captcha image

A password will be e-mailed to you.

Woda z kranu nie zawsze jest smaczna. Z kolei kupowanie wody w plastikowych opakowaniach zaśmieca świat. Dlatego sprawdziłem, czy filtrujący dzbanek może być tu dobrym rozwiązaniem.

Narzekamy na nią. Nie lubimy jej. Nie smakuje nam. Choć polska woda z kranu spełnia wszelkie normy, to pijemy ją niechętnie. Oczywiście to uogólnienie – sporo osób już się z nią polubiło, a wiele z tego zależy od miejscowości, osiedla a nawet konkretnego budynku i stanu instalacji wodnej wewnątrz.

Wszystko to sprawia, że mnóstwo ludzi kupuje wodę w butelkach czy 5-litrowych baniakach albo nosi ją ze studni głębinowych. To drugie rozwiązanie, choć zużywa mniej plastiku, jest zdecydowanie niewygodne i wymaga częstego mycia pojemników. Dlatego kupowanie wody jest powszechne i powoduje, że wytwarzamy co miesiąc kilka kilogramów plastikowych śmieci.

Sami mieliśmy podobny problem i dlatego chętnie zgodziliśmy się przetestować i opisać filtrujący dzbanek firmy Dafi. To model Astra Unimax LED, w którym zamontowano „ułatwiacz życia” w postaci diody świecącej, która przypomina o wymianie filtra po upływie miesiąca.

Po lewej dioda pokazuje, że filtr jest sprawny. Po środku – alarm! Wymieniamy! Fot. Crazy Nauka

Koncepcja jest prosta – zamiast kupować, sam sobie oczyszczaj wodę. Dzięki temu miesięcznie oszczędzamy około 150 zł i, co równie ważne, nie wytwarzamy 5 kg plastikowych odpadów. Jeden filtr to 10 gramów plastiku. Czyli mniej niż jedna 1,5-litrowa butelka po wodzie. Koszt dzbanka to około 55 zł, jeden filtr kosztuje 15-18 zł, ale wczoraj kupiłem zestaw dwóch za 20 zł.

Jak to działa?

Dzbanek składa się z trzech części – do głównego zbiornika wkładamy mniejszy zbiornik z filtrem, a całość przykrywamy pokrywką. Ta ostatnia ma sprytną klapkę – gdy wlewamy wodę z kranu, klapka uchyla się wpuszczając strumień do środka. Potem dzbanek odstawiamy i klapka unosi się nie wpuszczając do środka kurzu, much, kolibrów czy co komu tam po domu lata.

Cały dzbanek ma pojemność 3 litrów, a jednorazowo zmieści się w nim około 1,5 litra przefiltrowanej wody. Przefiltrowanie takiej objętości trwa około minuty. Oczywiście czekanie te 60 sekund może być irytujące, jeśli alternatywą jest nalanie wody z kranu czy butelki. Ale tu chodzi o co innego – woda stoi w dzbanku cały czas, my tylko uzupełniamy ją gdy nieco się zużyje. Wtedy zawsze mamy pod ręką wystarczający zapas.

Filtruje się – widać strumyczek wody wlewającej się do dolnej części dzbanka Fot. Crazy Nauka

To, co nas najbardziej interesuje, dzieje się wewnątrz filtra. Zawiera on węgiel aktywny, który wychwytuje składniki psujące smak i zapach wody – chlor, zanieczyszczenia pochodzące z rur czy inne niepożądane składniki. Drugim elementem jest żywica jonowymienna, która usuwa składniki odpowiedzialne za twardość wody.

I tu pierwsza ważna uwaga. Do wyboru mamy dwa rodzaje filtrów – standardowe i Mg+. Te pierwsze usuwają z wody część minerałów (ile – o tym za chwilę). Te drugie dodają coś od siebie – kationy magnezowe. Magnez należy do pierwiastków, których dość często brakuje w naszych organizmach, a jego niedobór może wywoływać m.in. szereg niekorzystnych  objawów ze strony układu nerwowego, problemy z układem krążenia czy paznokciami czy zębami.

