captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

What if? A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania

What if? A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania

„What if? A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania” Randalla Munroe

Na początek ostrzeżenie. Tytuł książki trzeba przeczytać ze zrozumieniem. Ja tego nie zrobiłem i przez to na początku czułem się nieco… zdezorientowany. Oczekiwałem (sam nie wiem czemu) porządnych i spokojnych pytań, jakich sporo dostajemy na crazynaukowego maila: „dlaczego niebo jest niebieskie” czy „ile waży chmura”. Tymczasem kluczowe w tytule słowa to „absurdalne” i „hipotetyczne”. Bo pytania, na które odpowiada Randall Munroe są właśnie takie.

„Z jakiej wysokości trzeba by upuścić stek, aby w chwili uderzenia o ziemię był już wysmażony?”

„Czy strzelające w dół karabiny maszynowe mogą działać jak plecak odrzutowy?” (tak!)

„Jakie są szanse na to, że jeśli zadzwonimy pod przypadkowy numer telefonu i powiemy ‘na zdrowie’, trafimy na osobę, która przed chwilą kichnęła?”

Godny podziwu jest zapał i zaangażowanie, z jakim autor poszukuje odpowiedzi na te pytania. Bo każda z nich staje się rozrastającą się opowieścią pełną dygresji i dziwnych skojarzeń. Zawsze dowiadujemy się więcej, niż oczekiwaliśmy a często więcej, niż byśmy chcieli.

Koniecznie trzeba tu dodać, że Randall Munroe jest też rysownikiem – od lat tworzy komiksy znane światu jako xkcd. Oczywiście „What if? A co gdyby?” jest ich pełne. I są cudownie zabawne.

To nie jest książka do przeczytania. To książka do poczytywania po kawałku i delektowania się ogromnym ładunkiem wiedzy, która tylko w pierwszej chwili wydaje się niepotrzebne i wydumana. Bardzo polecamy wszystkim, którzy mają wyobraźnię.

„What if? A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania”, Randall Munroe, Wydawnictwo Czarna Owca.

http://www.czarnaowca.pl/varia/what_if_a_co_gdyby,p118929193

Nie ma więcej wpisów