captcha image

A password will be e-mailed to you.
Straszne twarze - dziwne złudzenie optyczne

Straszne twarze – dziwne złudzenie optyczne

Zwykle prezentujemy Wam zjawiska, które mają swoje naukowe wyjaśnienie. Ale nie tym razem. Złudzenie, które możecie zobaczyć działa w nieznany jeszcze sposób. Oczywiście nie ma w tym niczego nadprzyrodzonego (brrrr…) – po prostu jesteśmy świadkami powstawania nowej naukowej teorii. Mamy już więc doświadczenie i dopiero powstają hipotezy mające je wyjaśnić. Potem przyjdzie czas na weryfikację i teorię. A więc – nauka tworzona na żywo.

To zjawisko zaobserwował student Sean Murphy, który przygotowywał zestaw twarzy do innego doświadczenia. Ustawił je tak, by pokrywało się położenie oczu i przeglądał kolejne zdjęcia. Nagle zauważył jakieś dziwne zniekształcenie, które umykało gdy uważniej się wpatrywał. W ten sposób odkrył zjawisko nazwane efektem zniekształcenia wyskakujących twarzy. Uwydatnia ono każdą cechę zestawianych twarzy – powiększa duże szczęki, zmniejsza małe nosy i poszerza szerokie czoła. Efekt – dość straszny.

Poniższy film zmontowany z twarzy celebrytów (którzy z pewnością brzydcy nie są) zdobył w zeszłym roku drugą nagrodę w konkursie na najlepszą iluzję roku. Naszym zdaniem powinien był zdobyć miejsce pierwsze.

Ale do rzeczy. Sprawa jest prosta. Włączcie film i patrzcie na krzyżyk na środku. Po chwili zobaczycie dziwne zniekształcenie twarzy. W dowolnym momencie możecie oderwać wzrok od krzyżyka i spojrzeć na oblicza. Staną się normalne. Możecie też zatrzymać film i obejrzeć go patrząc na same twarze. Nie zostały w żaden sposób zmienione. To nasz mózg funduje nam takie dziwne zjawisko.

Czego u nas szukaliście?

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Damian
Damian
8 lat temu

Dobre dobre XD

ja
ja
8 lat temu

Nie widzę, nie działa u mnie 🙁 Czy odległość ma znaczenie? Okulary na nosie?

Kawka
Kawka
8 lat temu

U mnie zez rozbieżny, zjawisko nie występuje…

nina
nina
8 lat temu

Ale o co chodzi? Niczego niezwykłego nie widzę…

inka
inka
8 lat temu

Widzę! Gdy się wpatruję w krzyżyk kątem oka „widzę” wykrzywione twarze lub dziwne oczy oraz bardzo grube rzęsy u niektórych kobiet.

sachi
sachi
7 lat temu

nie dziala

idrin
idrin
6 lat temu

No bez urazy, ale wyjaśnienie jest banalne. Po protu mózg próbuje z dwóch różnych twarzy 'skleić sobie’ jedną, bo gdy patrzymy na krzyżyk, to mózgowi się wydaje, że zezujemy, i próbuje to skorygować. W ten sposób pierwsza twarz jest deformowana drugą i na odwrót.
Spróbujcie po lewej i prawej stronie pokazać identyczną twarz. Nic się nie stanie, co najwyżej wrażenie lekkiego 'pływania’, gdy mózg próbuje zmusić oczy do akomodacji.

Kris
Kris
Reply to  idrin
2 miesięcy temu

Chyba nie koniecznie, ten sam efekt występuje nawet, gdy zakryłem jedną z twarzy i patrzyłem na krzyżyk.

Magda
Magda
6 lat temu

nasz mózg usiłuje wyciągnąć medianę 🙂

Piotrr SWlkp
Piotrr SWlkp
5 lat temu

Ja bym to nazwał „złudzeniem karykatur”.

Kl
Kl
4 lat temu

Ciekawe czy zestawione karykatury zmieniłyby się w normalne twarze :p

Nie ma więcej wpisów
11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x