ścieżką, na pewno się do tego nie przyzna. Ja już nazwiska tej “swojej” informatorki nie będę podawał. Załóżmy, że jeśli jest prawdziwą osobą, może być jej wstyd.

   • Magdalena Szmal-Nowak

    Oj wstydzę się wstydzę, i nie na ty proszę uprzejmie, a ponadto napisałam pod spodem że otrzymałam taką informację a nie że twierdzę że tak jest na 100%

    • Tu piszemy na “ty”. Taki zwyczaj. Jak się nie wie, to najlepiej nie pisać. A już zwłaszcza pod tekstem, który daną bzdurę obala.

 • Alba Thistle

  Dzieci zobaczcie tu,
  http://radioactiveathome.org/map/
  Muszę jeszcze sprawdzić wiarygodność bo kto i jakimi metodami bada te Siverty, co to za ponadgraniczna radiologiczna siatka anonimous, trochę dziwne ale co szkodzi sprawdzić.

  • Bea Miko

   i jak, wiadomo coś? Nie mam zaufania do mediów publicznych, za długo w nich pracowałam…

   • Tak.
    Nigdzie nie wzrosło promieniowanie.
    Nie ma żadnych informacji potwierdzających awarię.
    Nic niepokojącego nie dzieje się w okolicach elektrowni.
    Podsumowując – jedynym źródłem zamieszania jest plotka, która powstała w wyniku akcji dystrybucji tabletek jodowych w jednym mieście.

    • Damian

     A akcja powstała na skutek przegranego procesu sądowego obywateli z zarządem elektrowni żeby ją wyłączyć, zamiast tego przedłużono jej eksploatację do 2025-go roku.

 • Unruhe

  O Czarnobylu też dlugo nikt nie pisał Niemcy nie rozdają tabletek bez powodu więc czy to tylko fake hmm no nie wiem

  • Nie Niemcy, tylko władze jednego miasta.
   I rozdają z konkretnego powodu – uważają, że elektrownia atomowa znajdująca się kilkadziesiąt kilometrów od miasta może w przyszłości stanowić zagrożenie.
   I tyle.

 • JQ
  • Wydarzenia, których dotyczy ten tekst miały miejsce miesiąc wcześniej.

Nie ma więcej wpisów