captcha image

A password will be e-mailed to you.

Prezentujemy Wam naszą listę przebojów: najchętniej czytane artykuły całego 10-lecia istnienia naszego bloga! Bo 21 czerwca 2022 Crazy Nauka skończyła 10 lat! 

Post z okazji 10-lecia Crazy Nauki znajdziecie TUTAJ – poczytajcie, jak nam zleciało te 10 lat 🙂

1. Jakiego koloru jest sukienka?  

Tak się złożyło, że na ten temat mamy dwa artykuły, w dodatku oba trafiły do pierwszej dziesiątki. Dlatego popełniliśmy małe “wykroczenie” i dwa teksty o sukience pokazujemy w jednym punkcie, dzięki czemu mogliśmy sobie pozwolić na zaprezentowanie w tym zestawieniu jeszcze jednego, dodatkowego artykułu z serii BEST OF 🙂 

Jakiego koloru jest sukienka i buty? Oto naukowe wyjaśnienie

Jakiego koloru jest sukienka? Naukowcy wyjaśniają internetowy problem 

Jakiego koloru jest ta sukienka? Fot. Caitlin McNeill
Fot. Caitlin McNeill

W 2015 roku rozpętała się wielka internetowa dyskusja na temat zdjęcia sukienki opublikowanego na Twitterze. Czy jest niebiesko-czarna? Czy może biało-złota? Są też tacy, którzy widzieli raz niebiesko-czarną, a drugi raz biało złotą. Rano sukienka miała pierwszy zestaw kolorów, a po południu na tym samym zdjęciu i monitorze – inny. Oto możliwe naukowe wyjaśnienia tego fenomenu.

2. Można oglądać Ziemię na żywo z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej!  

W 2014 roku NASA umieściła na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) cztery kamery o wysokiej rozdzielczości, które przekazują na Ziemię obraz w czasie rzeczywistym. Już osiem lat temu, kiedy powstał ten artykuł, widok z tych kamer zapierał dech w piersiach, ale od tamtego czasu jakość transmisji fantastycznie się poprawiła i teraz krajobrazy powierzchni Ziemi widziane NA ŻYWO z pokładu Stacji są niemal tak powalające jak zdjęcia robione przez astronautów przez okno na ISS. 

3. Uwaga manipulacja! Film “FAŁSZYWA PANDEMIA – LEKARZE PRZERYWAJĄ ZMOWĘ MILCZENIA” kłamie 

Popularność tego artykułu pokazuje, że zwalczanie fake newsów jest w naszym przypadku nie mniej ważne niż popularyzacja nauki. Tu akurat chodzi o rozprawienie się z kłamstwami na temat pandemii COVID-19 rozpowszechnianymi w wideo  pt. „Fałszywa pandemia”, który ukazał się na YouTube w kwietniu 2020 roku. Film jest pełen błędów i manipulacji, które warto zobaczyć, by w przyszłości wystrzegać się podobnych “dzieł”.

4. Komary i komarnice

Okazuje się, że krwiożercze komary (a w zasadzie ich samice) są powszechnie mylone z żywiącymi się płynnym pokarmem roślinnym i nektarem kwiatów komarnicami – sporymi owadami z rodziny koziułkowatych, w ogóle niespokrewnionymi z komarami. Wskutek tej pomyłki wiele niezdarnych w gruncie rzeczy komarnic spotyka tragiczny los… Różnice między oboma gatunkami pokazaliśmy na przejrzystej grafice.

5. Rozwiązano tajemnicę zabójczej londyńskiej mgły z 1952 roku

Plac Piccadilly Circus podczas Wielkiego Smogu Londyńskiego w 1952 roku Fot. Wikimedia Commons
Fot. Wikimedia Commons

Gdyby nie to, że cała rzecz zdarzyła się naprawdę, można by sądzić, że to scenariusz kiepskiego horroru. Przez pięć dni, od 5 do 9 grudnia 1952 roku, powietrze w Londynie stało się śmiertelnie niebezpieczne. Całe miasto wypełniła dziwna mgła, która w wielu miejscach ograniczyła widoczność do zaledwie metra. Ludzie i zwierzęta, wdychając ją, masowo umierali… Dopiero naukowe śledztwo pomogło znaleźć przyczyny tej tragedii. 

