captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
Straszne twarze - dziwne złudzenie optyczne

Straszne twarze – dziwne złudzenie optyczne

Zwykle prezentujemy Wam zjawiska, które mają swoje naukowe wyjaśnienie. Ale nie tym razem. Złudzenie, które możecie zobaczyć działa w nieznany jeszcze sposób. Oczywiście nie ma w tym niczego nadprzyrodzonego (brrrr…) – po prostu jesteśmy świadkami powstawania nowej naukowej teorii. Mamy już więc doświadczenie i dopiero powstają hipotezy mające je wyjaśnić. Potem przyjdzie czas na weryfikację i teorię. A więc – nauka tworzona na żywo.

To zjawisko zaobserwował student Sean Murphy, który przygotowywał zestaw twarzy do innego doświadczenia. Ustawił je tak, by pokrywało się położenie oczu i przeglądał kolejne zdjęcia. Nagle zauważył jakieś dziwne zniekształcenie, które umykało gdy uważniej się wpatrywał. W ten sposób odkrył zjawisko nazwane efektem zniekształcenia wyskakujących twarzy. Uwydatnia ono każdą cechę zestawianych twarzy – powiększa duże szczęki, zmniejsza małe nosy i poszerza szerokie czoła. Efekt – dość straszny.

Poniższy film zmontowany z twarzy celebrytów (którzy z pewnością brzydcy nie są) zdobył w zeszłym roku drugą nagrodę w konkursie na najlepszą iluzję roku. Naszym zdaniem powinien był zdobyć miejsce pierwsze.

Ale do rzeczy. Sprawa jest prosta. Włączcie film i patrzcie na krzyżyk na środku. Po chwili zobaczycie dziwne zniekształcenie twarzy. W dowolnym momencie możecie oderwać wzrok od krzyżyka i spojrzeć na oblicza. Staną się normalne. Możecie też zatrzymać film i obejrzeć go patrząc na same twarze. Nie zostały w żaden sposób zmienione. To nasz mózg funduje nam takie dziwne zjawisko.

Straszne twarze – dziwne złudzenie optyczne
4.5 (89.23%) 26 głosów

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów