captcha image

A password will be e-mailed to you.
Pobieranie próbek z betonowej struktury zbudowanej za czasów Cesarstwa Rzymskiego Fot. J.P. Oleson

Pobieranie próbek z betonowej struktury zbudowanej za czasów Cesarstwa Rzymskiego Fot. J.P. Oleson

Od dwóch tysięcy lat tkwią w słonej wodzie i, choć stale uderzane są przez fale, nadal nieźle się trzymają. Betonowe konstrukcje zbudowane w czasach Cesarstwa Rzymskiego mogłyby zawstydzić dzisiejszych budowniczych – okazało się, że z czasem stają się… coraz mocniejsze.

Oczywiście zamiast z podziwem cmokać i kręcić głową na upadkiem budownictwa lepiej ustalić, o co tu chodzi. Tak też zrobili badacze z University of Utah, którzy pobrali próbki z rzymskich konstrukcji rozmieszczonych wzdłuż włoskiego wybrzeża. Starożytny beton poddali serii badań przy pomocy m.in. spektroskopii ramanowskiej i dyfrakcji rentgenowskiej. Pozwoliło to na określenie tego, z jakich minerałów składał się ówczesny beton.

Okazało się, że kluczowym składnikiem był tu popiół wulkaniczny, którego powszechnie używano w Cesarstwie Rzymskim. Mieszano go z wapnem oraz wodą morską (obecnie nie używa się jej do produkcji betonu). Skał wulkanicznych używano również jako kruszywa dodawanego to tak powstałej zaprawy. Woda morska, której działaniu poddawane są betonowe konstrukcje przesącza się przez porowatą strukturę i stopniowo rozpuszcza składniki popiołu wulkanicznego. Powstaje silnie zasadowy roztwór, z którego zaczynają się wytrącać nowe, nieobecne wcześniej kryształy o płytkowatych kształtach. Przerastają one stopniowo beton wzmacniając jego strukturę.

Mikroskopowy obraz struktury rzymskiego betonu - widoczne płaskie kryształy wzmacniające jego strukturę. Fot. Credit: Marie Jackson

Mikroskopowy obraz struktury rzymskiego betonu – widoczne płaskie kryształy wzmacniające jego strukturę. Fot. Credit: Marie Jackson

Normalnie taki proces erozji zniszczyłby materiał, ale w tym wyjątkowym przypadku nadał mu odporność, jakiej nie ma współczesny beton. Oryginalna receptura stosowana przez Rzymian nie przetrwała do naszych czasów, jednak prowadzone są eksperymenty mające na celu odtworzenie składu tamtej mieszaniny. Obecnie stosuje się m.in. pucolany – drobnoziarnistą krzemionkę, którą wzmacnia się beton wykorzystywany do budowania falochronów czy mól [ale dziwne słowo].

Jak Rzymianie wpadli na swoją recepturę betonu? Badacze podejrzewają, że inspiracją mogły być obserwacje tego, jak zmieniają się naturalne skały wulkaniczne, które narażone są na długie oddziaływanie wody morskiej.

źródło

Czego u nas szukaliście?

11
Dodaj komentarz

avatar
 
5 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Tomek MrózGieZloMarinka SaguEnPassanderolasek Recent comment authors

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
danielo
Gość
danielo

Beton ewidentnie przeżywa renesans. Nowe technologie, użycie w designie, w drogach, w sztuce – wszystko to pokazuje, że surowiec pozostaje najważniejszy. Dobrze, bo w Polsce mamy silny przemysł cementowy, a to oznacza rozwój.

GieZlo
Gość
GieZlo

Tyle, że to przemysł niemiecki…

lasek
Gość
lasek

Baju, baju, przemysł jest polski, Polacy w nim pracują, leży na polskiej ziemi i jest częścią polskiej gospodarki i społeczności. Ja wiem, ze ludzie się doszukują dziury w całym, ale naprawdę takie stawianie sprawy to głębokie uproszczenie

GieZlo
Gość
GieZlo

W Biedronce też pracują Polacy a sporo produktów jest z Polski. jednak zyski są transferowane za granicę.

Tomek Mróz
Gość
Tomek Mróz

A wpadłeś na to debilu, że gdyby nie było takiej Biedronki to pewnie z 20000 pracowników nie miało by pracy, albo miało by ją mniej płatną niż oferuje Biedronka ? Nie mówiąc o tym, że takiego rynku zbytu nie miały by firmy jakie tam oferują swoje produkty. Jak czytam takich debili jak Ty to już wiem skąd taka a nie inna władza w naszym kraju.

Marinka Sagu
Gość
Marinka Sagu

wapienniki w Wojcieszowie naleza do Beatrix a ona jest Holenderka nie niemka. Doucz sie

GieZlo
Gość
GieZlo

Wojcieszów jest mało znaczący. Są inne cementownie. Większość polskich cementowni jest w rękach niemieckich. Doucz się.

GieZlo
Gość
GieZlo

Myślę, że jednak nie wiedzieli o tym procesie. To proces wieloletni, który nie trwa miesiąc, dwa czy rok a setki lat. Nie sądzę, by robili tego typu badania.

Pipek
Gość
Pipek

od kosmitów sie tego nauczyli. Proste Ha !

Krzysztof D
Gość
Krzysztof D

Popiół, wapno i woda morska?

Jakiś dzieciak coś lepił sobie na nabrzeżu. Zapomniał, zostawił, wyschło.
Ktoś przyszedł, kopną babkę z piasku, obił sobie stopę i zaczął się zastanawiać. Jak to jest, że błoto stwardniało na kamień.

EnPassandero
Gość
EnPassandero

Ten beton rzymski ukazuje mimochodem twardość i niezwyciężoność rzymskiego wojownika na polu bitwy w czasach świetności Cesarstwa.

Nie ma więcej wpisów