captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Udomowienie psów Rys. xkcd.com

Udomowienie psów Rys. xkcd.com

Fakt ocieplania się klimatu i tego, że wywołuje je spalanie przez nas paliw kopalnych jest bodaj najczęściej obecnie negowaną informacją naukową na świecie. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne, ale dominuje chyba nieufność wobec polityków, którzy potężnie zeszmacili tę wiedzę. Kłótnie, targi i wielkie pieniądze sprawiły, że wielu ludzi przestało ufać twardym wynikom albo straciło ochotę do tego, by samemu sprawdzić fakty.

A te są (delikatnie mówiąc) nieprzyjemne – 2016 rok pokazuje, jak poważna jest sytuacja. Pisaliśmy o tym, mówiliśmy w naszej audycji Homo Science i wiele jeszcze razy będziemy powtarzać. Jednocześnie bardzo polecamy zajrzenie na “Naukę o klimacie“, gdzie w sekcji poświęconej faktom i mitom można znaleźć odpowiedzi na większość wątpliwości, jakie pojawiają się w dyskusjach (CO2 z wulkanów, obecne ocieplenie to rzecz naturalna, Grenlandia była zielona itd).

Tymczasem w całej tej dyskusji brakuje czasem oddechu. Dlatego prezentujemy znakomity, naszym zdaniem, wykres-komiks przygotowany przez autora strony xkcd.com. Był on łaskaw udostępnić swoją pracę na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial 2.5 Generic, więc przetłumaczyłem ją na potrzeby portalu Gazeta.pl, a teraz prezentuję u nas.

Dla dociekliwych – dawne temperatury na Ziemi odtwarzamy m.in. na podstawie badania rdzeni lodowych pobieranych z lodowców, śledzenia rocznych przyrostów drzew, badania osadów dennych w jeziorach. Te źródła, po połączeniu, dają nam naprawdę precyzyjne informacje.

I jeszcze mam prośbę. Zanim się zezłościcie, że znowu o ociepleniu klimatu, przeczytajcie. To naprawdę bardzo ciekawa historia, choć będzie nieco przewijania. No i sporo w niej zaszytych drobiazgów – ot choćby naskalny rysunek sprzed 15 tys. lat albo udomowienie psów. Miłego czytania! 🙂

Jak zmieniał się klimat. Rys. xkcd.com

Jak zmieniał się klimat. Rys. xkcd.com

Nie ma więcej wpisów