captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Jakiś czas temu internet podzielił się na dwa obozy z powodu niebieskiej (będę się upierać do końca życia) sukienki. Okazało się, że nasz mózg i oczy potrafią nas nieźle oszukać. Dziś w głowach internautów miesza Akiyoshi Kitaoka, japoński psycholog, który zajmuje się także badaniem iluzji optycznych. Pytanie dnia brzmi dziś – jakiego koloru są te apetyczne truskawki?

Akiyoshi opublikował w serwisie Twitter zmodyfikowane zdjęcie truskawkowego ciastka i wywołał małą burzę. Ciężko bowiem uwierzyć, że po raz kolejny wcale nie widzimy tego, co wydaje nam się, że widzimy.

Te truskawki nie są wcale czerwone!

Wystarczy włączenie programu graficznego (na szybko można spróbować też z przeglądarkowymi dodatkami, jak na przykład ColorZilla) żeby dowiedzieć się, że truskawki nie są czerwone. Technologia brutalnie obnaża to, jak bardzo oszukuje nas mózg – owoce ewidentnie są szare.

Na zdjęciu nie ma ani jednego czerwonego piksela – nasze oczy zdecydowanie oszukują. Wartości RGB dla koloru truskawek to 75, 77, 76 (hex #4b4d4c).

Dlaczego widzimy czerwone truskawki?

Iluzja optyczna wykorzystana przez Kitaokę polega na prostym mechanizmie. Mózg próbuje zrekompensować nam odmienne lub trudne warunki oświetleniowe i sprawić, żebyśmy widzieli choć zbliżony realny kolor obserwowanego przedmiotu. W tym przypadku starał się wyeliminować nadmiar koloru niebieskiego.

By to zrobić, mózg wykorzystuje nabyte doświadczenie i przeprowadza “kolorystyczne obliczenia”. Przede wszystkim stara się ustalić, jakim kolorem została oświetlona scena. Najłatwiej zrobić to znajdując w niej elementy, które oryginalnie były białe. Doświadczenie podpowiada, że mogą to być wnętrza przekrojonych truskawek oraz talerz. Na tej podstawie mózg określa, że światło musiało być sinozielone.

Teraz przychodzi czas na obliczenie – od kolorów widocznych na obrazku odejmowany jest kolor światła. To pozwala określić, jakie prawdopodobnie były początkowe kolory przedstawionych obiektów.

Ten mechanizm jest bardzo ważny, bo dzięki niemu możemy określać z całkiem dużą dokładnością kolory rzeczy oświetlonych przez żarówkę czy zachodzące słońce.

fot. Akiyoshi Kitaoka (Twitter)

Oczywiście na pewno znajdzie się co najmniej klika osób odpornych na to złudzenie optyczne – niektórzy widzą szare truskawki na nieco jaśniejszym tle. Jednak zdecydowana większość internautów zdecydowanie zaprzeczyła, jakoby owoce były szare – programy graficzne nie pozostawiły jednak wątpliwości.

Zielony czy niebieski?

Profil Akiyoshiego Kitaoki na Twitterze zawiera całą masę iluzji optycznych, a swojej stronie internetowej naukowiec także pokazuje wiele przykładów tego typu złudzeń. W część naprawdę trudno uwierzyć – jak choćby w słynne już spirale. Ile kolorów widzicie na obrazku poniżej?

Zazwyczaj pierwsza odpowiedź, która się nasuwa, to cztery: róż, pomarańcz, błękit i zieleń. Okazuje się jednak, że na obrazku występują tylko trzy barwy – zielone i niebieskie spirale są tak naprawdę tego samego koloru! Nie wierzycie? Sprawdźcie sami. Pomarańcz i róż wpływają na odbiór pozostałych barw. Jeśli powiększycie rysunek, to sami zobaczycie, że błękit i zieleń, to tak naprawdę jeden kolor. A który? Sami powiedzcie!

źródło: Bad Astronomy

 

Te truskawki nie są czerwone! Naukowe wyjaśnienie dziwnego złudzenia
4.5 (90%) 6 głosów

Czego u nas szukaliście?

 • lud

  Złudzenie z truskawkami jest świetne, rzeczywiście sprawdzając kolor poszczególnych pikseli można się zdziwić…, ale tylko na początku. Przy głębszej analizie nie jest to już takie oczywiste. W obrazie znalazłem między innymi piksel o kolorze #c0bfba (R:192 G:191 B:186) w którym zawartość koloru czerwonego jest największa spośród 3 barw składowych (red green blue), ich nasycenie jest mocno zredukowane, co nie znaczy że przewaga czerwonego nie istnieje. Także nie jest to tak że koloru czerwonego brak w obrazie – z bliska czerwony wydaje się być szarym ale w rzeczywistości nie jest. Ma niemalże tyle samo składowej czerwieni jak otaczające go barwy, różnica polega na otoczeniu truskawek – która to rzeczywiście czerwieni zawiera bardzo mało np: #6db2b7 (R:109 G:178 B:183) w stosunku do zielonego i niebieskiego. Tak program graficzny (autokolor) jak i oko radzi sobie doskonale z odkodowaniem 🙂

 • Szymon

  Ciekawe jest to, że na miniaturce zdjęcia na fb, które jest obcięte tak, że widać tylko truskawki i widać, że są one szare (przynajmniej ja tak widzę). Ale już na pełnym zdjęciu widzę czerowne 😉

 • Filip Białogrecki

  Trochę kłamstwo bo na kolor szary składają się czerwone subpiksele wynika to z budowy piksela (4 małe “diody”: jedna zielona, jedna czerwona, 2 niebieskie) by wyświetlić kolor szary wszystkie te diody sa odpowiednio zapalonez reszta widac to w RGB że czerwony kolor pali sie z siłą 75. Czyli kolor czerwony dociera do naszego oka.

 • PolishPROGamer

  Ja nie nabrałem się na spirale 😛

Nie ma więcej wpisów