captcha image

A password will be e-mailed to you.
Ilustracje pokazują nałożone na siebie zdjęcia twarzy ośmiu kobiet sfotografowanych dwukrotnie – szczegóły niżej. Fot. Axelsson i in.

Która z tych twarzy wykazuje wczesne oznaki stanu zapalnego: A czy B? Odpowiedź znajdziecie na końcu tego wpisu.

Wiadomo, że ludzką specjalnością wykształconą w toku ewolucji jest odczytywanie z twarzy emocji czy atrakcyjności biologicznej (czyli płodności). Jednak czy potrafimy z rysów twarzy odczytać chorobę na bardzo wczesnym etapie? Okazuje się, że tak.

Naukowcy z Karolinska Institutet w Sztokholmie przeprowadzili badanie, w którym sprawdzili, czy obserwatorzy potrafią rozpoznać osobę, której wstrzyknięto lipopolisacharyd (LPS), czyli endotoksynę wywołującą reakcję zapalną w organizmie. Sprawdzian został przeprowadzony zaledwie po dwóch godzinach od zastrzyku. W tym czasie rozpoczęła się już reakcja zapalna, co pokazały analizy krwi.

Części badanych wstrzyknięto LPS, a części placebo. Następnie wszystkich uczestników eksperymentu sfotografowano, a zdjęcia te pokazano obserwatorom. Ci ostatni znacząco częściej (wynik to 0,62 w skali od 0 do 1, przy czym 0,5 to czysty przypadek) wskazywali osoby po zastrzyku z LPS jako na wykazujące symptomy choroby. Wynik byłby zapewne wyższy, gdyby mogli patrzeć na zdjęcia dłużej niż przez kilka sekund lub zobaczyć chorego na własne oczy i porównać jego stan z tym sprzed zastrzyku – twierdzą badacze. Po upływie 3-4 tygodni iniekcje powtórzono, aplikując badanym drugą z analizowanych substancji.

Wskazówkami rozwijającego się stanu zapalnego po wstrzyknięciu LPS były trochę jaśniejsze usta i skóra, nieco obrzmiała twarz, opadające kąciki oczu i ust, zaczerwienione oczy i mniej błyszcząca cera. Mimo że na tak wczesnym etapie reakcji zapalnej były one ledwie dostrzegalne, to i tak wielu obserwatorów je zauważyło. Naukowcy twierdzą, że jest to oznaką naszego ewolucyjnego przystosowania mającego na celu wczesne wykrywanie i unikanie chorych, co stanowi ważny mechanizm przetrwania.

Warto podkreślić, że do badania zakwalifikowano osoby obu płci, w wieku 19-34 lat, w pełni zdrowe, niepalące, niepijące dużych ilości alkoholu, nieotyłe i niezażywające leków z wyjątkiem tabletek antykoncepcyjnych. Eksperyment został przeprowadzony na małej grupie osób (22 fotografowanych i 64 obserwatorów), należałoby go więc powtórzyć, aby uzyskać bardziej wiarygodne wyniki. Naukowcy chcą kontynuować badania również ze względu na to, że chcieliby nauczyć się odróżniać ludzi z oznakami zmęczenia od tych z objawami stanu zapalnego.

Ilustracja na górze strony pokazuje nałożone na siebie zdjęcia twarzy ośmiu kobiet sfotografowanych dwukrotnie: raz po podaniu endotoksyny (A), drugi raz po podaniu placebo (B).

Odpowiedź: osoba z oznakami stanu zapalnego jest na zdjęciu A.

Źródło

Czego u nas szukaliście?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
arcen
arcen
4 lat temu

Słaba próba (22/65 osób??), słaby wynik (co to jest 12% powyżej zupełnego przypadku?) i bardzo wątpliwe przeprowadzenie badania. Bo po co nakładać zdjęcia różnych osób na siebie? To może dobre dla anonimizacji, ale to, co podlega ocenie, to już nie jest twarz realnego człowieka! Gdyby lekki uśmiech był bardziej widoczny na obrazku A, próba rozłożyłyby się zupełnie inaczej. Podejrzewam, że tylko ze względu na ten uśmiech jako oznakę lepszego zdrowia oceniono fotografie. Zdjęcie A jest po prostu zmanipulowane: jest ciemniejsze, co sugeruje bladość osoby na zdjęciu, a jej układ ust sugeruje smutek, co kojarzymy z chorobą.

Klax
Klax
4 lat temu

osoby badane dostając zestawienie 2 zdjęć tej samej osoby wskazywały tak na prawdę, na którym zdjęciu człowiek wygląda gorzej/gorzej, a nie rozpoznawały oznaki stanu zapalnego. Gdyby pokazano im X zdjęć osób ze stanem zapalnym i bez niego, a ich zadaniem byłoby wybranie osób chorych – to miałoby większą wartość badawczą.
Nie nazwałabym tego badania naukowym.

Piotr Stanisławski
Piotr Stanisławski
Admin
Reply to  Klax
4 lat temu

Mylisz się. Właśnie to wyglądanie “gorzej” świadczy o stanie zapalnym. Wybieranie wśród osób o różnym wyglądzie byłoby obarczone błędem wynikającym z innych, niż stan zapalny, różnic.

Ritche
Ritche
4 lat temu

Według mnie to obie jakieś takie łyse i wynędzniałe !

Nie ma więcej wpisów
4
0
Would love your thoughts, please comment.x