captcha image

A password will be e-mailed to you.

Masa, waga i ciężar, to słowa, których często używamy zamiennie. Co prawda fizyk słysząc taką wymianę wykona malowniczego facepalma, ale czy rzeczywiście jest o co się denerwować? Cóż, w codziennym życiu nie, ale są sytuacje, w których różnica jest zasadnicza.

Masa to właściwość przypisana do danego obiektu – torba mąki ma masę 1 kg i już. Najczęściej słowo „waga” używane jest zamiennie z masą. Ale ostrożnie, bo czasami używamy go w znaczeniu „ciężaru”, a to już zupełnie inna bajka. Ciężar to wynik siły oddziaływania grawitacyjnego. A ta zależy od masy obiektów, które się przyciągają oraz odległości między nimi.

Dlatego mająca 1 kg masy torebka z mąką będzie miała inny ciężar na Ziemi, inny na Marsie a inny na Jowiszu. Do obliczenia tych wartości musimy znać masę planety oraz jej średnicę. No i wynik dostaniemy w niutonach, nie w kilogramach – przecież tu chodzi o siłę oddziaływania.

Waga łazienkowa (choć szalkowa nie, bo działa na zasadzie porównywania mas) ustawiona na powierzchni różnych planet pokazałaby różne wartości. Tu roboczo przyjmujemy, że na Jowiszu, Saturnie, Uranie i Neptunie dałoby się cokolwiek postawić. Oto wartości, które odczytalibyśmy na wadze:

Merkury – 0,378 kg

Wenus – 0,907 kg

Ziemia – 1 kg

Mars – 0,377 kg

Jowisz – 2,528 kg

Saturn – 1,064 kg

Uran – 0,889 kg

Neptun – 1,125 kg

I dodatkowo (bo to już nie planety):

Księżyc – 0,166 kg

Pluton – 0,067 kg

 

4.8 6 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arek Wittbrodt
Arek Wittbrodt
5 lat temu

Przydałaby się jeszcze dodatkowo waga na powierzchni Słońca 😉

A przy okazji – znalazłem jeszcze jedno znaczenie słowa waga, inne chyba niż masa i ciężar. Często słyszy się, że obiekty pozostające w swobodnym upadku (np. astronauci na orbicie okołoziemskiej) nic nie ważą (chociaż zarówno ich masa jak i siła przyciągania przez Ziemię jest niezerowa).

Sławek
Sławek
Reply to  Arek Wittbrodt
4 lat temu

W fizyce ciężar to wypadkowa sił. Zatem masz rację, na orbicie masa jest (bo ta jest zawsze), siła przyciągania też jest, ale pozostaje w równowadze z odśrodkową. To mogło być precyzyjniej opisane.
W artykule, dla lepszego uświadomienia, brakuje mi informacji o różnicy ciężarów na Ziemi, na równiku i biegunie.

Ax
Ax
5 lat temu

waga szalkowa nie porównuje mas. porównuje siły, czyli ciężary. oj, chyba autor sam się poplątał w opisywanych pojęciach…

Greebo
Greebo
5 lat temu

Jakaś totalna bzdura. 1 kg mąki to 1 kg mąki. Jako że masa zależy wyłącznie od ilości cząsteczek substancji i ich masy molowej, nie ulegnie ona zmianie (takie abstrakcje jak natężenie pola Higgsa pomijamy). Zmieni się ciężar, wyrażany w Newtonach, który jest funkcją lokalnego przyśpieszenia grawitacyjnego.

Andrzej Muras
Andrzej Muras
Reply to  Greebo
5 lat temu

Autor pisze “ile waży”, a nie jaka jest masa 1 kg mąki. A więc chodzi mu o ciężar (bo takie jest powszechne rozumienie “wagi czegoś”), a ciężar to inaczej siła, z jaką dane masa jest przyciągana w polu grawitacyjnym. Czyli, że owa waga (nie masa) paczki mąki jest na każdej planecie inna.

Tomasz Dariusz Nowicki
Tomasz Dariusz Nowicki
5 lat temu

Autor powinien chyba zajrzeć do kursu 7 klasy szkoły podstawowej i uprzytomnić sobie rozróżnienie jednostek masy (kg) od siły (kG).

trackback
Przepis #5 – Statek kosmitów – cooKING_art
4 lat temu

[…] 1 kilogram której na Plutonie będzie warzył tylko 0,067 […]

Księżyc
Księżyc
3 lat temu

Księżyc nigdy nie był planetą

Tadek
Tadek
1 rok temu

Czy mówienie o wadze ma jakiś sens, skoro wagę i masę nadaje ciału grawitacja? W pustce kosmicznej przecież człowiek a więc i każdy obiekt NIE WAŻY NIC!. Ciekawi mnie raczej ile waży…grawitacja, czyli hipotetyczne grawitony?

Nie ma więcej wpisów
9
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: