captcha image

A password will be e-mailed to you.

Masa, waga i ciężar, to słowa, których często używamy zamiennie. Co prawda fizyk słysząc taką wymianę wykona malowniczego facepalma, ale czy rzeczywiście jest o co się denerwować? Cóż, w codziennym życiu nie, ale są sytuacje, w których różnica jest zasadnicza.

Masa to właściwość przypisana do danego obiektu – torba mąki ma masę 1 kg i już. Najczęściej słowo „waga” używane jest zamiennie z masą. Ale ostrożnie, bo czasami używamy go w znaczeniu „ciężaru”, a to już zupełnie inna bajka. Ciężar to wynik siły oddziaływania grawitacyjnego. A ta zależy od masy obiektów, które się przyciągają oraz odległości między nimi.

Dlatego mająca 1 kg masy torebka z mąką będzie miała inny ciężar na Ziemi, inny na Marsie a inny na Jowiszu. Do obliczenia tych wartości musimy znać masę planety oraz jej średnicę. No i wynik dostaniemy w niutonach, nie w kilogramach – przecież tu chodzi o siłę oddziaływania.

Waga łazienkowa (choć szalkowa nie, bo działa na zasadzie porównywania mas) ustawiona na powierzchni różnych planet pokazałaby różne wartości. Tu roboczo przyjmujemy, że na Jowiszu, Saturnie, Uranie i Neptunie dałoby się cokolwiek postawić. Oto wartości, które odczytalibyśmy na wadze:

Merkury – 0,378 kg

Wenus – 0,907 kg

Ziemia – 1 kg

Mars – 0,377 kg

Jowisz – 2,528 kg

Saturn – 1,064 kg

Uran – 0,889 kg

Neptun – 1,125 kg

I dodatkowo (bo to już nie planety):

Księżyc – 0,166 kg

Pluton – 0,067 kg

 

Czego u nas szukaliście?

7
Dodaj komentarz

avatar
 
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
SławekTomasz Dariusz NowickiAndrzej MurasGreeboAx Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Arek Wittbrodt
Gość
Arek Wittbrodt

Przydałaby się jeszcze dodatkowo waga na powierzchni Słońca 😉

A przy okazji – znalazłem jeszcze jedno znaczenie słowa waga, inne chyba niż masa i ciężar. Często słyszy się, że obiekty pozostające w swobodnym upadku (np. astronauci na orbicie okołoziemskiej) nic nie ważą (chociaż zarówno ich masa jak i siła przyciągania przez Ziemię jest niezerowa).

Sławek
Gość
Sławek

W fizyce ciężar to wypadkowa sił. Zatem masz rację, na orbicie masa jest (bo ta jest zawsze), siła przyciągania też jest, ale pozostaje w równowadze z odśrodkową. To mogło być precyzyjniej opisane.
W artykule, dla lepszego uświadomienia, brakuje mi informacji o różnicy ciężarów na Ziemi, na równiku i biegunie.

Ax
Gość
Ax

waga szalkowa nie porównuje mas. porównuje siły, czyli ciężary. oj, chyba autor sam się poplątał w opisywanych pojęciach…

Greebo
Gość
Greebo

Jakaś totalna bzdura. 1 kg mąki to 1 kg mąki. Jako że masa zależy wyłącznie od ilości cząsteczek substancji i ich masy molowej, nie ulegnie ona zmianie (takie abstrakcje jak natężenie pola Higgsa pomijamy). Zmieni się ciężar, wyrażany w Newtonach, który jest funkcją lokalnego przyśpieszenia grawitacyjnego.

Andrzej Muras
Gość
Andrzej Muras

Autor pisze “ile waży”, a nie jaka jest masa 1 kg mąki. A więc chodzi mu o ciężar (bo takie jest powszechne rozumienie “wagi czegoś”), a ciężar to inaczej siła, z jaką dane masa jest przyciągana w polu grawitacyjnym. Czyli, że owa waga (nie masa) paczki mąki jest na każdej planecie inna.

Tomasz Dariusz Nowicki
Gość
Tomasz Dariusz Nowicki

Autor powinien chyba zajrzeć do kursu 7 klasy szkoły podstawowej i uprzytomnić sobie rozróżnienie jednostek masy (kg) od siły (kG).

trackback
Przepis #5 – Statek kosmitów – cooKING_art

[…] 1 kilogram której na Plutonie będzie warzył tylko 0,067 […]

Nie ma więcej wpisów