Według deklaracji firmy Dafi: „W jednym litrze wody przefiltrowanej przez filtr Dafi Mg+ znajduje się średnio ok. 30 mg/l magnezu. Jest to wartość średnia i zależna od wody wejściowej, co oznacza, że zmienia się ona podczas miesięcznego użytkowania filtra i waha się od 45 mg/l do 15 mg/l (po ok. 120 litrze).” To nie są bardzo wysokie wartości, jednak każde wzbogacenie wody w magnez jest dla organizmu cenne.

No to mierzymy!

Filtr zmiękczający wodę nie usuwa z niej całości rozpuszczonych minerałów – w naszym przypadku była to redukcja o 30 procent. Nie dostajemy więc wody zdemineralizowanej, której picie może być szkodliwe. Pozostaje w niej mniej więcej tyle minerałów, ile zawiera niskomineralizowana woda butelkowana. Jednocześnie tak zmiękczona woda jest bezpieczniejsza dla sprzętu AGD – ekspresów czy czajników, w których nie odkłada się kamień.

Ponieważ spożywanie silnie zdeminaralizowanej wody prowadzi do zakłócenia gospodarki elektrolitycznej organizmu, postanowiłem sprawdzić, czy woda po przefiltrowaniu standardowym filtrem nie zostaje pozbawiona minerałów. Jako punkt odniesienia wziąłem średniozmineralizowaną wodę mineralną jednej z popularnych marek.

Zawartość minerałów mierzyłem amatorskim miernikiem TDS&EC E-1. Jak to zwykle bywa z takim sprzętem, jego odczyty nie dają wiarygodnych wartości bezwzględnych. Jednak kiedy mierzę kolejno kilka próbek wody, to wyraźnie widzę różnice między nimi, a o to właśnie mi tu chodziło.

Każdą próbkę mierzyłem 5 razy, za każdym razem płukałem miernik w wodzie demineralizowanej i osuszałem. Wyniki średnich wartości pomiarów znajdziecie poniżej. Dzięki patronatowi Janiny Bąk w nawiasach znajdziecie odchylenie standardowe dla każdego pomiaru ?

woda mineralna z butelki– 331,8 ppm (20,86)

nowy filtr standardowy Dafi – 281,4 ppm (15,27)

Dla porównania dokonałem pomiaru dla wody zdemineralizowanej – tu odczyt wynosił 12,9 ppm (0,99)

Zostaje to co ważne

Jak widać filtr pozostawia w wodzie znaczącą ilość minerałów, co zupełnie wystarczy do tego, by była odpowiednia do codziennego spożywania czy gotowania. Usuwane są te jony, które odpowiadają za twardość wody, a więc odkładają się w czajniku czy ekspresie do kawy w postaci kamienia.

Mnie to przekonuje. Tym bardziej, że używanie dzbanka jest naprawdę wygodne. Gdy potrzebuję wody, po prostu sięgam po dzbanek i nalewam tyle, ile potrzebuję. Potem (albo w innym momencie) uzupełniam kranówką Tak po prostu.

Z praktycznych spostrzeżeń – wodę z dzbanka najlepiej nalewać zdecydowanym ruchem. Lanie cienkim strumyczkiem powoduje czasami, że woda cieknie po dzbanku zamiast trafiać do szklanki czy garnka. No i prawdziwy problem! Gdy zlew jest zawalony nieumytymi naczyniami, nie da się wsadzić tam dzbanka i nalać wody! ? Kto by się spodziewał…

Wasze pytania

Po tym, gdy wrzuciliśmy na Facebooka pierwsze raporty z naszego testu, w komentarzach pojawiło się mnóstwo pytań. Poniżej odpowiedzi przynajmniej na część z nich:

Co z recyklingiem zużytych wkładów filtrujących?

Zapytaliśmy producenta. Filtry można w całości wrzucać do segregowanych odpadów plastikowych. Firma Dafi zapewniła też, że pracuje nad zorganizowaniem sieci odbioru zużytych filtrów.

Czy na filtrze i w dzbanku nie rozwijają się bakterie?

Jednym z głównych powodów miesięcznej daty ważności filtra jest właśnie kwestia jego sterylności. Jeśli jednak planujemy przerwę w używaniu filtra (np. wyjeżdżamy na kilka dni), producent zaleca, by zapakować filtr w torebkę i schować do lodówki.

