captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Tramwaj z Leeds. Fot. Graham Lees

Tramwaj z Leeds. Fot. Graham Lees

– Dzień dobry

– Dzień dobry

– Czy ma pani gruszki?

– Tak

– To poproszę 5 gruszek, 3 jabłka i kilogram truskawek

– Proszę bardzo. Płaci pan 6 funtów.

– Proszę.

– Dziękuję bardzo.

– Dziękuję. Do widzenia

Znacie takie dialogi? Od lat powtarzają się podczas nauki angielskiego. By poczuć się jak w Chester albo Leeds często odgrywa się je w klasie – “teraz ty będziesz klientem a ja sprzedawcą”.

Powiedzcie szczerze – czuliście się w czasie takiej scenki niczym Polak w sklepie za granicą? Chyba nie bardzo, bo nasze mózgi nie są takie głupie i świetnie odróżniają udawanie od prawdziwej sytuacji. Za to gdy wreszcie naprawdę znajdziemy się w sklepie w Chester i przyjdzie nam kupować owoce, dopiero poczujemy zimny pot na karku i prawdziwe nerwy.

Dlatego nauka oparta na udawaniu jest mniej efektywna niż prawdziwe zanurzenie w języku. Niestety większość uczących się nie ma możliwości wyjazdu na kilka miesięcy za granicę. Stąd pomysł na zhackowanie mózgu i takie serwowanie mu angielskiego, by zbliżyć się do prawdziwego używania obcego języka.

Idea jest prosta – używajmy angielskiego w domu. Nie, bez przesady – nie chodzi o przestawienie się na obcy język całkowicie. To dopiero byłoby nienaturalne! Chodzi o to, by stosować proste sformułowania w określonych sytuacjach. Dziecko chce jeszcze pół godziny pograć na komputerze? Niech poprosi o to po angielsku. Rodzic – jeśli może – zgodzi się łatwiej, a dziecko nauczy przydatnego zwrotu. Takie gotowce można stosować w wielu sytuacjach, gdzie dzięki angielskiemu można uzyskać coś, co po polsku byłoby trudniejsze do dostania.

Dzięki temu angielski zaczyna aktywować układ nagrody w mózgu i kojarzy się dobrze. W dodatku mózg przyswaja zwroty w naturalnych zastosowaniach, a nie przy odgrywaniu scenek z jabłkami.

Twórcą metody deDOMO i jej szkolnej wersji deDOMOST jest dr Grzegorz Śpiewak, który był 6 grudnia gościem audycji Homo Science w radiu TOK FM. Zapraszamy do słuchania:

 

Nie ma więcej wpisów