captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Kozy mają poziome źrenice i żółte tęczówki. Fot. Emma Cooper

Kozy mają poziome źrenice i żółte tęczówki. Fot. Emma Cooper

Wyglądają dziwnie. Nawet przerażająco. Prostokątne, poziome źrenice kóz wydają się być absolutnym dziwactwem. Okazuje się jednak, że takie źrenice są bardzo częste i występują m.in. u jeleni czy antylop. Tyle, że te zwierzęta mają ciemne tęczówki, więc źrenica nie jest widoczna. Za to żółte kozie oczy od razu rzucają się w oczy. 🙂

Ale dlaczego kozy i inne zwierzęta mają takie źrenice? Badacze z University of California oraz Durham University przyjrzeli się 213 lądowym gatunkom zwierząt i znaleźli ciekawą zależność. Okazuje się, że poziome, prostokątne źrenice mają zwierzęta, które są typowymi ofiarami drapieżników. Natomiast źrenice okrągłe lub pionowe to specjalność drapieżców.

Modele komputerowe pokazały, że pozioma źrenica daje szersze, panoramiczne pole widzenia. To ważne dla bezpieczeństwa zwierząt, które przez całe życie wypatrują drapieżnika i zawsze są gotowe do ucieczki. Dodatkowo taka źrenica ogranicza ilość światła wpadającego z góry, dzięki czemu zwierzę zmniejsza ryzyko oślepienia przez słońce. I jeszcze jedna cecha – poza panoramicznym widzeniem prostokątna źrenica zapewnia też bardzo dobrą ostrość widzenia na wprost, co jest ważne, gdy w ułamkach sekund trzeba się rzucić do ucieczki.

Co ciekawe, badacze stwierdzili, że pasące się zwierzęta tak obracają swoje oczy, by źrenica zawsze pozostawała poziomo. Mogą obracać swoją gałkę oczną o 50 stopni, 10-krotnie bardziej niż ludzie.

Pionowa źrenica węża. Fot. Carolyn

Pionowa źrenica węża. Fot. Carolyn

A co z drapieżnikami? U nich źrenica jest okrągła lub pionowa. U niektórych, jak małe koty, może się dodatkowo zwężać i rozszerzać, co pozwala na regulację  ilości wpadającego światła. To ważne u zwierząt, które prowadzą zarówno dzienny, jak i nocny tryb życia. Pionowa źrenica może rozszerzyć się znacznie bardziej niż okrągła.

Badanie pokazało też, że pionowa źrenica pozwala poprawić ocenę odległości, co jest ważne podczas szybkiego ataku. Okazuje się jednak, że wyższe drapieżniki mają okrągłe źrenice (tak, tygrysy i lwy nie mają wcale pionowych źrenic!). Naukowcy uważają, że mechanizm poprawy oceny odległości działa tylko wtedy, gdy drapieżnik obserwuje obiekty nisko znad ziemi. Im zwierzę bardziej od ziemi odrosło, tym mniej potrzebuje tego systemu pomiarowego. To wyjaśnia również pionowe źrenice węży, które – delikatnie mówiąc – od ziemi zbytnio nie odrosły…

źródło

 

 

Czego u nas szukaliście?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
feamoignargfaionakfj9ajfopamjv
feamoignargfaionakfj9ajfopamjv
7 lat temu

Przeczytajcie jeszcze raz i poprawcie błędy 😉

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  feamoignargfaionakfj9ajfopamjv
7 lat temu

Dobra 🙂

a
a
7 lat temu

a co z królikami ? drapieżnikami nie są a mają źrenice okrągłe a nie prostokątne

Tomasz Wolny
Tomasz Wolny
Reply to  a
7 lat temu

strzelam, ale myślę, że będzie tu obowiązywać ta sama zasada co u drapieżników niskich kontra wysokich: im niższy roślinożerca tym mniejszy ma sens obserwacja horyzontu, a co za tym idzie potrzeba posiadania poziomych źrenic – za to bardziej ich interesuje obserwacja szerokiego pola widzenia i wysokiego gdyby drapieżnik chciał z góry zaatakować.

Rafał Lenart (NZ)
Rafał Lenart (NZ)
Reply to  a
7 lat temu

Króliki i zające polują na młodą kapustę 😉

dw
dw
Reply to  a
7 lat temu

to nie znasz najbardziej krwawej bestii w historii? MORDERCZEGO KRÓLIKA, który strzegł wejścia do jaskini świętego Graala? https://www.youtube.com/watch?v=wKB9sEtDJOs

Doda
Doda
Reply to  a
7 lat temu

Łatwy pokarm. Dlatego mnożą się na potęgę.

cordex135
cordex135
4 lat temu

skore te prostokątne źrenice są takie zajebiste i lepsze pod każdym względem od okrągłych to czemu drapieżniki też ich nie mają ?

Nie ma więcej wpisów
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: