captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

8 kropel. Tyle spadło w ciągu ostatnich 83 lat Eksperymentu z Kroplami Paku. Pak to pozostałość po destylacji smoły – czarna, szklista substancja przypominająca lak. By pokazać studentom, że wbrew pozorom jest to ciecz, a nie ciało stałe, w 1927 roku profesor Thomas Parnell z australijskiego University of Queensland podgrzał nieco paku i umieścił go w lejku. Przez trzy lata pak się układał, potem lejek odetkano.

Od tego czasu pak kapie. Robi to baaaaardzo wolno. Pierwsza kropla spadła w 1938 roku, kolejna – w 1947. Krople lecą co około 100 miesięcy. Ostatnia kapnęła w 2000 roku, po upływie 148 miesięcy. A to dlatego, że lejek umieszczono w klimatyzowanym pomieszczeniu i pak zaczął wolniej kapać. Wszystko wskazuje na to, że kolejna kropla skapnie w tym roku. Macie szanse to zobaczyć – na stronie http://bit.ly/EksperymentKropla jest stała transmisja pokazująca lejek.

Jeśli się wam to uda, to będziecie pierwszymi ludźmi na świecie – jak dotąd nikt jeszcze nie był świadkiem kapnięcia. Ostatnio, w 2000 roku w tajemniczy sposób nawaliła kamera filmująca eksperyment. Akurat wtedy, gdy spadała kropla. No to kto wciąga obserwowanie eksperymentu na listę swoich codziennych zadań? 🙂

Podoba się? Oceń!

Czego u nas szukaliście?

Dodaj komentarz

avatar
 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Nie ma więcej wpisów