Sam dzbanek (bez pokrywki!) można myć w zmywarce czy w zlewie.

Czemu trzeba co miesiąc zmieniać filtr?

Powody są dwa:

  1. spada skuteczność filtrowania
  2. na filtrze mogą rozwijać się bakterie

Dlatego system przypominania przy pomocy zmieniającej kolor diody jest i wygodny i bardzo przydatny.

Co z plastikiem, z którego jest dzbanek? Czy jest bezpieczny dla zdrowia?

Tak. Zarówno dzbanek, jak i filtry są oznaczone symbolem BPA free czyli nie zawierają bisfenolu A. Spełniają również inne normy wymagane w Polsce przy kontakcie z produktami spożywczymi. Dla chętnych są też dzbanki wykonane ze szkła.

Czy ta woda jest zdrowa/równa butelkowanej?

Cóż – trudno na to pytanie jednoznacznie. Głównie dlatego, że woda butelkowana bardzo się od siebie różni. Mamy tzw. wodę źródlaną, wodę mineralną o różnym stopniu nasycenia oraz wody wysokozmineralizowane o wyraźnym smaku.

To, co dostajemy po przefiltrowaniu w dzbanku Dafi przypomina, jak widać z naszych pomiarów, typową średniozmineralizowaną wodę butelkową.

Co właściwie zawiera filtr?

Oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy jednego z nich nie rozkroili. W środku – jak widać:

Zużyty filtr Dafi po rozcięciu. Fot. Crazy Nauka

Mamy tu czarne i białe drobne kuleczki. Czyli, wedle informacji producenta, węgiel aktywowany oraz żywicę jonowymienną. Węgiel, dzięki ogromnej powierzchni chłonnej, wychwytuje zanieczyszczenia (m.in. związki chloru zmieniające smak wody) a żywica jonowymienna usuwa częściowo minerały i/lub dodaje jony magnezowe.

Podsumowując. Dzbanek u nas zostaje. Po sprawdzeniu go przez ponad miesiąc uznaliśmy, że to dobre i wygodne rozwiązanie. Niemal całkowicie wyklucza kupowanie plastikowych butelek. W domu mamy wreszcie porządne, niecieknące bidony (tak tak, są takie – po latach używania przeciekających wreszcie mamy te dobre) i teraz zarówno dorośli, jak i dzieci biorą ze sobą wodę z dzbanka wlaną do wielorazowych pojemników. Ulgę odczuły też czajnik i leciwy już, choć ukochany ekspres do kawy, które trzeba rzadziej odkamieniać. Przede wszystkim jednak zużywamy mniej plastiku i mniej za to płacimy. Czyli wszyscy wygrywają.

Tekst jest elementem współpracy z firmą Dafi. Partner nie miał wpływu na wyrażane przez nas opinie.

Czego u nas szukaliście?

4 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

24 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ilona Sekudewicz
Ilona Sekudewicz
2 lat temu

Fajny artykuł 🙂 Sama używam dzbanków Dafi i moim zdaniem są ok. Ciekawi mnie rola filtrów z magnezem. Interesujący byłby również artykuł o stopniu przyswajalności magnezu dla ludzkiego organizmu w zależności od rodzaju związku w jakim występują. Pozdrawiam.

Lyncz
Lyncz
2 lat temu

Dwie sugestie dla osób zainteresowanych: 1) jak napisaliście dzbanki Dafi lubią cieknąć przy nalewaniu, tej przypadłości nie ma konkurent Brita – polecam kupić dzbanek konkurencji, a później korzystać z filtrów Dafi. Dodatkowo wydaje mi się, że mają jakieś dokładniejsze formy/tryskarki czy jaką tam technologię stosują – kanty są bardziej spłaszczone, mniej ostre – ogólnie wykonanie lepsze.
2) jeśli chodzi o recykling to staram się go stosować odrywając wieczko zużytego filtra, wysypuję zawartość do zwykłego kosza, a plastikowa obudowa filtra trafia do żółtego kosza 🙂

Piotr
Piotr
2 lat temu

„Jak widać filtr pozostawia w wodzie znaczącą ilość minerałów” – no właśnie… nie widać, bo nie ma porównania z kranówką. Tak samo nie ma porównania filtr standardowy vs magnezowy. Albo robić takie testy porządnie albo nie robić ich wcale.
No i nie zapominajmy, że kamień to magnez, więc filtr, który odejmuje magnez z wody a jednocześnie dodaje swój sprawia, że kamień jak był tak jest. Po tygodniu filtr trzeba już wymienić bo pojawia się kamień i jest to jedyny powód dla którego trzeba go wymienić.

