captcha image

A password will be e-mailed to you.

Fot. Crazy Nauka

„Jak to działa? Ciało człowieka” to naprawdę wyjątkowy atlas anatomiczny, który mówi dwoma głosami: książki popularnonaukowej i komiksu dla dzieci. I to się dobrze sprawdza. Mamy dla Was zniżkę na ten tytuł!

Ileż to było atlasów anatomicznych dla dzieci: takich kartonowych z nachodzącymi na siebie wycinankami, takich z plastikowymi trójwymiarowymi schematami ludzkiego organizmu czy zrobionych w stylu retro? Ta książka jest inna i – śmiem twierdzić – że najbardziej z nich wszystkich „mówi” do dzieci.

A mówi dwoma głosami: dzieci i dorosłych, których światy w tej książce bardzo zręcznie się przenikają. Świat dorosłych korzysta z głosu dziadka Klary, głównej bohaterki tej opowieści, który dobrotliwie, ale fachowo tłumaczy wnuczce zawiłości wnętrza ludzkiego ciała. Innymi słowy odgrywa rolę prawdziwego atlasu anatomicznego, z którego – bez względu na fikuśności całej oprawy – powinniśmy się bez żadnych wątpliwości, czarno na białym, dowiedzieć, co jest czym i jaką ma funkcję. Anatomia, nawet ta skierowana do najmłodszych, rządzi się takimi samymi prawami jak każda inna nauka, a więc skazana jest na używanie określonego słownictwa, by być precyzyjną. Tutaj to słownictwo, przepuszczone przez dziadkowy filtr, staje się przystępne, nie popadając przy tym w infantylizm. To cenna cecha.

Drugi głos należy do dziecka, a więc do książkowej Klary. Pojawia się pod postacią swobodnych dopisków i zabawnych szkiców uzupełniających dziadkowe wykłady anatomiczne. Zawadiacko przepychając się pomiędzy nimi, nadaje tej książeczce lekkości i przystępności. Tak więc pomiędzy notkami o prawidłowym nawodnieniu i typach komórek w ludzkim organizmie czai się dopisek o dziurawych rękach, nogach z waty i motylach w brzuchu, a obok fragmentu o mięśniach dostrzeżemy dodany „odręcznie” do schematu anatomicznego… puszkowy generator zakwasów. Jest też sporo informacji praktycznych, a więc np. obok ustępu na temat pracy serca znajdzie się omówienie tego, czym jest guz na głowie czy skąd biorą się rumieńce. Taka formuła mi się podoba, bo rozluźnia sztywny przekaz, daje nieco oddechu w strumieniu podawanej wiedzy.

No, ale nie łudźmy się – atlas anatomiczny atlasem anatomicznym pozostanie i nie ma co w nim liczyć na nadzwyczajną różnorodność strony graficznej. Czy rzeczywiście? I tutaj autorkom tej książki, należą się największe brawa, bo do tego, jakby nie patrzeć, naukowego wykładu odważnie dołożyły… komiks. Komiksowa rozkładówka pojawia się co kilka stron wypełnionych schematami ciała, zapowiadając, czego można się spodziewać na kolejnych kartach. Na większości komiksowych plansz można odnaleźć bohaterów tej książki, w różnych okolicznościach dyskutujących na istotne dla fabuły tematy. Widzimy ich więc w domu, w wesołym miasteczku czy na pikniku. Dzieje się tam tak dużo, że skutecznie nas to odrywa od problemów ludzkiego ciała. I o to tu chodzi – przecież żadne dziecko nie jest w stanie długo utrzymywać uwagi na naukowych bądź co bądź schematach anatomicznych. Czasem należy się jakaś przerwa.

 

Dobrym przerywnikiem we wspólnym studiowaniu tej książki może być zajrzenie na jej koniec. Tam, zamieszczono życiorysy słynnych ludzi związanych z medycyną, w tym uroczo sportretowanego prof. Zbigniewa Religi. Krótkie historyjki spodobają się nie tylko najmłodszym.

A do czego by się tu przyczepić? Sam początek książki sugeruje, że sporo miejsca będzie poświęcone dziedziczeniu, jednak geny i ich rola w naszym życiu opisane są dość skrótowo na połowie jednej karty. Niektóre dopiski Klary są według mnie średnio zabawne, choć mój ośmioletni syn Adam nie odebrał tego w ten sposób. Może po prostu ta książka jest dla niego, a nie dla mnie? ? Czytamy ją jednak razem, bo tekstu jest sporo, a i czasem warto coś wspólnie przedyskutować. I taką formę lektury Wam zdecydowanie polecam.

Książka, moim zdaniem, jest odpowiednia dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat.

Jeśli mielibyście ochotę kupić książkę „Jak działa ciało?”, możecie to zrobić z 30-procentowym rabatem od ceny okładkowej po podaniu kodu „crazynauka” przy płatności w sklepie internetowym Naszej Księgarni. Ważne! By kod zadziałał, trzeba mieć założone konto w sklepie. Kod jest aktywny do 9 września 2018 r.

Tytuł: Jak to działa? Ciało człowieka

Autorki: Nikola Kucharska, Joanna Kończak, Katarzyna Piętka

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czego u nas szukaliście?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: