captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Ogromna bryła ambry z Omanu. Fot. Twitter/@zajel_oman

Ogromna bryła ambry z Omanu. Fot. Twitter/@zajel_oman

To się nazywa mieć wielkie szczęście – trzech rybaków z Omanu wyłowiło z morza gigantyczną, ważącą 60 kg bryłę bezcennego efektu niestrawności wieloryba. Ogromna bryła ambry warta jest prawdopodobnie nie mniej niż 3 miliony dolarów.

Ambra jest prawdopodobnie wydzieliną żołądka wieloryba, która służy do zlepienia ze sobą resztek jedzenia czy innych materiałów, które nie mogą zostać strawione. Taka bryła wydostaje się z kaszalota jednym lub drugim jego końcem – może zostać zwymiotowana przez zwierzę lub pokonać całe jelita i wyjść wraz z odchodami. Na szczęście dla omańskich rybaków bryła ambry nie tonie, a unosi się na wodzie.

Śmierdzi, pogłębia i utrwala

Jakkolwiek paskudnie brzmiałoby pochodzenie ambry, pozostaje ona niezwykle cennym surowcem wykorzystywanym przede wszystkim przy wytwarzaniu perfum. Podczas utleniania ambra zyskuje szczególny zapach, który porównywany jest z końskim potem, morzem, wydzieliną kałamarnicy, a czasami po prostu obornikiem. Jednak użyty we właściwej proporcji aromat ten ponoć niezwykle pogłębia zapach perfum, a ponadto doskonale je utrwala, dzięki czemu działają dużo dłużej.

Dawniej ambrę pozyskiwano z zabitych kaszalotów penetrując ich jelita. Jednak ochrona tych zwierząt sprawiła, że na rynku została tylko ta ambra, którą udało się złowić lub znaleźć na plaży wyrzuconą przez morze. Oczywiście powstało wiele produktów mających ją zastąpić, jednak nadal ta oryginalna jest bardzo poszukiwana.

Trzech rybaków trafiło na pływający skarb na północno-wschodnim wybrzeżu Omanu. Ich znalezisko zostało wycenione na nie mniej niż 2,8 mln dolarów, jednak zapewne trafi na aukcję, gdzie uzyska wyższą cenę.

Nie ma więcej wpisów