captcha image

A password will be e-mailed to you.
"Adidasy" mongolskiej mumii z VI wieku n.e. Źródło: Muzeum w Kobdo

“Adidasy” mongolskiej mumii z VI wieku n.e. Źródło: Muzeum w Kobdo

Na nogach 1500-letniej mumii mongolskiej odkryto… adidasy. No, w każdym razie buty z trzema paskami. Osoba, która je nosiła, spoczęła w bardzo szczególnym towarzystwie…

Odnaleziona w górach Ałtaj mumia to wyjątkowe znalezisko: nie dość że świetnie zachowane, to jeszcze będące jedynym kompletnym pochówkiem osoby z ludu tureckiego (turkijskiego), zanim jeszcze lud ten ruszył na zachód, podbijając tereny Azji i Bliskiego Wschodu aż po Europę i północną Afrykę. Ale kolebką późniejszych Turków, Azerów, Kirgizów, Turkmenów, Uzbeków i wielu innych ludów były właśnie góry Ałtaj.

Torba znaleziona przy mongolskiej mumii. Źródło: Muzeum w Kobdo

Torba znaleziona przy mongolskiej mumii. Źródło: Muzeum w Kobdo

Tam na wysokości ponad 2800 m n.p.m. mongolscy archeolodzy z Muzeum w Kobdo odkryli trzy metry pod ziemią grobowiec, w którym spoczywała mumia kobiety. Miała starannie skompletowany strój – ubrania utkane z wełny owczej i wielbłądziej, haftowane skórzane dodatki i niezwykłe buty z trzema różowymi paskami, do złudzenia przypominającymi znak firmowy Adidasa. Dzięki tym butom tę historię poznał cały świat.

W grobie wraz ze zmarłą złożono szczątki konia (konie zabijano po śmierci właściciela, a ich liczba wskazywała na jego status materialny), kozy i łeb owcy. Oprócz tego skórzane siodło i glinianą ceramikę. Cały ten majątek wskazuje na to, że kobieta należała do „klasy średniej”, a na pewno była spoza kręgu arystokracji.

Źródło

 

Nie ma więcej wpisów