6. Pień ogromnej sekwoi – symbol potęgi przyrody i podłości człowieka

Fot. C.C. Curtis / Library of Congress Online Catalog

Ten artykuł wzbudził ogromnie dużo emocji. Gigantyczna sekwoja nazwana „Mark Twain” miała 1341 lat, kiedy została ścięta w 1891 roku. Jej długie życie rozpoczęło się w czasach, kiedy upadek Cesarstwa Rzymskiego był całkiem świeżą sprawą, a władcą Bizancjum był Justynian I Wielki. Kiedy drzewo padło, mierzyło niemal 101 metrów wysokości oraz 5,5 metra średnicy i 27,4 metra obwodu u podstawy. Większość drewna z “Marka Twaina” wykorzystano jako słupki czy gonty. A w tym samym lesie z rąk drwali padło wiele tysięcy drzew znacznie starszych niż widoczna na zdjęciu sekwoja…

7. 25 obrazków, które zmienią twoje spojrzenie na świat

Ziemia widziana zza Saturna. Fot. NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
Fot. NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Ten artykuł sprawi, że zyskacie zdrowy dystans do siebie i całej ludzkości. Pokazane przez nas 25 ilustracji – zdjęć i wizualizacji – odzwierciedla nasze rzeczywiste miejsce w kosmosie, w którym planeta Ziemia widoczna bywa jako mała “błękitna kropka”, i to tylko w korzystnej konfiguracji. 

8. Tak, Bill Gates powiedział, że szczepienia zmniejszą liczbę ludzi. O co mu chodziło?

I jeszcze jeden tekst, który rozprawia się fake newsami uparcie szerzonymi przez zwolenników teorii spiskowych w początkowym okresie pandemii COVID-19. Tak, dobrze się domyślacie: w tle czają się oczywiście chipy i “depopulacja” poprzez szczepienia… Wzięta przez nas pod lupę manipulacja jest jeszcze jednym dowodem na to, że wyrwane z kontekstu słowa to jedno z ulubionych narzędzi twórców fake newsów.

9. Burza – jak prawidłowo obliczyć odległość od pioruna na podstawie czasu od błysku do grzmotu?

Być może znacie tę samą metodę liczenia, którą od dzieciństwa znam i ja: zaraz po błysku liczyło się sekundy i na każdą z nich „przypadał” jeden kilometr odległości od błyskawicy. Rzecz w tym, że przy tym sposobie liczenia wynik był aż trzykrotnie zawyżony! Tu macie ściągawkę, jak prawidłowo obliczyć swoją odległość od miejsca, w które uderzył piorun.

10. Czym są te dziwne rzeczy wciąż pływające mi przed oczami?

Rys. Wikimedia

Kropki, nitki, paski, strzępki – w skrócie: “farfocle”. Każdy z nas może je dostrzec, kiedy z lekkim opóźnieniem przepływają nam przed oczami. Dzieje się to np. wtedy, kiedy patrzymy na jasny biały sufit lub prosto w lampę, najlepiej nieco mrużąc oczy. Czy to coś groźnego? Zazwyczaj nie. Co więcej, to zjawisko ma nawet swoją nazwę… 


Nie jesteśmy portalem. To blog tworzony przez dwie osoby – Olę i Piotra (a ten tekst napisałam ja, Ola). Jeśli mój tekst Ci się spodobał, do czegoś się przydał lub coś wyjaśnił – to świetnie. Wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były rzetelne i jasne. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nie ma więcej wpisów