Piotr Molenda
Piotr Molenda
2 lat temu

Jeszcze parę lat temu amatorsko zajmowałem się akwarystyką. Miałem spory problem z utrzymaniem twardości i PH wody na odpowiednim poziomie. Woda z kranu miała twardość około 35-40 KH. Jak wiadomo odczyn wody jest mocno uzależniony od twardości wody i wynosił od 7,8 do 8,2 PH (trochę za dużo) pomimo stosowania wcale nie tanich środków do jego obniżania. O ile z chlorem w wodzie łatwo sobie w akwarium poradzić, to z twardością już nie jest to takie proste. Rozwiązaniem jest wlewanie do akwarium wody demineralizowanej, ale koszt takiej wody to około 1 zł za 1 litr. Przy akwarium o pojemności 200… Czytaj więcej »

sergiusz
sergiusz
Reply to  Piotr Molenda
2 lat temu

Ja też sprawdzałem pH wody z kranu i wody przefiltrowanej. Nie było żadnej różnicy. Żeby się upewnić, sprawdziłem pH kawy – różnica ekstremalna.

Edmund Dnumde
Edmund Dnumde
2 lat temu

Warto wspomnieć o tym, że dzbanek MUSI mieć wodę – gdy zostawimy pusty, filtr wysycha, i po nalaniu wody drobinki węgla wpadają się do części naczynia w którym jest woda którą pijemy.
Może żywica też, ale jest mniej widoczna.

Swoją drogą, wiedziałem że z tym „czujnikiem” coś jest nie tak, zwykły timer 30-sto dniowy, a nie czujnik. Prawdopodobnie wcale nie trzeba tak często zmieniać fitlra, zwykły zabieg by wyciągać kasę, kawałek plastiku z węglem i żywicą nie musi aż tyle kosztować.

Niemniej dzbanek (szklany) polecam, jestem z niego zadowolony, chociaż brzegi faktycznie są zbyt ostre i można się zadrapać.

Jagoda
Jagoda
2 lat temu

a ja szukam informacji czy filtry oryginalne (drogie) różnią się od zamienników (tanie). Ktoś coś? Bo internet hmmm wiadomo że nie wiadomo komu wierzyć a właściwie to nie znalazłam rzetelnych informacji

JERZY
JERZY
2 lat temu

czy to co pijacie to jest herbata?

Jan
Jan
2 lat temu

BARDZO WAŻNE BY CZĘSTO WYMIANIAĆ FILTR

Odstawcie wodę z dzbanka na kilka dni w otwartym pojemniku, to samo zróbcie z kranówką. To samo z wodą z filtra odwróconej osmozy.
W wodzie z dzbanka i na sciankach pojemnika, pojawi się biofilm, czyli kolonia bakterii.
W filtrze rozwijają się pleśnie i bakterie.

Dlatego producenci np. żelazek zalecają kranówkę, bo ma chlor i nic się w zbiorniczku nie wylęgnie.

Coś za coś.

Anna
Anna
2 lat temu

Używam Brity, ale skoro Dafi ma wersję szklaną, to następny będzie szklany Dafi. Szukam za to (bezskutecznie) wielorazowych filtrów. Pomysł absurdalny? Nie sądzę. Filtry mają plastikową obudowę oraz opakowane są w plastik. Owszem filtr to zawsze mniej plastiku, niż ze zgrzewki wody butelkowanej, ale zawsze to plastik i uważam, że można iść o krok dalej i wymyślić/wytworzyć stalowe obudowy na węgiel aktywny. Co miesiąc taka obudowa filtra byłaby do umycia i do wymiany węgiel. Proste? Proste. Skoro wymyślili już ekologiczne stalowe zastępniki dla kapsułek do ekspresów kawowych, to znaczy, że wypuszczenie stalowych zamienników dla plastikowych filtrów, również nie jest niemożliwe.… Czytaj więcej »

