captcha image

A password will be e-mailed to you.

Prezentujemy Wam naszą listę przebojów: najchętniej czytane artykuły całego 10-lecia istnienia naszego bloga! Bo 21 czerwca 2022 Crazy Nauka skończyła 10 lat! 

Post z okazji 10-lecia Crazy Nauki znajdziecie TUTAJ – poczytajcie, jak nam zleciało te 10 lat 🙂

1. Jakiego koloru jest sukienka?  

Tak się złożyło, że na ten temat mamy dwa artykuły, w dodatku oba trafiły do pierwszej dziesiątki. Dlatego popełniliśmy małe „wykroczenie” i dwa teksty o sukience pokazujemy w jednym punkcie, dzięki czemu mogliśmy sobie pozwolić na zaprezentowanie w tym zestawieniu jeszcze jednego, dodatkowego artykułu z serii BEST OF 🙂 

Jakiego koloru jest sukienka i buty? Oto naukowe wyjaśnienie

Jakiego koloru jest sukienka? Naukowcy wyjaśniają internetowy problem 

Jakiego koloru jest ta sukienka? Fot. Caitlin McNeill
Fot. Caitlin McNeill

W 2015 roku rozpętała się wielka internetowa dyskusja na temat zdjęcia sukienki opublikowanego na Twitterze. Czy jest niebiesko-czarna? Czy może biało-złota? Są też tacy, którzy widzieli raz niebiesko-czarną, a drugi raz biało złotą. Rano sukienka miała pierwszy zestaw kolorów, a po południu na tym samym zdjęciu i monitorze – inny. Oto możliwe naukowe wyjaśnienia tego fenomenu.

2. Można oglądać Ziemię na żywo z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej!  

W 2014 roku NASA umieściła na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) cztery kamery o wysokiej rozdzielczości, które przekazują na Ziemię obraz w czasie rzeczywistym. Już osiem lat temu, kiedy powstał ten artykuł, widok z tych kamer zapierał dech w piersiach, ale od tamtego czasu jakość transmisji fantastycznie się poprawiła i teraz krajobrazy powierzchni Ziemi widziane NA ŻYWO z pokładu Stacji są niemal tak powalające jak zdjęcia robione przez astronautów przez okno na ISS. 

3. Uwaga manipulacja! Film „FAŁSZYWA PANDEMIA LEKARZE PRZERYWAJĄ ZMOWĘ MILCZENIA” kłamie 

Popularność tego artykułu pokazuje, że zwalczanie fake newsów jest w naszym przypadku nie mniej ważne niż popularyzacja nauki. Tu akurat chodzi o rozprawienie się z kłamstwami na temat pandemii COVID-19 rozpowszechnianymi w wideo  pt. „Fałszywa pandemia”, który ukazał się na YouTube w kwietniu 2020 roku. Film jest pełen błędów i manipulacji, które warto zobaczyć, by w przyszłości wystrzegać się podobnych “dzieł”.

4. Komary i komarnice

Okazuje się, że krwiożercze komary (a w zasadzie ich samice) są powszechnie mylone z żywiącymi się płynnym pokarmem roślinnym i nektarem kwiatów komarnicami – sporymi owadami z rodziny koziułkowatych, w ogóle niespokrewnionymi z komarami. Wskutek tej pomyłki wiele niezdarnych w gruncie rzeczy komarnic spotyka tragiczny los… Różnice między oboma gatunkami pokazaliśmy na przejrzystej grafice.

5. Rozwiązano tajemnicę zabójczej londyńskiej mgły z 1952 roku

Plac Piccadilly Circus podczas Wielkiego Smogu Londyńskiego w 1952 roku Fot. Wikimedia Commons
Fot. Wikimedia Commons

Gdyby nie to, że cała rzecz zdarzyła się naprawdę, można by sądzić, że to scenariusz kiepskiego horroru. Przez pięć dni, od 5 do 9 grudnia 1952 roku, powietrze w Londynie stało się śmiertelnie niebezpieczne. Całe miasto wypełniła dziwna mgła, która w wielu miejscach ograniczyła widoczność do zaledwie metra. Ludzie i zwierzęta, wdychając ją, masowo umierali… Dopiero naukowe śledztwo pomogło znaleźć przyczyny tej tragedii. 

6. Pień ogromnej sekwoi – symbol potęgi przyrody i podłości człowieka

Fot. C.C. Curtis / Library of Congress Online Catalog

Ten artykuł wzbudził ogromnie dużo emocji. Gigantyczna sekwoja nazwana „Mark Twain” miała 1341 lat, kiedy została ścięta w 1891 roku. Jej długie życie rozpoczęło się w czasach, kiedy upadek Cesarstwa Rzymskiego był całkiem świeżą sprawą, a władcą Bizancjum był Justynian I Wielki. Kiedy drzewo padło, mierzyło niemal 101 metrów wysokości oraz 5,5 metra średnicy i 27,4 metra obwodu u podstawy. Większość drewna z “Marka Twaina” wykorzystano jako słupki czy gonty. A w tym samym lesie z rąk drwali padło wiele tysięcy drzew znacznie starszych niż widoczna na zdjęciu sekwoja…

7. 25 obrazków, które zmienią twoje spojrzenie na świat

Ziemia widziana zza Saturna. Fot. NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
Fot. NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Ten artykuł sprawi, że zyskacie zdrowy dystans do siebie i całej ludzkości. Pokazane przez nas 25 ilustracji – zdjęć i wizualizacji – odzwierciedla nasze rzeczywiste miejsce w kosmosie, w którym planeta Ziemia widoczna bywa jako mała “błękitna kropka”, i to tylko w korzystnej konfiguracji. 

8. Tak, Bill Gates powiedział, że szczepienia zmniejszą liczbę ludzi. O co mu chodziło?

I jeszcze jeden tekst, który rozprawia się fake newsami uparcie szerzonymi przez zwolenników teorii spiskowych w początkowym okresie pandemii COVID-19. Tak, dobrze się domyślacie: w tle czają się oczywiście chipy i “depopulacja” poprzez szczepienia… Wzięta przez nas pod lupę manipulacja jest jeszcze jednym dowodem na to, że wyrwane z kontekstu słowa to jedno z ulubionych narzędzi twórców fake newsów.

9. Burza jak prawidłowo obliczyć odległość od pioruna na podstawie czasu od błysku do grzmotu?

Być może znacie tę samą metodę liczenia, którą od dzieciństwa znam i ja: zaraz po błysku liczyło się sekundy i na każdą z nich „przypadał” jeden kilometr odległości od błyskawicy. Rzecz w tym, że przy tym sposobie liczenia wynik był aż trzykrotnie zawyżony! Tu macie ściągawkę, jak prawidłowo obliczyć swoją odległość od miejsca, w które uderzył piorun.

10. Czym są te dziwne rzeczy wciąż pływające mi przed oczami?

Rys. Wikimedia

Kropki, nitki, paski, strzępki – w skrócie: „farfocle”. Każdy z nas może je dostrzec, kiedy z lekkim opóźnieniem przepływają nam przed oczami. Dzieje się to np. wtedy, kiedy patrzymy na jasny biały sufit lub prosto w lampę, najlepiej nieco mrużąc oczy. Czy to coś groźnego? Zazwyczaj nie. Co więcej, to zjawisko ma nawet swoją nazwę… 


Nie jesteśmy portalem. To blog tworzony przez dwie osoby Olę i Piotra (a ten tekst napisałam ja, Ola). Jeśli mój tekst Ci się spodobał, do czegoś się przydał lub coś wyjaśnił to świetnie. Wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były rzetelne i jasne. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: