captcha image

A password will be e-mailed to you.

Całe ciało skorpiona może być jednym wielkim okiem

Tak, wiemy, że to brzmi głupio. Ale badania przeprowadzone przez Douglasa Gaffina z University of Oklahoma wskazują, że cała powierzchnia ciała tych pajęczaków może reagować na światło.

Zaczęło się od obserwacji, że w ultrafiolecie skorpiony świecą. To zjawisko fluorescencji służy… nie wiadomo czemu. Okazuje się, że wywołują je barwniki zawarte w egzoszkielecie, które pod wpływem ultrafioletu emitują światło.

Na zdjęciu widać skorpiona zjadającego świerszcza. Oświetlony UV świeci, a w zwykłym świetle jest nawet nieco przezroczysty.

Skąd to świecenie? Teorii było wiele, ale Gaffin skojarzył to zjawisko ze szczególnym zachowaniem skorpionów. Otóż kryją się one w cieniu nawet wtedy, gdy tego cienia praktycznie nie ma. A raczej – gdy nie jesteśmy go w stanie dostrzec. Nawet w środku nocy skorpion stara się schować w cieniu liścia czy gałęzi mimo, że jedynym źródłem światła mogą być gwiazdy.

Gaffin „oślepiał” skorpiony zasłaniając im oczy folią i zaobserwował, że nadal doskonale chowały się w cieniu. Wiele więc wskazuje na to, że do wykrycia, czy coś na nie świeci wystarcza czuły na światło pancerz.

Kolejnym krokiem będzie pokrycie skorpiona filtrem UV – Douglas Gaffin musi tylko znaleźć sposób na to, by taki krem skorpiona nie zabił. Jeden z pomysłów to oklejenie pajęczaka przezroczystą taśmą i nałożenie filtra na wierzch…

fot. Douglas Gaffin/University of Oklahoma

Czego u nas szukaliście?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x