blablabla
blablabla
1 rok temu

Test do d…., ponieważ nie brano po uwagę wody z kranu. U mnie woda z kranu nie wali chlorem, także ten problem odpada. Natomiast śmiać mi się chce, że ludzi łykają te bajdy o tych dzbankach oraz o tych cudownych filtrach i nie potrafią logicznie myśleć. Ktoś z Was zastanowił się z czego wykonane są te dzbanki oraz filtry? Z plastiku. Z jakiego tego już nikt nie wie. Wiadomo już, że w wodzie butelkowanej następuje przenikanie mikroczasteczek plastiku do wody. Wiadomo również, że nawet to zjawisko występuje w lekarstwach, które są pakowane w plastik. Pomijam już to za sam plastik… Czytaj więcej »

Aga
Aga
1 rok temu

W posiadanym przeze mnie dzbanku dafi wystarczy dłużej przytrzymać guziczek, kiedy zaczyna świecić na czerwono, żeby po takim zrestartowaniu ponownie świecił na niebiesko. Zastanawiam się jak na ile wiarygodny jest zatem ten wskaznik. Zwłaszcza że na opakowaniu producenta było napisane że filtr trzeba zmienić po miesiacu, albo po określonej liczbie filtracji. Zmiana koloru przez czujnik, wobec możliwości jego zrestartowania, w ogóle nie jest dla mnie miarodajnym wskaźnikiem, że należy zmienić filtr.

Joanna
Joanna
Reply to  Piotr Stanisławski
1 rok temu

Po prawie rocznym używaniu wrobiły się plastikowe 'bolce’ w zapadce (tam gdzie wlewa się wodę)Po napełnieniu dzbanka zapadka opuszcza się , zamiast zamknąć otwór. Ta część jest niestety niedopracowana w Dafi. Te małe bolce można łatwo wyłamać. Poza tym na tej ruchomej części osadza się kamień.
Zraziłam się do tego dzbanka…zamówiłam Britę…

robert
robert
Reply to  Piotr Stanisławski
1 rok temu

Wszyscy już wiemy że to zwykły timer nie tam czujnik..ale teraz jeśli ktoś zużywa mniej wody filtr będzie powiedzmy jeszcze mógł spokojnie filtrować ale nie bo wymiana wiec gdzie ta ekologia… jedynie co do mnie przemawia fakt iż po miesiącu lęgną się tam robale bakterie i inne paskudztwa… wiec?? PR..

Ewelina
Ewelina
1 rok temu

„woda mineralna z butelki– 331,8 ppm (20,86)

nowy filtr standardowy Dafi – 281,4 ppm (15,27)”

To niewątpliwe jest racja ale niestety wyrwana z kontekstu, ponieważ wartościowa woda powinna mieć ok 1000 ppm. Jeśli ktoś kupuję butelką wodę o wartościach ok 300 ppm to faktycznie lepiej pić kranówkę.

Iga
Iga
1 rok temu

Dzbanek kupię do domu, ale wodę w butlach niestety i tak potrzebuję do pracy bo tam nie ma ani kranu ano wody w ogóle więc wyboru nie mam

robert
robert
Reply to  Iga
1 rok temu

to jakś ty dziołszka robisz ze do wody dostępu nie masz?

ALICJA
ALICJA
1 rok temu

Dlaczego nigdzie nie można kupić filtrów ph+ ?

Aneta
Aneta
1 rok temu

Witam mam pytanie czy to światełko niebieskie pali się cały czas? Bo w moim tylko chwilę i się wyłańcza .

zulugula
zulugula
Reply to  Aneta
9 miesięcy temu

„wyłĄcza” tłumoku.

Oxy
Oxy
1 miesiąc temu

W kwestii kosztów eksploatacji – patrząc długoterminowo, bardziej opłaca się zakup filtra montowanego pod zlew.

Nie ma więcej wpisów
24
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x