captcha image

A password will be e-mailed to you.

O 12.07 Słońce znajdzie się w zenicie nad zwrotnikiem Raka. Oznacza to początek astronomicznego lata. I pojawienie się najkrótszego cienia w całym roku!

O 12.07 polskiego czasu zaczyna się lato. Przynajmniej to astronomiczne – panująca pogoda pokazuje, jak niewiele może mieć ono wspólnego z pogodą. Kwiecień i maj 2018 należały do ścisłej czołówki najcieplejszych w historii prowadzenia pomiarów, a już za dwa lub trzy dni czeka nas chwilowy spadek temperatury.

Sam moment letniego przesilenia następuje w chwili, gdy oś obrotu Ziemi jest najbardziej nachylona w kierunku Słońca. Dzisiejsze letnie przesilenie na półkuli północnej to moment, gdy biegun północny jest najbliżej Słońca w ciągu całego roku. W tej samej chwili biegun południowy jest od Słońca najdalej, zatem mieszkańcy półkuli południowej mogą dziś świętować przesilenie zimowe. Za pół roku sytuacja się odwróci.

Oświetlenie Ziemi przez Słońce w dniu przesilenia letniego na półkuli północnej. Rys. Przemyslaw „Blueshade” Idzkiewicz CC BY-SA 2.0

Przesilenie letnie w tym roku ma miejsce o godzinie 12.07 czasu polskiego. To również dzień, kiedy możemy zobaczyć najkrótszy cień w całym roku. W Polsce Słońce co prawda nie stanie w zenicie, ale i tak efekt może być ciekawy. Wyjdźcie na zewnątrz i patrzcie pod nogi. Ale nie o 12.07, bo to kwestia chwili nastania słonecznego południa, a ta zależy od tego, w jakiej części Polski się znajdujecie. W Białymstoku to 12.29, w Szczecinie 13.03. Więcej szczegółów znajdziecie na „Z głową w gwiazdach” Karola Wójcickiego, gdzie również można przy tej okazji wygrać fajne książki.

Tak więc cieszmy się najdłuższymi dniami w roku, bo od teraz aż do grudnia będzie ich ubywać. Ale spokojnie – w okolicy przesilenia letniego te zmiany zachodzą powoli, więc jeszcze długo, długo będzie można czytać na pomoście książkę do późnego wieczora. Czego Wam serdecznie życzę ?

 

Czego u nas szukaliście?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x