captcha image

A password will be e-mailed to you.
Wrota Piekieł w Turkmenistanie, czyli płonące złoże gazu ziemnego. Fot. Brian Shrader/Flickr

Wrota Piekieł w Turkmenistanie, czyli płonące złoże gazu ziemnego. Fot. Brian Shrader/Flickr

Ta gigantyczna dziura nazywana jest przez miejscowych Wrotami Piekieł. Płonie bez przerwy od (prawdopodobnie) 50 lat, niedaleko wioski Derweze na pustyni Kara-kum w Turkmenistanie.

Ten rejon Turkmenistanu jest bogaty w złoża gazu ziemnego. W 1971 roku radzieccy geolodzy wykonywali tam odwierty i natrafili na wyjątkowo płytkie złoże, tzw. kieszeń gazową. Nagle ciśnienie pod ziemią gwałtownie spadło i pech chciał, że kawał gruntu zapadł się pod badaczami. Na szczęście nikt nie zginął, ale z wielgaśnej dziury mającej 70 metrów średnicy i 25 metrów głębokości zaczął wydobywać się gaz ziemny.

By nie zagrażał okolicznym mieszkańcom, radzieccy specjaliści postanowili go podpalić. Całość miała sama zgasnąć po kilku tygodniach. W tym roku mija 50 lat, a Wrota Piekieł wciąż płoną. I nie wiadomo, jak długo to jeszcze będzie trwało.

Tak przynajmniej głosi najpopularniejsza wersja tej historii. Inna mówi, że dziura powstała jeszcze w latach 60., ale podpalono ją dopiero w latach 80. Jak dotąd brak dokumentów potwierdzających w stu procentach którąkolwiek z tych wersji.

Krater widoczny jest z odległości kilku kilometrów, zwłaszcza nocą. Stał się lokalną atrakcją turystyczną, do której organizowane są wycieczki z noclegiem na pobliskim kempingu.

Fot. Tormod Sandtorv/Wikimedia

Fot. Tormod Sandtorv/Wikimedia

Fot. Tormod Sandtorv/Wikimedia

Fot. Tormod Sandtorv/Wikimedia

Fot. Flydime/Flickr/Wikimedia

Fot. Flydime/Flickr/Wikimedia

Fot. P.Lechien/Wikimedia

Fot. P.Lechien/Wikimedia

Zobaczcie na filmie, jak wygląda płonąca dziura:

Nie jesteśmy portalem. To blog tworzony przez dwie osoby – Olę i Piotra. Jeśli nasz tekst Ci się spodobał, do czegoś się przydał lub coś wyjaśnił – to świetnie. Wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były rzetelne i jasne. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy 🙂
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polecamy też:

Woda, która świeci w nocy

Czym są te dziwne rzeczy wciąż pływające mi przed oczami?

Czego u nas szukaliście?

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
3r23
3r23
8 lat temu

ruscy naukowcy . he he . nie sluchac ich.

lol
lol
8 lat temu

Gaz się ulatnia i to się pali proste.

gdddf
gdddf
Reply to  lol
1 rok temu

Nie da się tego zgasić wodą?

trackback
Strach | Trzecie życie
6 lat temu

[…] Dla ciekawych, którzy chcieliby zobaczyć owe „Wrota piekieł”:  https://www.crazynauka.pl/wrota-piekiel-ognista-dziura-turkmenistanie-zdjecia/ […]

ZenQQ
ZenQQ
6 lat temu

ciekawe dlaczego nie można by tego obudować ogromna kopułą, poczekać względnie krótki czas by brak tlenu sam wygasił ogień, podpiąć się pod to i ciągnąć gaz….

qwqeqeqeqeqeqe
qwqeqeqeqeqeqe
Reply to  ZenQQ
6 lat temu

ale po co?

Patryk
Patryk
Reply to  qwqeqeqeqeqeqe
1 rok temu

Tlen – dwutlenek wegla – bo to jest bezsensu – debilu

trackback
BĄDŹMY RADOŚNI Z UWOLNIENIA ALE CZUJNI NA ZWODNICZE DZIAŁANIA SŁUŻB OKUPANTA ! | POLSKI OBYWATELSKI RUCH OPORU W OBRONIE NARODU POLSKIEGO I POLSKI
4 lat temu

[…] Ta gigantyczna dziura nazywana jest przez miejscowych Wrotami Piekieł. Płonie bez przerwy od 43 lat, niedaleko wioski Derweze na pustyni Kara-kum w Turkmenistanie. Ten rejon Turkmenistanu jest bogaty w złoża gazu ziemnego. W 1971 roku radzieccy geolodzy wykonywali tam odwierty i natrafili na wyjątkowo płytkie złoże, tzw. kieszeń gazową. Nagle ciśnienie pod ziemią gwałtownie spadło i pech chciał, że kawał gruntu zapadł się pod badaczami. Z wielgaśnej dziury mającej 70 metrów średnicy i 25 metrów głębokości zaczął wydobywać się gaz ziemny. By nie uchodził do atmosfery i nie zagrażał okolicznym mieszkańcom, radzieccy specjaliści postanowili go podpalić. Całość miała sama… Czytaj więcej »

Nie ma więcej wpisów
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: